Vysoké tóny „v plném hlase“ + „hlavový tón“, „falzet“

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
Přidat příspěvek v tomto tématu
Míša M
Příspěvky: 1
Registrován: stř 16. říj 2013 17:25:09

Re: Re: Prosba

Příspěvek: # 1288Příspěvek Míša M »

Dobrý den,
taktéž mám problém s výškami. Horší ale je, že jsem nikdy nikam na zpěv nechodila a zpívám jen doma a to skoro pořád už minimálně rok. Nízké polohy když si to nahrávám a pak pouštím zní u mě dobře, ale výšky s těmi mám problém, nemůžu je vyzpívat. Hledala jsem už rady různě po internetu, ale nic mi nepomohlo. Prosím proto o zaslaní toho CD na můj email. (misa.matejovska@gmail.com)
Děkuji moc :)
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Re: Prosba

Příspěvek: # 1289Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
výšky jsou na zpěvu jedna z nejtěžších věcí. Zpívat v nízkých polohách jakž takž obstojně se dá víceméně i se špatnou technikou, ale výšky jsou velmi závislé na kvalitě Vaší techniky. Je potřeba nejprve správně ovládnout dechovou techniku, naučit se rozeznívat rezonance, mít volný krk, jazyk a čelist, zbavit se zlozvyků a pak se dá s nacvičenou lehkostí začít dosahovat vysokých tónů. Je to trochu delší cesta, protože se nejdřív musíte dokonale naučit to, co jsem Vám před chvílí vyjmenoval, ale když budete pilná, dosáhnete toho.

Nicméně doporučuju toto úsilí konzultovat s lektorem zpěvu. Je mnoho zlozvyků a všelijakých problémů, které je třeba zdolat a jsou velmi specifické a u každého jiné, že nelze říct nějakou univerzální radu. Rad by mohly být desítky, možná stovky. Hodně z nich by Vám jistě pomohly. Nicméně nejlepší je navštívit lektora zpěvu, který si Vás poslechne, zjistí, v čem spočívají Vaše obtíže a poradí Vám, jak to ve Vašem případě nejlépe odstranit.

CD, která momentálně nabízím jsou dvoje. Jedna poskytují ten úplně nejzákladnější způsob rozezpívání. Vhodná jsou pro úplné začátečníky, což si nejsem jist, zda je Váš případ. Druhá cvičení slouží k uvolnění nejčastěji zatuhlých partií v oblasti krku a hlavy. Jsou to hrtan, jazyk a čelist. Máte-li pocit, že by Vám některé mohlo pomoci, klidně si ho objednejte. :)

Lukáš Jindra
Jitka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 01. led 2011 10:46:49

1 hlas

Příspěvek: # 1290Příspěvek Jitka »

Dobrý den,zpívám už několik let,a chtěla jsem se Vás zeptat na jednu věc,nemůžu najít 1 hlas fazet,zpívám sice vysoko ale když se pak přechází v dechové písničce výš,tak se tam nemoho dostat,kdyby jste byl tak hodný a pomohl mě a nebo poradil co stím a jak se tam dostat do výšky,moc Vám předem děkuji PS.Jinak ještě jsem zapoměla dodat že se tam škrtím děkuji za radu.
Jitka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 01. led 2011 10:46:49

Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1291Příspěvek Jitka »

Ještě jsem se chtěla zeptat,když zpívám výšky,proč mi tam naskakuje v krku operní už skoro hlas?Děkuji,a mohl by jste mi poradit jestli je vůbec něco jako nějaká knížka na učení ke zpěvu?Neboť už jsem byla na více míst ale mají na nějaké rady plno,děkuji Vám za radu.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1292Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
definice Vašich subjektivních pocitů pro mě není úplně přesná a bylo by nejlepší, kdybych Vás mohl slyšet. Jestli jsem to pochopil správně, už jste se snažila dostat k nějakému lektorovi, ale on měl plno, proto hledáte knižní rady… Na jednorázovou konzultaci bych pro Vás místo měl ať už osobně v Praze nebo po Skypu. Myslím, že by to bylo nejlepší, než abych tady rozvíjel nepřesné teorie o tom, co se Vám v krku asi odehrává…

Co se týče knih o zpěvu na českém trhu, tak tady je to horší. Bohužel Vám neumím doporučit žádnou publikaci…

Jinak, co se týče výšek, to je obvykle na pěveckém školení to nejtěžší. Chce to mít dokonalou dechovou techniku, správnou pěveckou techniku, hlavně volný krk, čelist, nezaklánět hlavu, řádně otevírat pusu, netlačit na hlas, atd., atd., atd. Je toho opravdu hodně. Nejlepší by opravdu bylo, kdybych Vás slyšel a dokázal tak přesně definovat, kde vězí Váš problém.

Zvažte to a když tak se ozvěte. :)
Lukáš Jindra
Jitka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 01. led 2011 10:46:49

Re: Re: Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1293Příspěvek Jitka »

Dobrý den,mohli by jsme se třeba nějak setkat osobně,aby jste si mě mohl poslechnout?Byla bych moc ráda za každou radu,moc děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Re: Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1294Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
jistě, že se můžeme setkat. Od toho jsem pedagog. :) Objednejte se na lekci. Všechny potřebné informace najdete na našem webu http://www.modernizpev.cz/.

Lukáš Jindra
Jitka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 01. led 2011 10:46:49

Re: Re: Re: Re: Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1295Příspěvek Jitka »

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na jednu věc,když zpívám tedy první hlas,tak to je asi mezi soprán?A jak se dostat k pravému sopránu příjemnému,nato mosí být opravdu škola?Protože se to nějak nedá naučit,můžete mi prosím nějak poradit jak ještě nato?Děkuji moc.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1296Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den.
Přiznám se, že mám trošku problém rozumět vašim větám.

Nevím, co myslíte slovním spojením „mezi soprán“. Měla jste na mysli střední ženský hlas zvaný „mezzosoprán“? Ale pokud mluvíte o „prvním hlasu“, tak jste možná myslela „soprán“.

Co myslíte pojmem „pravý soprán“? Nevím, co by potom mohl být „nepravý soprán“.

Naučit se dá všechno, když má člověk alespoň trochu dispozice, trochu talent a dostatek píle.

Upřímně se přiznávám, že nerozumím vašemu dotazu. Píšete po několikáté a vždy mám problém pochopit přesně, na co se mě ptáte. Tentokrát ale netuším téměř vůbec. Už jste se mě ptala i na osobní kontakt, proto bych to řešil touto formou.

Tak brzy na viděnou! :)
Lukáš Jindra
Jitka
Příspěvky: 5
Registrován: sob 01. led 2011 10:46:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1 hlas

Příspěvek: # 1297Příspěvek Jitka »

Dobrý den,myslela jsem mezi soprán a soprán,mrzí mě že Vám to nedokážu popsát,i když sama vím co po zpěvu asi chci,asi nato nikdy nepřídu, :( jsem stoho zoufalá,když si třeba poslechnete písničku od Mistříňanky,a zpívají děvčata,tak jsem myslela ten první hlas,jinak se nezlobte,že jsem se asi hloupě ptala,pěkný den Vám přeji.
Přidat příspěvek v tomto tématu