Tvorba písní - skládání hudby, psaní textů

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
saruska
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13. zář 2014 17:39:18

vlastní texty

Příspěvek: # 121Příspěvek saruska »

ahoj,
chci se zeptat, na věc trochu subjektivnějšího rázu, ale ráda píšu poezii, občas když poslouchám nějakou melodii, či hudbu bez textu, mívám tendence si svoje texty do hudby dosazovat… už jsem si dokonce při jedné melodii na kytaru ,,nasadila" svůj text dovnitř, problém je v tom, že vůbec neumím hrát na kytaru ani na klavír, takže jenom vím, jak by to mělo znít, sloky i refrén, mám k tomu slova, která bych dovedla zazpívat, ale vůbec netuším, jak bych mohla text a příp. zpěv dosadit do melodie, resp. jak někomu vysvětlit, co mi má zahrát, když na nic nehraju… vlastně to není tak zcela dotaz, protože bych si mohla odpovědět asi tak, že bych našla někoho, kdo mi melodii zahraje a já si to do ní nazpívám, jenomže to asi není zcela to, o co mi jde… mám hodně takových nápadů, co se týče textování různých melodií, ale jednoduše netuším, jak a kde hledat takové melodie(hudbu), ke kterým bych získala licenci, do kterých bych mohla dosazovat vlastní texty a zároveň je třeba nazpívat. připadá mi to hrozně složité, protože na nic nehraju, tudíž se mi to nejen blbě vysvětluje, ale chybí mi i taková ta improvizace.. nechce se mi nějak věřit, že bych se kvůli tomu musela třeba 2 roky učit hrát na hudební nástroj, ale nenapadá mě žádná cesta, kterou bych mohla udělat.. bavilo by mě dělat jak klasického textaře písniček, tak je interpretovat, samozřejmě to jsou odlišné věci a samozřejmě bych se raději podílela i na jejich odzpívání/v něk-terém případě odrapování, ale ze začátku by mi asi pomohla jakákoli rada, poněvadž mi v tomto směru připadá zpěvák tak trochu ,,bezradný".. když je na youtube třeba tvorba sharkass, je to raperka a textařka, ale samotnou hudbu zřejmě nevytváří ani nevlasní.. tak mám na mysli něco na ten způsob..
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: vlastní texty

Příspěvek: # 123Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj,
zkoušet si psát texty do existujících melodií je dobré jako cvičení pro začínajícího textaře. Ale pokud chceš svou tvorbu publikovat veřejně, začal bych tvořit texty do nové hudby. Můžeš si třeba najít nějakého skladatele nebo kapelu, které budeš textovat jejich výtvory. Inzeráty s poptávkou na textaře se dají sehnat na některých internetových serverech. :)

Přeju hodně štěstí.
Lukáš Jindra
Šimon
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 03. pro 2015 14:39:41

Kde začít?

Příspěvek: # 136Příspěvek Šimon »

Ahoj, chtěl bych skládat písně, ale ještě mi nebylo 18 a nevím kde mám začít, kdo může posoudit jestli mám talent a jak případně začít kariéru? Děkuji Šimon.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Kde začít?

Příspěvek: # 137Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj,
nejlepší bude začít u nějakého lektora skladby. Ten nejlépe posoudí, jestli máš na skládání písní talent a může tě naučit spoustu fíglů, jak skládat písničky ještě zajímavěji.

Takové lekce nabízíme třeba i u nás ve Škole moderního zpěvu. Máš-li zájem se zdokonalovat, mrkni na www.modernizpev.cz.

Lukáš Jindra
Jarmila Panovská
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 14. led 2016 17:20:12

:-(

Příspěvek: # 476Příspěvek Jarmila Panovská »

Ahoj
Neumin skládat texty ale
Mám plno melodii a umím hrát na kytaru , bicí a piáno.:-(
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: :-(

Příspěvek: # 477Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj,
a máš nějaký dotaz?

Jinak já nejsem odborník přes jazyk český, ale myslím, že by se správně mělo říkat, že se „skládá“ hudba, ale texty se „píšou“. ;)

Každopádně toto je „Pěvecká poradna“ – já ti se psaním textů poradit neumím. Z pěveckého hlediska ti maximálně můžu dát pár rad ohledně struktury textu, jak to udělat, aby se to dobře zpívalo. Ale pomoci tvé textové múze neumím. Vím, že se textařina vyučuje třeba na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Možná bych se ve Tvém případě obrátil tam…

Lukáš Jindra
Neschopný Člověk :(
Příspěvky: 6
Registrován: pon 25. dub 2016 16:18:35

Jak psát texty

Příspěvek: # 478Příspěvek Neschopný Člověk :( »

Mohl by jste mi poradit jak psát texty?
Samozřejmě nechci aby jste to za mě napsal jen pár rad jak by se to líp zpívalo a ták :D
Předem děkuji ;)
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Jak psát texty

Příspěvek: # 479Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
já jsem vystudovaný odborník přes problematiku spojenou s používáním hlasu a se zpíváním.

Je sice pravda, že už jsem také nějaký ten text napsal, ale to pouze proto, že jsem nesehnal vhodného textaře pro danou píseň. Ač jsem absolvoval malé školení ohledně textařiny, není to obor, který bych regulérně vystudoval a necítím se být vyloženě textařem. Proto nedávám rady v oboru, kterému tolik nerozumím. Od toho jsou povolanější…

Já z pozice zpěváka jen mohu říct, že je vhodné, aby akcenty v textu odpovídaly těžkým dobám v hudbě. Bohužel dnes hodně amatérských textařů, jejichž písničky hrají rádia, se dopouští této základní chyby a bylo by dobré ji vymýtit. A také je dobré vyvarovat se zbytečných slov, které amatéři do textu dávají jen proto, aby jim to vyšlo na počet slabik nebo do rýmu – to se pozná a zní to hloupě a zbytečně…

Když budete chtít, můžu Vám předat kontakt na nějakého opravdu vystudovaného textaře, se kterým byste si domluvil lekci. V případě zájmu mi napište na lukas@modernizpev.cz.

Mějte se hezky.
Lukáš Jindra
Leliel
Příspěvky: 2
Registrován: stř 24. srp 2016 1:43:21

Tvorba písně

Příspěvek: # 480Příspěvek Leliel »

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažím se realizovat hudební show s písněmi jiného autora, ale vlastním textem. Věci ohledně licencí už jsem si tak nějak progooglila a vyřizuji, ale jako naprostý laik jsem úplně bezradná co se hudby týče. Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu k nějaké „karaoke verzi“? Dají se někde zakoupit a s nimi dojít do studia, kde by je upravili podle potřeby, nebo musím sehnat nějakou kapelu, která by mi hudbu nahrála (popřípadě kde takové kapely sehnat)? Jak to v takových případech vlastně chodí?

Pak bych se ještě ráda zeptala, jestli existuje nějaké místo (server, forum…), kde by se mohli dávat do kupy začínající umělci (textař najít skladatele, zpěvák další zpěváky nebo tanečníky apod.)?
Jestli jsou dotazy trochu mimo od témat poradny, tak se moc omlouvám, ale jsem poněkud bezradná, tak zkouším co se dá.

Moc děkuji za jakoukoliv radu!
Leliel
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Tvorba písně

Příspěvek: # 481Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
Vaše dotazy jsou možná maličko mimo téma pěvecké poradny, ale souvislost se zpěvem to má… :D

Nejsem odborník na to, na co se ptáte, takže teď nebudu odpovídat jako vystudovaný odborník přes hlasovou problematiku, ale jen jako obyčejný muzikant… ;)

Vaše hudební show má být založena na živé, half-playbackové nebo reprodukované hudbě? Neboli má být hrané vše živě, nebo chcete mít hudbu z nahrávky a do toho živě zpívat a chcete jen pouštět nahranou hudbu?

Nejlepší varianta je samozřejmě najít si kapelu, se kterou secvičíte repertoár a živě předvedete. Pak pouze pořadatel akce musí odvést poplatky na OSA nebo DILIA. Hlavně ale taková produkce je umělecky hodnotná pro posluchače.

Nouzová varianta je použít half-playbacky, neboli že si necháte kapelou nahrát ve studiu hudební doprovody a na ty pak zpíváte. Pak zní hudba kvalitně, i když tam živí hudebníci nejsou, ale vy alespoň do této reprodukované hudby živě zpíváte.

Amatérská zábava zvaná „karaoke“ už s uměním tolik nesouvisí. Jsou servery, kde můžete zakoupit lépe či hůře nahrané hudební základy, což může dosahovat kvalitou half-playbacku nahraného kapelou, ale může to být i jen v počítači vytvořená syntetická „samohrajka“, která zní mnohdy otřesně! Navíc při výrobě karaoke se počítá, že do toho budou zpívat amatéři, takže často takový hudební základ obsahuje vodící linku, neboli je tam nahraný melodický part, který má zpívat zpěvák, což je také dost neumělecké. Ale pro amatérskou zábavu to plně postačuje – naopak je to výhodou, že se v takovém podkladu amatér nemusí tolik ztrácet, když není zvyklý zpívat s doprovodnou hudbou.

No a poslední forma je reprodukovaná hudba neboli prosté pouštění hudby jako třeba na diskotéce. Má-li tam znít Váš hlas, tak si musíte buď opatřit živou kapelu nebo karaoke a do toho ve studiu nahrát svůj part. Ze zvukařského hlediska bude finální nahrávka vždy kvalitnější se živou kapelou než s amatérským karaoke. Ale to už je na Vás, jakou show máte v plánu – jestli má jít o umělecký zážitek nebo zábavu pro amatéry.

Pokud chcete sehnat hudebníky, inzerujte třeba na nějakém hudebním serveru pro muzikanty nebo ještě lépe – dejte si inzerát na nějakou konzervatoř.

V některých nahrávacích studiích existují (zejména v zahraničí) studiové kapely – ale to si už musíte řádně zaplatit.

Pokud hledáte karaoke, hledejte webové stránky, kde se karaoke prodává.

Hudebníci:
Co vím, tak hudebníci se hledají třeba na https://hudebnibazar.cz/hudebnici-a-skupiny/210000/ nebo na http://rockmag.cz/inzerce/mista-v-kapele/, ale určitě je plno dalších serverů. Rád se nechám poučit, pokud někdo víte o dalších… :)

Karaoke:
Pokud vím, tak kvalitní karaoke, které dosahuje kvality profesionálních half-playbacků se dá sehnat na http://www.karaoke-version.com. S českými základy je to horší a obvykle nejsou tak kvalitní, nicméně já vím o těchto dvou: http://www.musicer.net a http://www.pokrok.eu. Opět jestli někdo víte o dalších, budu sám rád za další tipy. :)

To je asi vše, co Vám k tomu dokážu říct. Snad jsem Vám alespoň trošku pomohl.
Lukáš Jindra
Přidat příspěvek v tomto tématu