Stránka 1 z 2

Potíže s hlasem

Napsal: ned 16. kvě 2010 23:46:07
od Ivana Válová
Dobrý den Lukáši,
prošla jsem si Vaše stránky a také dotazy a Vaše odpovědi na ně, a ráda bych Vás požádala také o radu.
Je mi 46 let, jsem velmi muzikální (a obávám se, jestli ti není dar spíš Danajský), hraju na několik hudebních nástroju a v minulosti jsem také zpívala. Bohužel okolnosti mě donutily se aktivně hudbě nevěnovat. Nyní mám obrovskou motivaci se k hudbě vrátit, a začala jsem tréningem zpěvu. Chtěla bych se věnovat především smooth jazzu. Našla jsem si lektora, a jak on sám říká, moje pokroky jsou prý velmi znatelné.
Bohužel jeden problém se vyskytl a nedaří se nám si s ním poradit. Přibyla mi totiž pylová alergie a s ní chronická bronchitida a astma. Nemám větší problémy s dýcháním, umím s dechem hospodařit, problém je zahlenění. Už jsem vyzkoušela různé recepty, včetně vincentky, piva, islandského lišejníku a pod., ale hlasivky mám jako zalepené. Někdy s tím problém není, a jindy je to jako zakleté, nedokážu se zahlenění zbavit a přezpívat to nejde. Omezuje mě to v rozsahu, hlavně v nižších polohách, a ve výškách v základním hlase nemohu udržet tón, přeskakuje mi hlas. Bojím se, že mně to znemožní zpívat na veřejnosti, protože se nebudu moci spolehnout na hlas. Lektor říkal, že před zkouškami na konzervatoř mu pomohl jakýsi zásah pomocí bronchoskopie, ale děsím se, že bych to musela podstoupit. Neznáte nějaký nadějný recept, jak můj problém řešit? Ať ve formě nějakého přípravku, babské rady, nebo nějakého speciálního dechového cvičení? Nebo myslíte, že by mi pomohl jen foniatr nebo opravdu takový zásah?
Děkuji Vám předem za odpověď a přeju hodně úspěšných žáků.

Re: Potíže s hlasem

Napsal: pon 17. kvě 2010 10:49:40
od Lukáš Jindra, dipl.um.
Dobrý den Ivano,
myslím, že s problémy spojenými s alergií vám může nejlépe pomoct lékař. Hlavní je tu alergii léčit – sám jsem alergik a můj recept je vyhýbat se alergenům a poctivě brát léky na alergii.

Co se zahlenění týče – dobré je příliš neodkašlávat, protože tím se problém zahlenění ještě zhoršuje. Na zahlenění můžu jedině doporučit jitrocelový sirup. Víc mě bohužel nenapadá. Opravdu doporučuju řešit tyto problémy s alergology a foniatry. Rozhodně bych se ale zpívání nevzdával! :)

Přeju brzké vyřešení zdravotních vašich problémů!
Lukáš Jindra

Nedokážu se dostat do výšek jako předtím

Napsal: úte 12. zář 2017 13:44:32
od UnityCZ
Dobrý den, nebo ahoj, nevím jestli můžu tykat, nebo radši vykat. ;)
Mám takový problém...Chodím na lekce zpěvu asi od května a zatím vše bez problémů. Dostavil se u mě posun a to docela nedávno, dokážu se najednou dostat o hoooodně výš, než předtím. S lektorkou zpěvu jsme se zabývali právě těmi vysokými tóny. Jinak jsem přinejlepší basbaryton, dostanu se na velké C bez problémů (nebo jak se tomu nadává, pořád mám v hlavě anglosaský způsob označování tónů :)), nebo je to malé c? Hergot to je fuk, prostě standartní rozsah basového typu hlasu. Níž se dostanu taky, ale nejsem v tom vytrénovaný, rád bych se na to potom zaměřil. V poslední době jsem se dokázal právě díky tomu posunu dostat až na C2 až E2, ale včera se mi stala věc, že mi začne hlas jakoby přeskakovat právě v těch vysokých tónech. Začíná to někde na B1. Předtím jsem asi dva, tři dny necvičil a zrovna včera mě začaly bolet uzliny (na dotek u krku, pod spodní čelistí). Může to být tím, nebo jsem si prostě odstřelil hlasivky těmi vysokými tóny? To bych opravdu nerad. Nikdy mě nic nebolelo a všechno šlo hladce. Žádná bolest, ani divné pocity, rozhodně ne v posledních měsících ani týdnech od posunu. Lektorka mě pochválila za progress a neříkala nic o tom, že bych si nějak ubližoval. Může to tedy opravdu být nějakou infekcí? Zní to, jako bych na hlasivkách něco měl. Asi dva měsíce předtím jsem dostal u lékaře léky na odhlenění (měl jsem infekci v krku, nebo angínu, už si to nepamatuju), takže s tím by neměl být problém.

Re: Nedokážu se dostat do výšek jako předtím

Napsal: čtv 14. zář 2017 15:41:57
od Lukáš Jindra, dipl.um.
Ahoj,
klidně si můžeme tykat - muzikanti si obvykle tykají a já mám také rád, když mí žáci mi tykají... ;-)

Co se týče označování tónů, je v tom bohužel zmatek, protože Evropa a Amerika pojmenovává tóny odlišně. Z tohoto důvodu jsem na této poradně založil téma Hudební teorie a terminologie (nejčastější otázky zpěváků), které najdeš zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=2&t=44. V tomto tématu také najdeš, jak na tomto fóru vložit horní a dolní index, aby nedocházelo k nedorozuměním.

Pokusím se teda vyznat v tom, co jsi o svém rozsahu napsal. Pokud Tě pochopím špatně, klidně mi to můžeš upřesnit podle tabulky, kterou jsem vložil do výše zmíněného tématu.
Píšeš, že jsi basbaryton. Píšeš, že se dole dostaneš na C [velké cé], což by odpovídalo tomu, že basbaryton jsi.
Pak jsi psal, že jsi se dostal na "C2 až E2". Takto se píše americké značení not, což v překladu do evropského znamená C až E [velké cé až velké é], což je vlastně ta samá výška. Asi jsi chtěl napsat "c2 až e2" [dvoučárkované cé až dvoučárkované é]. Pokud je to myšleno v plném hlase, tak to jsou pro basbarytona obrovské výšky, se kterými mají problémy i tenoři. Pokud je to ve falzetu, tak to by pro basbaryton bylo odpovídající...

Ale vlastně ten údaj není až tak důležitý. Důležité je to, že o tóny, které jsi nedávno nově nabil, jsi teď přišel. Kde může být příčina?

Samozřejmě může za tím stát nachlazení nebo nějaký bacil. Už nám bohužel končí léto, teploty šly dolu a navíc začaly deště. To je období, které může způsobit lehké přistydnutí. Vidím to i v divadlech i u svých žáků, že hodně lidí v tomto období škrábe v krku, hodně lidí pokašlává... Tedy nedivil bych se, kdyby i toto byl tvůj případ. Přiznám se, že i já jsem teď už asi 5 dní lehce přistydlý, což je dáno tím počasím. Ale jelikož jsem profík, mám vytrénovanou pěveckou techniku a znám zásady hlasové hygieny, normálně s tím teď skoro každý den zpívám v divadle a nic mi není. Ty jsi se studiem pěveckých technik teprve na začátku a tak ještě nevíš, jak o hlas pečovat. A tím to může být.

Taky jsi psal, že teprve nedávno jste s tvou učitelkou objevili ty vysoké tóny. K tomu ti blahopřeju, asi to s tebou tvá učitelka umí. ;-) Ale samozřejmě zatím je to pro tvé hlasivky novinka, nemáš to ještě zažito, ty tóny se teprve rodí a ty sám ještě neumíš dobře s těmi výškami zacházet. Tak je taky možné, že jak jsi to doma zkoušel, nedělal jsi to úplně správně, jako když jsi pod vedením své lektorky. A tím sis mohl ten hlas unavit a ono to teď nejde. Nicméně, když píšeš o bolavých uzlinách, spíš bych se klonil k nějaké nemoci, ale to může potvrdit jedině doktor.

Aktuálně bys měl navštívit doktora, aby buď potvrdil nemoc nebo vyvrátil, což by znamenalo, že chyba je ve tvém domácím tréninku. Pak bys měl dopřát svému hlasu odpočinek, popřípadě i léky, pokud jsi nemocný. Je-li to technikou, přestaň ty výšky zkoušet. Poraď se se svou lektorkou a začni je znovu zkoušet až s ní na lekci. A dávej si pozor - nově objevené vysoké tóny jsou vždy křehké a člověk zpočátku neví přesně, jak to vlastně pod vedením lektora dokázal. A tak než si to zažiješ, měl by tvůj domácí trénink těchto výšek být krátký, aby sis nestihl hlasivky unavit, když ještě nemáš dokonale zažito, jak na to... ;-)

Držím palce! :-)
Lukáš Jindra

Re: Re: Nedokážu se dostat do výšek jako předtím

Napsal: čtv 12. říj 2017 11:18:35
od UnityCZ
Ahoj Lukáši,

super, nevěděl jsem, jestli je tykání vhodné, nebo ne ;)
Moc se omlouvám za pozdní odpověď, měl jsem toho teď hodně. No nebudu se vymlouvat, ale velká omluva.
Co se týče rozsahu a označování tónů, tak už tomu konečně rozumím. Jenom bych toho, co tohleto vymyslel (ty rozdíly v označování) bych pověsil za koule do průvanu a ještě ho dloubal do oka :D Už lektorka mi řekla, že nesnáší to Americké označování, ale nikde jsem pořádně nenašel to Evropské, za to moc děkujeme ;)
Teď k tomu mému rozsahu. To c2 až e2, jasně, je to falsettem, to by bylo až neskutečné, kdyby to bylo plným hlasem. Normálmě se dostanu tak na b1, teoreticky jsem se párkát dostal i na h1, ale to byla asi náhoda. Ještě se teoreticky dosatanu i níž než na velké C, ale nějak jsem tu schopnost ztratil, ale to patří jinam. Jinak předtím se to už upravilo, ale teď s tím mám zase problém. Dával jsem si zhruba týden pauzu od zpívání, může to být tím? Ale to se mi nějak nezdá, asi budu muset navštívit lékaře, aby se na mě podívali, protože tohle není normální.
Každopádně moc děkuji za odpověď ;)

Re: Re: Re: Nedokážu se dostat do výšek jako předtím

Napsal: čtv 12. říj 2017 13:58:00
od Lukáš Jindra, dipl.um.
Ahoj,
v pohodě, není nutno se omlouvat. Prostě napiš tehdy, když budeš cítit potřebu... ;-)

Co se týče amerického označování tónů: tak už to prostě v Americe chodí, že oni si vymýšlejí vlastní "anglická" slova, vlastní jednotky, vlastní značení. Oni prostě musejí mít všechno jinak... :-D

Ale teď už vážně... ;-)
Takzvaným "plným hlasem" se dá klasickými pěveckými technikami dojít zdravě opravdu maximálně do c2. Nicméně nejmodernější světové pěvecké metody dokážou plný sytý zvuk zdravě vytáhnout do stejných výšek, jako jsi schopen docílit falzetem. V Evropě se tomu říká "curbing" a "edge" a jsou to techniky vhodné zejména pro moderní zpěv, méně už pro klasický. Jsou to už dost pokročilé techniky a je trošku složitější to pochopit a nejde to takto na dálku dobře vysvětlit. Kdyby tě to zajímalo, bylo by lepší, abys za mnou přijel...

Výšky versus hloubky: bývá běžné, že když se člověk učí výšky a chvíli je trénuje, tak bezprostředně poté jdou hůře nejhlubší tóny. Aby šlo obojí zároveň už vyžaduje léta praxe, dokonalé uvolnění a výbornou kondici hlasivek, aby byly dokonale vytrénované, pružné a uvolněné. Myslím, že není důvod tuto problematiku řešit s lékařem. Je to spíš otázka správného zdravého tréninku, píle a trpělivosti. :-)

Ať se ti daří!
Lukáš Jindra

ZDARMA videokurz: Domácí otužování

Napsal: úte 11. kvě 2021 11:22:47
od Škola moderního zpěvu
Milí zpěváci,
jedním z nejúčinnějších ověřených způsobů, jak předcházet nemocem, je otužování!

Připravili jsme pro vás ZDARMA videokurz zaměřený na otužování v pohodlí vašeho domova. Kurz sestavil vedoucí otužileckého oddílu a praktický lékař v jedné osobě. Jde o bezpečnou metodu pozvolného přivykání na studenou vodu, kterou zvládne každý.

Tento kurz je nutné začínat na jaře. Trvá čtvrt roku a na jeho konci by měly být venku teplé dny. Po absolvování tohoto kurzu můžete u domácího otužování setrvat navždy a nebo pokračovat dále venkovním otužováním. Když s naším kurzem začnete správně na jaře, tak nebude problém pokračovat pravidelným venkovním koupáním v teplých dnech a poté budete tělo postupně přivykat na pomalu chladnoucí venkovní vodu, až z vás budou opravdoví venkovní otužilci.

Nicméně i když zůstanete pouze u domácího otužování, stejně pocítíte velký rozdíl v imunitě vašeho organismu. Vaše tělo bude odolnější vůči respiračním nemocem. Otužování navíc pozitivně stimuluje psychiku. Pokud se posléze dáte i na venkovní otužování, o to více pocítíte pevnější zdraví.

Náš videokurz domácího otužování naleznete zde: https://online.modernizpev.cz/videokurzy-zpevu/.
Přejeme hodně zdraví! :-)

Zpívání při nachlazení

Napsal: úte 12. říj 2021 12:44:37
od Igi
Ahoj Lukáši, přemýšlím když je člověk nachlazený, jestli může cvičit zpěv, nebo je lepší nezpívat vůbec. A co se může poškodit na hlasivkách při zpívání při nachlazení kdyby to člověk přepískl s intenzitou zpěvu apod? Uzlíky na hlasivkách, nedomykavost? Nebo to nehrozí? A dá se případně poznat jestli si něco z toho člověk nepřihodil nějak sám amatérsky?

Re: Zpívání při nachlazení

Napsal: stř 13. říj 2021 17:08:50
od Lukáš Jindra, dipl.um.
Ahoj Igi.

Pokud jsi nachlazený a nemáš zrovna koncert, tak nezpívej, vylež se a zpívej zase, až budeš zdráv. Trénink si nech, až se nemoci zbavíš. Je to stejné, jako kdybys chtěl jít nemocný do fitness - také z toho tvé tělo nebude nadšeno. Hlasový klid občas udělá lepší službu než pěvecký trénink.

Pokud musíš zpívat, když jsi zrovna nachlazený, tak se důkladně věnuj hlasové hygieně, ber medikamenty, o kterých víš, že ti pomáhají, hodně odpočívej a měj dostatečný přísun tekutin. Před koncertem se pak zlehka rozezpívej, dělej hlavně dechová a rezonanční cvičení. Necvič v přílišných výškách nebo ve velké hlasitosti. Pokud to tvá hudba dovoluje, vyhni se pak během koncertu hlasovým efektům, ať už jde o dyšné tóny, nebo různé druhy chrapláků, snaž se spíše o jasné znělé lehce tvořené tóny.

Zpívání za nemoci může hlasivky překrvit, unavit, může dojít až k dočasné ztrátě hlasu. A budeš-li takto nešetrně zacházet s hlasivkami častěji, opravdu si můžeš přivodit až nedomykavost či uzlíky.

To, že jsi nezacházel se svým hlasem ideálně, poznáš podle toho, jak se cítíš v krku a jak tvůj hlas zní. Pokud tě při zpěvu v krku škrábe, lechtá či bolí, nebo tě to nutí ke kašli, a nebo ti v krku nezvykle rychle vysychá, popřípadě se ti výrazně zvyšuje zahlenění, nejspíš s krkem, respektive s hlasivkami není něco v pořádku.

Spousta amatérských zpěváků si nevědomky sama sobě způsobuje hlasové problémy. Mnozí pak končí v péči lékařů...

Tedy jsi-li nemocen a nečeká tě ten den žádné vystoupení, tak nezpívej. :-)

Lukáš Jindra

Problémy s hlasivkama

Napsal: sob 23. zář 2023 11:42:09
od Zuzana Kubíková
Dobrý den my ve čtvrtek měli hudebku ve škole a já už od 19 září mám nemocný hlasivky škrába mě v krku a tak a nevím jestli jsem udělala dobře včera zpívat v hudebce protože pak se mi ještě daleko víc zhoršil ten hlas protože vlastně já jsem od května přestala zpívat úplně kvůli těm nemocným hlasivkám tím pádem se mi včera v hudebce když jsem zpívala tak se mi stahoval hodně hodně hlas a nedalo se s tím úplně dobře zpívat zatím nashledanou S přátelským pozdravem Zuzanka Kubíková