Neumím zpívat, nelíbí se mi můj hlas. Co s tím? Je talent dědičný?

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
Dinny
Příspěvky: 1
Registrován: pon 15. zář 2008 15:43:15

naděje..?

Příspěvek: # 131Příspěvek Dinny »

Ahoj. Chtěla bych k tobě chodit na hodiny (jestli teda ještě je volno..a jestli mi to dovolí matka), ale chci se zeptat jestli by to vůbec mělo cenu. Protože já myslim, že zpívat neumim, ne že by to bylo vyloženě příšerný, ale moc poslouchat se to nedá. Tak jestli je možný někoho „naučit zpívat“ nebo jak to říct..prostě jestli je naděje, že by se to moje krákání dalo jednou poslouchat. Děk moc za odpověď.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: naděje..?

Příspěvek: # 140Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj Dinny.
Mnozí pedagogové tvrdí, že některé žáky zpívat naučit nelze. Ale podle mě se jim nechce jít s žákem tu strašně dlouhou cestu. Já s jejich názorem nesouhlasím a zastávám teorii, která není ve světě neobvyklá a i mě se v praxi mnohokrát potvrdila, že „zpívat se může naučit každý“!!! Pouze každý má jinde startovní čáru a někomu dosažení cíle může trvat jen rok nebo dva, zatímco jinému třeba 10 let i víc. Záleží to na tom, kde opravdu tu startovní čáru máš (což by dokázal posoudit alespoň trochu zkušený pedagog zastávající tuto teorii) a pak hlavně na tom, jak moc jsi trpělivá a pilná. Říká se, že úspěch je 5% talentu a zbytek dřina. Na tomto rčení je rozhodně velký kus pravdy.

Co se týče možnosti chodit na hodiny ke mě: v současné chvíli (září 2008) nemám už ani jedno volné místo v rozvrhu. Ale jelikož žáci ke mě chodí na trimestry, je dost pravděpodobné, že některý z toho obrovského množství (přes 50 lidí) v dalším trimestru pokračovat nebude a tak by se mohlo v lednu 2009 uvolnit pro tebe místo. Pokud se ti chce 3 měsíce počkat, pošli mi svoje kontaktní informace na můj mail lukas@modernizpev.cz a já tě budu vést ve svém seznamu čekatelů.

Do té doby, pokud budeš chtít, si můžeš ode mě alespoň objednat CD s hlasovými cvičeními, viz E-shop na www.modernizpev.cz. Ale k tomu je potřeba, abys alespoň trochu intonovala. Proto se na to někoho zeptej (ideálně třeba pedagoga zpěvu u vás ve škole). Ta cvičení budou fungovat nejen k „rozhýbání“ tvých hlasivek, ale jestli alespoň trochu intonuješ, tak třeba i k trénování intonace.

Jak na tom jseš s intonací bohužel nemůžu na dálku určit. Vím jen, že někdy se žáci zbytečně hodně podceňují, i když ve skutečnosti zpívají hezky. Ale někdy je tomu zase naopak. Pokud ti pedagog sdělí, že intonovat opravdu zatím neumíš, tak si ode mě CD ještě neobjednávej – nepomohlo by ti.

Tak pokud máš zájem, pošli mi e-mail.
Ahoj, Lukáš
Anetaa
Příspěvky: 2
Registrován: ned 20. zář 2009 12:22:58

Kuriozní dotaz :D

Příspěvek: # 994Příspěvek Anetaa »

Můj dotaz bude asi trochu „mimo mísu“, ale já si myslím, že s Vašimi profesními zkušenostmi mi budete umět odpovědět…
Do jaké míry je talent na zpěv dědičný? Znamená, že když rodiče nemají žádné hudební či pěvěcké dospozice, že jejich dítě je taky jistojistě nemůže mít?
Já jsem od dětství byla vedena k tomu, že jsem absolutně nemuzikální, protože i moji rodiče jsou (jak to tedy aspoň říkají). Teprve nedávno (je mi 19 let) jsem zjistila, jak moc mě to baví, začala jsem se hudbou zabývat… A zjistila jsem, že mi to asi docela jde a hlavně mě to baví. Myslím tím samozřejmě zpěv. Napadlo mě, jestli si to třeba naivně nenalhávám, ale já jsem spíše nadměrně sebekritický člověk, takže snad ne… jsem zmatená XD Chtěla bych se tomu věnovat hlouběji… Jenomže je to pro mě docela těžké, protože např. moje matka mi říká, že není možné abych byla nějak extra dobrá, protože to nemám po kom podědit, tak ať se ani zbytečně nesnažím :D (podotýkám, že mě nikdy neslyšela zpívat a už kvůli tomu, co říká, se před ní stydím) Pokud vím, tak z mojí rodiny uměl akorát velmi dobře zpívat můj děda.
Můj dotaz se Vám jistě zdá kuriózní (já sama se tomu směju), ale já věřím, že díky Vašim zkušenostem bude možné mi odpovědět.
Moc se mi líbí Váš přístup k výuce, takový moc učitelů nemá, proto se i bojím k nějakému učiteli zpěvu jít… :D Ráda bych k Vám chodila na hodiny, ale bohužel jsem až z Moravy :(
Děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Kuriozní dotaz :D

Příspěvek: # 995Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den.
Nejsem odborník přes genetiku a nevím o tom, že by byl v tomto směru prováděn nějaký výzkum.
Nemám tedy svůj názor nijak vědecky podložen, nicméně má zkušenost mi napovídá, že v oblasti hudebního nadání nemusí mít dědičnost zásadní vliv.

Soudím tak i z vlastní zkušenosti. Já jsem z rodiny „nezpěváků“. Všichni měli „normální“ zaměstnání a nikdy se u nás nikdo muzice nevěnoval. Já jsem byl jediný, kdo se „nepovedl“ a dal se na hudbu.

A také jsem byl z této své cesty zrazován. Lidská psychika je v této oblasti velmi citlivá! Zpěv je hodně o emocích, o zcela osobních a intimních citech a když vám v rodině nevěří, tak je pro člověka hodně těžké jít svou cestou a následně je prakticky nemožné se před nimi tímto uměleckým způsobem „emocionálně obnažovat“. Znám to moc dobře, protože to samé jsem sám zažil a možná se budete divit, ale já dodnes svým rodičům doma nezazpívám.

Tak se nebojte a pokud Vás to ke zpěvu táhne, jděte za tím, co vás baví! :-) Minimálně průměrně dobře se může naučit zpívat každý. ;-)

Držím palce k odvaze a trpělivosti!
Lukáš Jindra
Anetaa
Příspěvky: 2
Registrován: ned 20. zář 2009 12:22:58

Re: Re: Kuriozní dotaz :D

Příspěvek: # 996Příspěvek Anetaa »

Děkuji Vám mockrát, Vaše odpověď mi promluvila z duše a velmi mě podpořila! :)
Katka Odložilová
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21. dub 2010 21:08:22

Začátečník (velmi velký :) )

Příspěvek: # 997Příspěvek Katka Odložilová »

Dobrý den!
Předem se omlouvám, pokud jste již na podobný dotaz odpovídal, já jsem jej bohužel na stránkách neobjevila. Zajímal by mne Váš názor na následující záležitost. Myslíte si, že je možné, abych se někdo naučila zpívat, i když nemám vrozený talent a krom toho, že jsem že jsem 6 let hrála na flétnu a 3 roky na kytaru, takže povědomí a rytmu a notách mám, jsem se nikdy zpěvu neučila? Abych byla upřímná nemám ani rozsah. Táhne mne to k rokové a podobné hudbě. Moc ráda si zpívám, ale poslouchat se to nedá. popravděm, trochu se bojím, že až budu mít jednou děti, budou jim při večerních ukolébavkách vstávat hrůzou vlasy na hlavě :) Myslíte si, že se zpěv lze naučit a hlas vytrénovat, nebo jste zastánce teorie, že pokud nemám talent, zpěv se vydřít nedá?
Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Začátečník (velmi velký :) )

Příspěvek: # 998Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den.
Já jsem zastáncem teorie, že naučit se zpívat může každý. Sám jsem to již s některými žáky zažil. Přišel ke mě třeba žák, který vůbec nedokázal zaintonovat tón, který jsem mu zahrál a jeho rozsah mohl být kolem třech tónů. Ale když má takový člověk vůli, trpělivost, je pilný a vytrvalý, může dosáhnout toho, co už několik takových lidí u mě dosáhlo, že si za čas budou schopni zazpívat čistě jednoduchou písničku.

Zpívání je vlastně svalová práce. A stejně tak jako každý sval ve svém těle můžete vycvičit, když budete poctivě trénovat, tak i hlasivky se dají vytrénovat. :)

Nedokážu na dálku posoudit, jak velký je váš talent. Pokud, jak tvrdíte, nemáte talent, nemůžu vám slíbit, že z vás bude druhá Lucie Bílá. Ale naučit se zpívat tak, aby to vašim dětem v kolíbce netrhalo uši, to se jistě dá! :)

Tedy, vůbec se nebojte a hurá do toho – učte se zpívat! :)
Přeju hodně trpělivosti a píle!
Lukáš Jindra
Jirka.
Příspěvky: 3
Registrován: pát 25. úno 2011 23:07:07

.

Příspěvek: # 999Příspěvek Jirka. »

Dobrý den. Zpěv můj život, koupil jsem si studiový mikrofon a vše potřebné k nahrávání nějakých písniček. Ale mám takový problém. Nahraju písničku a zjistím (nemám to falešně) že se mi to nelíbí. Tak to vždycky vymažu a nevznikne nic, protože se mi to nelíbí. Je mi teprve 16 let. Na základní škole jsem se učil nějaké základy při zpěvu (bránice, rezonance…). Mně prostě pořád připadá, že je to hrozné. Nebo to může být, že mi třeba doznívá mutace nebo ještě nemám dobravený hlas. Je možné, že to tak vidím pouze já? Kdybych Vám poslal nahrávku, řekl byste mi jestli je to hrozné, nebo to tak slyším já, popřípadě, jestli mi doznívá mutace atd.?? Schůžku s Vámi si asi dovolit nemohu, jelikož bydlím asi 500 km od vás… Díky za odpověd…
Jirka.
Příspěvky: 3
Registrován: pát 25. úno 2011 23:07:07

.

Příspěvek: # 1000Příspěvek Jirka. »

To jsem zase já. Čtu článek pod tématem Tréma. Když někde vystupuju, tak žádnou trému právěže nemám… Myslíte, že je to špatné?
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: .

Příspěvek: # 1002Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Přeju hezký den,
klidně mi nahrávku pošlete. Mám sice program velmi nabitý, ale když chvilku vydržíte čekat, tak se vám určitě ozvu, až si to poslechnu. Je vám 16 let – to jste opravdu ještě hodně mladý. Bez poslechu nedokážu říct, jestli u vás ještě doznívá mutace – každý ji má v trošku jiném období. Jestli jsem to správně pochopil, nikdy jste nechodil na žádné sólové hodiny zpěvu, jen na obyčejné hodiny ve škole. To vám jistě k vybudování techniky zpěvu a tím i plné syté barvy hlasu nestačí. Chce to navštěvovat sólové lekce zpěvu u nějakého pěveckého pedagoga.

Co se trémy týče, ve vašem věku se někdy stává, že člověk nemá potřebnou míru „zodpovědnosti“, z níž pramení právě tréma, ale když jste nespokojen se svým výkonem, tak to s vámi nebude tak „zlé“! :D Ona ta tréma narůstá časem, když člověk začne zpěv studovat a zjistí, co všechno zpěv obnáší, na co všechno si musí dát pozor, co nesmí zanedbat a dříve nic z toho nedělal…

Pošlete mi nahrávku a třeba vám budu schopen takto na dálku něco poradit. :)

Výhledově plánuju také výuku po Skypu, tak by třeba byla možnost s vámi na dálku pracovat a dát vám několik přesnějších rad „na míru“.

Budu se těšit na nahrávku.
Lukáš Jindra

AKTUALIZACE:
Začalo se mi kupit obrovské množství nahrávek, co mi začínající zpěváci posílali a jelikož jsem pracovně velmi vytížen, nezvládal jsem to už všechno poslouchat. Proto jsem zavedl placenou službu "Analýza nahrávek", kde provádím důsledný podrobný rozbor zaslaných souborů.
Více se o této službě dočtete na fóru s názvem "Podrobný rozbor od lektora zpěvu (neveřejná analýza po e-mailu)", které naleznete zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=5&t=81.
Nechce-li se Vám za tuto službu platit, můžete zde požádat o laický názor ostatní návštěvníky Pěvecké poradny na fóru s názvem "Hodnoťte se navzájem (veřejné hodnocení vašich nahrávek)", které naleznete zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=5&t=110.

On-line výuka prostřednictvím programu Skype pro mimopražské žáky je také v provozu. Více se o ní dočtete na fóru s názvem "Výuka přes Skype", které naleznete zde: https://peveckaporadna.cz/viewforum.php?f=8.
Přidat příspěvek v tomto tématu