Vysoké tóny „v plném hlase“ + „hlavový tón“, „falzet“


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Re: G4

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 14. pro 2018 2:17:32

Dobrý den,
nejprve Vámi zmíněné americké značení převedu do našeho evropského - tedy máte problém dosáhnout tón g1...

Na tónu g1 není nic speciálního. Prostě je Vaší momentální hranicí použitelného rozsahu tón fis1. To se nic neděje. Dá se na tom pracovat pomocí správných hlasových cvičení a určitě se rozsah ještě posune. :-)

Z Liberce mám nemálo žáků, kteří za mnou dojíždějí. Ale pokud stojíte o on-line lekci, není problém. Ozvěte se nám na skola@modernizpev.cz. :-)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Trénink falsetu

Příspěvekod Jenik » sob 11. kvě 2019 11:08:41

Dobrý den.
Zpívám si doma s kytarou už asi dva roky a rozhodl jsem se, že by bylo fajn, se někam posunout. Tak jsem začal trénovat falset. Vždycky trenuju trenuju a po nějaký době se mi stane, že celý můj rozsah se vlastně posune docela výš. Spodní tóny pak nedokážu udržet na jedné frekvenci. Mam při jejich zpívání pocit jako kdybych mutoval.
Jenda 17 let
Dekuji moc za případnou odpověď.
Jenik

 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 11. kvě 2019 10:49:15

Re: Trénink falsetu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 13. kvě 2019 9:59:16

Dobrý den,
počítám, že se Vám zřejmě jedná o spodní tóny falzetu - ne plného hlasu, že?

Když hlas ještě není dostatečně vytrénovaný, může se stát při delším tréninku výšek, že poté omezenou dobu (někdy ale až do konce dne) nejdou zpívat hloubky s kvalitou, co šly na začátku. Pokud Vás to nebolí v krku a nejpozději následující den to odezní, tak se toho nelekejte. Důležité je, abyste ve výškách nezacházel se svým hlasem násilně, abyste si hlídal lehkost, správný volný dech, volný krk, abyste nikde v těle nebyl zaťatý.

Tedy po delším zpívání extrémních výšek ve falzetu se může stát, když se pokusíte o nejhlubší falzetové tóny, že budou mít tendenci přeskakovat do plného hlasu. Pak vzniká efekt připomínající mutování. Nesmíte ale cítit bolest nebo jakékoli nepříjemné pocity v krku. Pokud nic nepříjemného v krku necítíte, nemuselo by to být pro Váš hlas škodlivé.

Nicméně učte se se svým hlasem zacházet tak, abyste se vyhnul krizovým situacím. Tedy, pokud pravidelně po tréninku výšek Váš hlas začne nadměrně selhávat, zkuste výšky trénovat kratší čas. Vaše svaly v krku, včetně hlasivek, si musí na tuto práci zvyknout a chvilku trvá než se vytrénují. Chce to čas. Ale hlavně si hlídejte, abyste si neubližoval. Trénink výšek bývá nejnáchylnější na chyby (ještě více náchylnější k chybám je trénink výšek v plném hlase). Pokud ale začnete cítit nepříjemné pocity v krku (bolení, škrábání, lechtání, nucení ke kašli, rychlé vysychání), je pravděpodobně chyba ve vaší technice. Pak je třeba tuto chybu nejprve odhalit a odstranit a poté teprve pokračovat dále v tréninku výšek. Když se Vám nepovede chybu vyřešit, netrénujte už dál výšky, ale vyhledejte hlasového odborníka.

Přeju hodně štěstí při tréninku výšek!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Vysoké tóny

Příspěvekod Vampiric Tyrant » ned 29. pro 2019 1:19:28

Dobrý večer...Chcel by som sa spýtať ako spievať power metalové výšky?? Posielam sem aj video s pesničkou Save us od Helloweenu...Ďakujem za odpoveď...S pozdravom Tomáš

https://youtu.be/cTLN5xJXKkQ
Vampiric Tyrant

 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 29. pro 2019 1:07:41

Re: Vysoké tóny

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 29. pro 2019 2:55:33

Dobrý den,
toto je nádherná ukázka skvěle zvládnutých rockových výšek. :-)

Ano, i toto se dá naučit. Ve světě už na to existují výukové metody, které jezdím do zahraničí studovat. Podobného zvuku dosáhnete např. metodou zvanou "curbing" a nebo "metal like neutral".

Tyto techniky už jsou ale hodně pokročilé, takže to nejde dost dobře vysvětlit v takovéto zprávě na dálku. Nejefektivnější je stavit se na lekci. Jestli to máte daleko, můžete za mnou přijet na víkendové kurzy a nebo alespoň přes Skype.

Každopádně tyto pokročilé techniky jsou náročné na jejich provedení a vyžadují mít správně zažité základy pěvecké techniky, hlavně uvolnění těla a dechovou oporu. Bez toho to nebude nikdy dobře fungovat.

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Dotaz

Příspěvekod Hudebněnadanýpuberťák » pon 20. led 2020 21:13:35

Dobrý den,
Mám dotaz ohledně falzetu. Je mi 15 a bude to už pár let co se učím zpěv. Jsem už dávno po mutaci, avšak nedokážu nasadit falzet. Ať dělám co dělám, je tam nějaká zábrana, která nedovolí projít jediný tón. Ve hlubších polohách kde ještě jde falzet ho ještě stěží nasadím, výš to už nejde. Prosím poraďte, co mám dělat. Kvůli tomuhle mnoho písniček nemohu zpívat.
Hudebněnadanýpuberťák

 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. led 2020 20:57:59

Re: Dotaz

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 21. led 2020 2:29:01

Dobrý den,
tady bych vás už potřeboval slyšet, abych mohl přesněji usuzovat, kde je zakopaný pes...

Takto mohu pouze na dálku jen tipovat. Ale klidně bych si tipnul i na tu mutaci. Někdy může trvat i několik let, než se falzet po mutaci začne ozývat. Mnohdy je potřeba ho postupně pomalu nově vytrénovat.

Nejlepší by bylo, kdybyste si zašel k foniatrovi. Ten se vám na hlasivky podívá a přesně vám řekne, v jakém stavu se vaše hlasivky nacházejí. Pravděpodobně vám i řekne, jestli je už mutace opravdu ukončená. A také může diagnostikovat, jestli tam není nějaký zdravotní problém a případně poradit cestu k jeho odstranění.

Pokud bude mutace ukončena a hlasivky budou zdravé, bude to nejspíš už jen otázka volby vhodných hlasových cvičení. S tím nejlépe poradí zkušený hlasový pedagog, ke kterému byste měl začít docházet na lekce.

Přeju hodně trpělivosti!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Nepěkná barva ve falzetu

Příspěvekod Igi » čtv 18. čer 2020 12:47:58

Ahoj Lukáši,
nedávno když jsem zpíval na jedné muzikantské sešlosti, tak mi jeden zkušený zpěvák říkal, že mám pěkný hlas v hrudním rejstříku, ale ať nezpívám falzetem, že tam není dobrá barva. V podstatě s ním souhlasím až na to, že bych falzet nevzdával, ale chtěl bych se zeptat jestli tam lze "vypěstovat" hezčí barvu. Už i u posledních tónu v hrudním rejstříku se mi ta barva nelíbí. Snažím se mít uvolněný krk i dostatečnou oporu ale pořád to tam nějak škrtím a nezní to pěkně. Dá se to nějakými cvičeními (jakými?) nějak zlepšit?
Děkuji.
Igi

 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 13. pro 2019 14:28:56

Re: Nepěkná barva ve falzetu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 18. čer 2020 13:07:18

Ahoj Igi,
jasně, že se dá barva falzetu vypěstovat. :-) Neslyšel jsem tě, tak nevím, jak ti zní. Ale dá se tím dělat víc věcí. ;)

Třeba barvu zintenzivníš odstraněním dyšnosti z falzetu tím, že se naučíš řádně uzavírat hlasivkovou štěrbinu. K tomu ti můžou dopomoct speciální hlasová a dechová cvičení.

Barvu falzetu také můžeš ztmavit za pomoci dobré práce s rezonancemi. Na to jsou také cvičení. Hodně ti může pomoct i pouhé větší otevírání prostoru v puse a v krku. Např. jak se třeba operní zpěváci učí prostor v puse "nazývnout".

Přiostřit falzet až skoro do rockové barvy můžeš za pomocí zvýšení množství tzv. twangu, kdy přiklápíš hrtanovou příklopku v krku. Tím můžeš dosáhnout barvy, jako ve falzetu používá třeba Láďa Křížek nebo King Diamond.

Prostě možností je víc. Chce to mít jen správná hlasová cvičení. ;-)

Určitě to nevzdávej!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Nepěkná barva ve falzetu

Příspěvekod Igi » čtv 18. čer 2020 14:17:17

Děkuji za bleskovou reakci. Prozradil bys nějaké ty cvičení? :roll:
Igi

 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 13. pro 2019 14:28:56

PředchozíDalší

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník