Hluboké tóny + „hrdelní zpěv“


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

subharmonic tones

Příspěvekod Lubino » stř 13. bře 2019 7:17:11

Dobrý den

Vidím, že to je staršího data, ale mám úplně stejný "problém", jako psal původní tázající. Nicméně jsem schopen ho podrobněji vysvětlit, aby jste pochopil, oč jde. Jsem schopen zazpívat kontra E-kontra A. Jenže můj plný hlas má rozsah až od velkého D. To znamená, že tóny konra B-velké Cis nejsem schopen zazpívat. nicméně neznám český termín pro tuto hlasovou techniku, ale v angličtině se nazývá "growl". Ukázka zde - https://youtu.be/cMwl_9AnRic?t=102

Můj dotaz ovšem směřuje jiným směrem. Chtěl jsem se naučit techniku, která se v angličtině označuje jako "subharmonic tones" (opět ukázka zde - https://youtu.be/AK4LmhMHU8o?t=92

Mám konzervatoř, takže v hudební teorii se orientuju velmi dobře, ale nejsem dostatečně jazykově vyspělý na to, abych se to naučil z nějakého anglického videa a chci se zeptat, jestli s tímto máte nějakou zkušenost a mohl jste mi poradit, díky.
Lubino

 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 13. bře 2019 7:06:22

Re: subharmonic tones

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 14. bře 2019 18:04:17

Dobrý den,
frekvence, které jsme schopni hlasem vytvořit pod rozsahem klasického "plného hlasu" se obvykle označují v češtině jako "pulzní rejstřík" nebo v angličtině "vocal fry".

Já jsem se s tím seznámil v začátcích své pěvecké kariéry, kdy jsem zpívával v opeře. Tehdy tam tomu čeští operní pěvci říkali "hlasivková masáž" a touto technikou si "masírovali" hlas mezi náročnými áriemi. Tenkrát jsem si hned vybavil své dětství, kdy jsme z legrace takové zvuky vyluzovali. Když to člověk chce poprvé vytvořit, má pocit, jako by zpomaloval proudění vzduchu na totální minimum a předtím, než se hlas úplně zastaví, vznikne tento zvuk. Když se ho člověk naučí ve svém hlase nalézt, pak už se ho jen rozvíjí do většího rozsahu a vyšší hlasitosti.

Po letech, když jsem se seznamoval s technikami "alikvotního" zpěvu, zabrousil jsem i ke zpěvu "hrdelnímu", kde mě zkušenější kolegové učili, že výchozím bodem pro naučení se těchto technik může být právě onen pulzní rejstřík. Na rozdíl od alikvotního zpěvu, kde se v ústech posilují klasické "alikvotní tóny", což jsou souběžně znějící frekvence nad základním zpívaným tónem, hrdelní zpěv využívá "subharmonické tóny", které jsou naopak souběžně znějící frekvence pod základním zpívaným tónem. Tyto techniky se nazývají např. "kargyraa", "khoomei" nebo "sygyt".

V Česku se těžko hledají odborníci na tento zpěv. Lepší je zajet si třeba do Mongolska. ;-) Na alikvotní zpěv se ale dají sehnat odborníci i nedaleko českých hranic a to konkrétně třeba v Německu, kde působí specialista na tuto problematiku Wolfgang Saus. Pořádá také pravidelně workshopy. V minulosti byl nejednou i v Česku. On něho jsem právě se alikvotní zpěv také učil a mohu doporučit! :-)

Techniku zvanou "growl", která se využívá především v metalu a jazzu, jsem však ve vaší ukázce nenalezl...

Druhá ukázka, na kterou směřuje váš dotaz, je už rozhodně blíže zmiňovaným technikám. Upřímně řečeno jsem ale trošku na vážkách, kolik je v dané ukázce využita počítačová technika a do jaké míry je zde reálně využita technika hrdelního tónu či pulzního rejstříku. Raději bych slyšel živou nahrávku. Z této studiové nahrávky si opravdu nejsem moc jist, co je pravda a co je počítačový "fejk". A když poslouchám nahrávku dál, slyším, že počítačové zkreslení využívají hodně často, což mě ještě více utvrzuje v myšlence, že se možná nejedná o realitu, ale jen o počítačové zkreslení... Nicméně to zní hezky... :-D

Doufám, že jsem vás jsem alespoň trošičku nasměroval. ;-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník