Vysoké tóny „v plném hlase“ + „hlavový tón“, „falzet“

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
Přidat příspěvek v tomto tématu
GAbriella
Příspěvky: 1
Registrován: stř 08. dub 2009 21:00:07

Prosba

Příspěvek: # 147Příspěvek GAbriella »

Dobrý den..také jsem tu jen náhodou…mám problém vyzpívat vejšky..ale do PArdubic,nebo kam..se nedostanu..už 10 let chodím do pěveckého sboru..Momentálně mi je 16 let..a s vysokými tóny mám problém…Moc bych ocenila vaši pomoc…vím že takle na dálku je to špatné..ale prostě mi přijde,že všechno táhnu rkem.. potřebuji pomoct =(..Můj email je kdyžtak : GAbriella-Ella@seznam.cz
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Prosba

Příspěvek: # 155Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den.
Nejprve bych rád uvedl na pravou míru místo mého působiště: v současné době (v roce 2009) vyučuju pouze v Praze!

Samozřejmě, že nejlepší je osobní kontakt. Ale pokud je pro vás problém se dostat za mnou i do Prahy, pak vás možná i přesto potěším… Jednak poskytuju lekce i on-line po Skype a dále právě dokončuju nahrávku nových hlasových cvičení s názvem „Uvolňovací cvičení“. Tato cvičení by vám mohla pomoci přesně od toho co říkáte. To, že člověk není schopen vyzpívat vysoké tóny, že cítí, že zpívá tzv. „krkem“, že ho eventuálně i zpívání unavuje, bývá způsobeno tím, že člověk při zpěvu krk svírá. Tomuto problému se právě zmiňovaná nahrávka bude věnovat. Tedy stojíte-li o zaslání těchto cvičení, napište mi na mail obchod@modernizpev.cz a budete hned první v pořadí, komu CD pošlu. :)

Držím palce,
Lukáš Jindra
Lucielucie
Příspěvky: 1
Registrován: ned 01. lis 2009 21:17:30

Dotaz…

Příspěvek: # 417Příspěvek Lucielucie »

Dobrý den,
Ráda bych k Vám také chodila, protože se mi líbí Vaše metody a věřím, že byste mi se zpěvem opravdu pomohl. Ale jak vidím, máte plno a do Prahy i do ostatních měst to mám daleko:/. Navíc studuju, takže by to bylo opravdu náročný:(.
Zpěv mě opravdu baví, ráda bych se mu věnovala více, ale nevím zda „na to mám“.
Hudební sluch mám určitě, jelikož jsem několik let chodila na klávesy, poté i na kytaru, kde jsem zpívala i hrála. Jako malá i pár let do sboru, nevadilo mi zpívat před lidma. Potom přišel ale zvrat, když jsem dělala zkoušky do jiného sboru a oni mě nevzali. Ani jsem nevěděla proč přesně. Od té doby před lidma nezpívám, protože se bojim, že to bude falešně…
Vlastně si od té doby ani nejsem jistá, jestli jsem zpívat někdy uměla. Doma sice trénuju denně, ale myslím, že to nestačí.
Mým problémem je hlavně to, že nevyzpívám vůbec výšky..a často přecházím do „jiného hlasu“(Omlouvám se, ale zapomněla jsem, jak se to nazývá..myslím, že se tím hlasem zpívá ve sboru…)…V mém zpěvu je jistě ještě více problémů, ale tento je nejzásadnější, protože sama nevím, jak se toho mám zbavit. A když už se mi povede jít do výšky normálně, tak se snažim až moc, že to ani nezní přirozeně…Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, co s tím…nebo jestli neznáte nějakého hlasového poradce nebo soukromého učitele v jižních čechách.
Předem děkuji za Vaši odpověď
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Dotaz…

Příspěvek: # 418Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
to, co se vám přihodilo, bude zřejmě psychický blok po nezdařených zkouškách. Bohužel zpěv s psychikou někdy až příliš souvisí. Dost možná bude nutné tento blok citlivým přístupem nějakého šikovného pedagoga postupně odblokovat.

Samozřejmě vám ale na dálku nemohu říct, jak čistě intonujete a tedy, jestli vaše obavy z veřejné produkce jsou oprávněné či nikoli.

Co se týče výšek, to bude problém techniky. To, kam vám hlas přeskakuje, se v Česku nejčastěji označuje jako „falzet“ nebo „hlavový tón“, ale jsou pro to i jiná pojmenování. Pomocí správné techniky se ale dá stejných výšek dosáhnout hlasem, který bude mít plnohodnotnou barvu a sílu ve srovnání s tóny spodnějšími, ale to už je práce pro pěveckého pedagoga.

V jižních Čechách si bohužel na žádného pedagoga nevzpomínám, takže asi budete muset dál pátrat sama. V (snad) dohledné době plánuju pro mimopražské žáky výuku prostřednictvím služby Skype, takže budete-li mít rychlý internet a kvalitní sluchátka s mikrofonem, bude jednou třeba možné uskutečnit konzultaci tímto způsobem.
Víc vám v tento moment asi nepomůžu.

Držím palce ve vašem snažení a ať vám to zpívá!
Lukáš Jindra
Michael Grék
Příspěvky: 1
Registrován: ned 16. kvě 2010 14:34:11

barva hlasu ve výškách

Příspěvek: # 431Příspěvek Michael Grék »

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně zpívání výšek a udržení si barvy hlasu při těchto výškách.Nedávno jsem zjistil, že dokážu vyzpívat docela vysoko, ale když si svůj zpěv nahraji (v hlavě mi to samozřejmě zní líp),tak zjišťuji ,že se mi barva mého hlasu ve výškách mění do takového zvláštního šepotu(hlasitost zůstává stejná).Doufám , že se s tím dá něco udělat:-).Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: barva hlasu ve výškách

Příspěvek: # 432Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den.
Na posouzení tohoto dotazu bych vás musel slyšet. Váš popis zobrazuje vaše subjektivní pocity, ale těžko mi může říct přesněji, co se s vaším hlasem děje. To, že se s přibývající výškou mění postupně barva hlasu, to je přirozený fyzikální jev.

Co mi to ale popisujete? Že by to byl váš falzet? Ten může být i dyšný (a připomínat šepot) – samozřejmě jeho charakter je jiný – je podstatně útlejší, jemnější, méně barevný… Aby nebyl dyšný, musíte lépe pracovat s dechovou oporou a naučit se plně svírat hlasivkovou štěrbinu. Na všechno existují cvičení. Ale ta se odvíjejí od konkrétního problému.

Příčinou tedy může být nedostatek dechové opory. A nebo zlozvyk v krku, kdy nejste zvyklý úplně ve falzetu dovírat hlasivkou štěrbinu a prochází vám tak hlasivkami více vzduchu, který způsobuje nechtěné syčení a zpěv pak připomíná šepot. Také by to mohlo být i lehkou nedomykavostí, za níž může stát třeba nějaký zdravotní problém, ale někdy to může být i vrozené nebo chronické. To by odhalila návštěva foniatra.

Ale třeba vaše subjektivní pocity popisují něco úplně jiného, ale v tento moment mě nic jiného nenapadá, když vás nemůžu slyšet. Doporučuju navštívit dobrého pedagoga zpěvu, který vám vysvětlí, co se s vaším hlasem ve výškách děje a navrhne, co se s tím dá dělat, aby to znělo k vaší spokojenosti.

Víc vám takhle na dálku nedokážu říct. Snad jsem vám alespoň trošičku pomohl.
Lukáš Jindra
Nela Oršulová
Příspěvky: 1
Registrován: pon 24. kvě 2010 16:49:16

Začátečník

Příspěvek: # 433Příspěvek Nela Oršulová »

Dobrý den Lukáši,já jsem začátečník zpívám už tak půl roku je mi 14 let a chtěli bych se naučit zpívat čistě.Zpívat mě baví.Zpívám hodně písničky od Miley Cyrus a Hanny Montany pořád dokola trochu jsem se zlepšila ale potřebovala bych někoho kdo by mě to naučil.. :( Když je v té dané písničce výška tak to nevytáhnu ten hlas se mi jakoby zasekává… porad te mi co mám dělat dál.. děkuji
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Začátečník

Příspěvek: # 434Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj Nelo!
To, co popisuješ, je naprosto normální pro člověka, který zpívá teprve půl roku. To, co potřebuješ, je učitel zpěvu. :) Naučit se dobře zpívat není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Je třeba naučit se pracovat s hlasem a také hlavně s dechem. Pak teprve začneš zpívat čistě a vysoko. Jelikož jsi na úplném začátku, teprve tě všechno čeká! A toto „všechno“ se opravdu nemůže do mé odpovědi vejít, protože těch rad potřebuješ slyšet strašně moc.
Prostě si najdi učitele. :)

Přeju hodně trpělivosti a píle!
Lukáš Jindra
JakubŽigmund
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 03. čer 2010 0:11:50

pokročilý

Příspěvek: # 435Příspěvek JakubŽigmund »

Bobrý den Lukáši,asi před půl rokem sem začal spívat.. a chtěl jsem poradit jak přesně na to…protože nemůžu najít nějakého učitele tak se doma učím spívat sám…nejčastěji se učím spívat na karaoke michaela jacksona a některé písně zvládnu zaspívat ale taky jsou tam malé problemy ale spíš z hlasivkami než rytmického cítění a právě proto jsem se chtěl zeptat…jak mám správně učit své hlasivky aby zaspívali i vyší tony (můj typ hlasu je tenor ale to vám asi nepomůže pač i ten je rozdělen do 3 fázy.....tak nevímjestly bys te mi mohl nějak poradit ale jestly bych třaba mohl tak bych vám poslal nějakou mojí nahrávku a vy bys te my pak řekl…děkuji moc za předem zodpovězené otazky Jakub
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: pokročilý

Příspěvek: # 436Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Přeju hezký den, Jakube.
Váš dotaz je velmi podobný dotazu zpěvačky před vámi, jen s tím rozdílem, že vy se cítíte po půl roce domácího snažení jako „pokročilý“. V mých měřítcích jste ale stále začátečník. Toho, co je třeba se naučit, je strašně moc. Ještě vás čeká několik let usilovného snažení, abyste o sobě mohl říct, že jste pokročilý zpěvák. Skutečně studium zpěvu se nepočítá na měsíce, ale na roky! Pokročilejšími metodami se sice dá pár let ušetřit, ale stále je nutné dobu pěveckého školení počítat na roky! (např. v opeře se říká, že je nutné, aby se zpěvák školil alespoň 10 let, aby si mohl troufnout zpívat sóla v divadlech, ale i pak je vhodné se dále dovzdělávat) V populární hudbě to máme relativně jednodušší a tak třeba pro obyčejný jednoduchý pop může někomu stačit studovat jen krátce.

Každopádně bych vám ale doporučoval nejdříve začít dechovými cvičeními, abyste se naučil svůj dech dokonale ovládat, protože 90% problémů, co člověk při zpívání má, souvisí s technikou dechu. A toho se z velké části týká i dosažení vysokých tónů. Písničky si takhle z počátku vybírejte jednodušší – začínat byste měl na písničkách, které vyhovují vašemu rozsahu, abyste se na nich učil správnou dechovou a hlasovou techniku. Až budete schopen bez problémů aplikovat znalosti dechových a hlasových cvičení v jednoduchých písničkách, můžete teprve začít zkoušet těžší a těžší – ale vždy v souvislosti s vývojem vaší techniky, abyste byl schopen tu o trošku těžší písničku zdolat pomocí techniky. Je třeba kráčet po malých krůčcích dopředu – skokem se technika málokdy změní…

No a samozřejmě to nejdůležitější – najděte si dobrého pedagoga – jak jsem psal kolegyni před vámi, vy stojíte na samém začátku a teprve vás všechno čeká – rad, co bych vám mohl dávat k technice dechu a zpěvu je tak strašně moc, že bych svou odpověď mohl psát týden… :D

Držím palce, ať máte hodně trpělivosti a píle a také ať najdete dobrého pedagoga! :)
Lukáš Jindra
Přidat příspěvek v tomto tématu