„Hlasový obor“ (soprán, alt, tenor, bas) - barva hlasu - typy hlasu

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Co s altem po mutaci?

Příspěvekod JVB » ned 21. dub 2019 18:07:51

Dobrý den,
je mi 14 let a jsem 8 měsíců po mutaci. Před mutací jsem měla rozsah cca malé g - e2. Teď po mutaci mám rozsah cca malé e - c2. Poslední dobou mám pocit, že mému hlasu sedí strašně málo písniček, že většina zpěvaček má buď soprán nebo mezzosoprán a takových hlasů, jako jsem já, těch altů, je strašně málo. Vím, že vše je o tréninku, že je na to potřeba dobrý učitel zpěvu. Jenomže v mém okolí (v okolí Turnova) žádný dobrý učitel zpěvu není. Chodila jsem do ZUŠ ještě před mutací, ale zde byli všichni zaměřeni hlavně na ten klasický zpěv a na přípravu na operu a mám zde s jedním pedagogem negativní zkušenost, že mě učil špatnou hlasovou technikou, nutil mě zpívat výšky a vybíral mi nevhodný repertoár. Neznáte nějakého dobrého pedagoga zpěvu někde v Libereckém kraji nebo nevíte, který žánr nebo které písně by se hodily mému hlasu? Předem děkuji za odpověď.
Jana, 14 let
JVB

Re: Co s altem po mutaci?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 21. dub 2019 22:43:20

Dobrý den,
předpokládám, že se bavíme o rozsahu plného hlasu a nad ním ještě máte tóny ve falzetu...

Mutace doznívá měsíce až roky. Co šlo před mutací, obvykle po mutaci už nejde jako dřív a je třeba naučit se s hlasivkami znovu pracovat, znovu budovat hlasovou techniku pro "nové" hlasivky, kterým se změnily fyzikální vlastnosti.

Zejména nižší hlasy mají problém dostat se z počátku do výšek, ale chce to čas. I hluboké hlasy se mohou naučit vysoké tóny, jen je to bude stát více úsilí a trvat déle, než se to naučí, oproti vysokým hlasům.

Jinak mutaci se věnuje téma "Mutace - přeskakování hlasu", které naleznete zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=2&t=39

Samozřejmě pop-music přeje převážně vyšším hlasům. Nižší hlasy si o trochu obtížněji hledají repertoár, ale nalézt se dá. A nebo se můžeme dopustit toho, co je třeba v opeře nemyslitelné, tedy posunout si píseň do tóniny, která nám vyhovuje. ;-)

Kdybyste měla problém a potřebovala rady, mohu Vám doporučit víkendové kurzy, které děláme v mé škole pro mimopražské žáky a nebo online lekci po Skype. Řešení se dají nalézt, když člověk hodně chce. Do mé školy se sjíždí opravdu celá republika. A to nejen na víkendové kurzy. Mám i nadšence, kteří ve všední den jednou 4-5 hodin za mnou do Prahy, aby si užili jednu lekci a stejně dlouho pak cestují zpátky. Tedy i toto je možné... ;-)

Mimochodem z Libereckého kraje mám aktuálně 5 žáků, co za mnou na otočku ve všední dny dojíždějí... ;-)

V tuto chvíli je třeba být trpělivá. Dost možná ještě mutace doznívá. Je možné, že nějaký ten rok to potrvá, než se dostanete do stejných výšek plným hlasem, jako to šlo dříve. ;-)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Výšky u barytonu

Příspěvekod DanerDragon » pon 20. kvě 2019 21:46:43

Zdravím. Je mi 21 let. Do sólového zpěvu chodím čtvrtým rokem. Zazpívám asi od G# po f1# s tím, že G# a A už se mi nezpívá moc dobře a abych zazpíval f1# tak se musím snažit. Teda samozřejmě záleží na písničce v některých i ťuknu g1. Pohodlně se mi zpívá asi od d po d1. Takže jsem teď tak do Barytonu. Otázkou je, zda se mi ještě podaří hlas rozšířit nahoru, takže bych byl tenor, což bych tedy musel zazpívat tak to a1, h1. Můj učitel říká, že možné to je, ale zajímá mě ještě názor i od někoho jiného :) a jaká je šance, že se to stane... :D

Chodím také do sboru, a tam právě zpívám v tenoru, jelikož bas je na mě moc nízko, jenže tenor je zase vysoko, tak často musím zpívat falzetem... A příjde mi, že téměř všechny písničky co jsou populární, jak rock, pop, country, tak zpívají tenoři... Vše musím transponovat... Tak mě to dost deptá :D

Děkuji předem za rady :)
DanerDragon

Re: Výšky u barytonu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 21. kvě 2019 0:03:41

Dobrý den,
to je bohužel úděl hlubších hlasů v současné populární hudbě... Aktuálně je už desítky let trend: čím výše, tím lépe. My všichni, co máme nižší hlasy můžeme jen čekat, až se trend zase otočí... :-D Samozřejmě berte tuto mou větu s nadsázkou. ;-)

Každopádně i hlubší hlasy mohou dosáhnout výšek. Prostřednictvím tradičního tzv. "plného hlasu" se každý mužský hlas bez ohledu na hlasový obor může dostat až do c2. Samozřejmě, že tenorům to jde snáze, barytoni a basy musí hodně cvičit, než se toho dopracují a vždy to pro ně bude velmi vypjatá poloha vzdálená jejich přirozené poloze. A navíc existují pokročilé pěvecké techniky, které správným tréninkem umožňují dokonce i překročit c2 a zpívat jakkoli vysoko budete chtít, aniž byste použil falzet.

Takže určitě neházejte flintu do žita a pilně cvičte! :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY