Barva hlasu

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
Veronika Z
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15. srp 2013 14:35:13

Barva hlasu

Příspěvek: # 69Příspěvek Veronika Z »

Dobrý den Lukáši,
mám na Vás prosbu. Nedávno mi bylo 14 let. Ráda zpívám, jenže mám malý problém. Jde mi intonace, dechová cvičení, používání hlasivek a s tím spojená hlasitost a všechno ostatní, co by měl správný zpěvák zvládat, ale můj hlas, respektive moje barva hlasu je…taková, nevím jak to napsat…určitě jste někdy slyšel hlas 9-leté holčičky…no, tak nějak tak můj hlas zní. Je strašně dětský. Nevím co s tím. Chtěla bych se zpěvu věnovat i profesionálně, ale s touto barvou hlasu nevím nevím… Myslíte že to můžu nějak ovlivnit (například nějakými cvičeními na hlasivky), nebo to mám ponechat přírodě a počkat si až se mi hlas trošku..„zdospělí“? Opravdu s tím mám problém. I při normální komunikaci se mi některé děti mého věku posmívají že zním jak malá holka. Pokusíte se mi prosím nějak poradit? Setkal jste se s tím někdy? Moc předem děkuji za odpověď.
S pozdravem a úctou,
Verča
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Barva hlasu

Příspěvek: # 158Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Přeju hezký den.
Už jsem se s tím setkal. Důvodů může být více. S ohledem na Váš věk bych tipoval třeba pozdější příchod mutace.

Někdy může být zrání hlasu zdlouhavější. Ale nemusí to být vždy nutně nevýhodou. Vemte si třeba Cyndi Lauper, která si v začátku své kariéry právě na tomto založila svou image! :) I Madonna ve svých začátcích měla skoro až „dětskou“ barvu. Tedy zkuste v tom zatím vidět spíš výhodu, že jste jiná, výjimečná… :)

Přírodu neobelstíme, ale do určité míry se dá s barvou hlasu pracovat. Třeba soustředěním se na rozvoj hrudních rezonancí a také na větší prostor v puse a krku. Tím vždy barva hlasu ztmavne.

Ale jinak bych počkal do dospělosti a nechal volný průběh vašemu dozrávání. Na dospělý ženský hlas máte ještě dost času… :)

Lukas Jindra
Marcela Jamborová
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 27. bře 2014 18:17:08

Můžu zpívat pop?

Příspěvek: # 309Příspěvek Marcela Jamborová »

Dobrý den Lukáši,
V lednu mi bylo 14 let a jsem soprán.Podle naše učitele na základní škole,který vede i takový malý sbor kde zpíváme lidovky nebo písničky z učebnic mám příjemnou a jemnou barvu hlasu.Prý takovou kultivovanou.Teď se vybírají skoro každými nějaká písnička na školní akademii a když vybírá mě tak ji teda zazpívám a řekne že ta mi nesedí ať zkusím tu a pak tu… a nakonec se mám naučit Ave Maria.On mě vidí na hudbu jako v baroku atd. (těžkou hudbu).Ale já bych radši zpívala dnešní hudbu… ale on ani dnešní neuznává například říká,že na pop atd jsou ti co neumí zpívat.Až vyrostu budu mít podle něj lyrický soprán.On poslouchá stejně jen baroko atd…těžší hudbu a on mě s mým hlasem vidí na takovou ale já chci dnešní,nejvícpop.Tak jestli mám nějakou šanci v pop music a ne v nějakém baroku.Rozsah mám ale chci pop a ne baroko.Děkuji :)
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Můžu zpívat pop?

Příspěvek: # 310Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj Marcelo,
neboj, samozřejmě můžeš zpívat takovou hudbu, jakou cítíš. Váš učitel má rád barokní hudbu a nemá rád pop music. To se stává. Nemá smysl se s ním nějak přít. Abys neměla ve škole problémy, zpívej, na čem se domluvíte. To, co si budeš zpívat doma, to už mu může být jedno. Jestli tě zpěv baví, zkus chodit na hodiny zpěvu k nějakému pedagogovi, který vyučuje populární hudbu. Určitě se nemusíš obávat, že máš hlas jen pro baroko! :D Hudbu, kterou máš ráda, jistě budeš cítit víc a víc si ji jako interpretka budeš schopna prožít, než tu, kterou zpíváš z donucení. Hlasivky se nerozlišují podle žánrů, ale pouze podle polohy (soprán, mezzosoprán, alt). To, jaký styl zpíváš, je už jen tvoje věc. Samozřejmě musíš mít pro to cit, abys to dokázala zpívat stylově a je k tomu třeba taky určitá pěvecká technika a povědomost o tom, jak který hudební styl zpívat. Ale jsi ještě mladá a až se dostaneš do rukou pedagoga, co tě bude provádět světem populární hudby, zjistíš, že to není nic nedosažitelného. :)

Hodně štěstí!
Lukáš Jindra
Tina Tranová
Příspěvky: 1
Registrován: ned 02. lis 2014 14:06:57

Jaké akordy se hodí k mému hlasu?

Příspěvek: # 311Příspěvek Tina Tranová »

Dobrý den Lukáši,
je mi 15 let a strašně mám ráda hudbu. Miluji hru na klavír a k tomu zpěv. problém je, že já mám zvláštní barvu hlasu. Holky říkají, že se to dá přirovnat barvou k Adele, ale jsem o pár tónů níž. Jelikož hraji na klavír a bohužel ne na kytaru… chtěla jsem se zeptat… Nevíte náhoudou jaké by šly použít akordy??? nejvíce jsou mi pohodlné akordy F#m, A, D a E. mám několik vymyšlených svých písniček, ale nwm jaké použít akordy.. zkrátka dokážu improvizovat, ale neumím pak najít akordy. Moje učitelka klavíru, která mi pomáhala mi řekla, že neumí najít na můj hlas vhodný akord… myslíte si, že s touto barvou bych mohla zpívat před lidmi ??? když jsem jako malá zpívala soprán tak se mi nikdo nesmál, ale od doby co mám rozsah mezi E2 po H3 nemohu najít akordy, které by vyhovovaly. kdyžtak děkuji mockrát za radu.

Tina
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Jaké akordy se hodí k mému hlasu?

Příspěvek: # 312Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den, Tino.

„Zvláštní barva“ hlasu není v dnešní populární hudbě problém, ale naopak výhoda! Dnes je důležité, aby byl interpret charakteristický a v rádiu pro všechny rychle rozpoznatelný. ;) (Pokud tedy není ta barva způsobena nějakým zdravotním problémem, který by ohrožoval zdraví hlasivek.)

To, jestli se doprovázíte na kytaru nebo na piáno, je úplně jedno. Pokud ovládáte správně hru na nástroj a umíte všechny akordy, můžete se doprovázet naprosto v jakékoli poloze.

Abyste se naučila doprovázet svoje vymyšlené melodie, vyžaduje základní znalost hudební nauky (ovládnout teorii alespoň po akordy), základní znalost hry na nástroj (také alespoň po akordy) a potom ovládat umění pěvecké orientace v harmonii, abyste dokázala v zahrané harmonii najít melodickou linku nebo naopak, abyste k melodické lince dokázala nalézt správné akordy.

Až porozumíte hudební teorii, pochopíte, že věta "nedokážu najít pro tvůj hlas vhodný akord" je naprosto nesmyslná... Barva hlasu nemá absolutně žádný vliv na to, zda jste schopna k vymyšlené melodii najít vhodné akordy - to je pouze otázkou znalosti hudební nauky... :-D

Tedy není to problém barvy hlasu, ale orientace v harmonii. Chce to jen cvik. ;)

Lukáš Jindra
Monika
Příspěvky: 1
Registrován: stř 19. srp 2015 19:56:41

Styl hlasu

Příspěvek: # 305Příspěvek Monika »

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli se dá nějak zistit jaký styl hlasu mám, myslím tím či je víc na rock, metal a nebo pop. Myslím si že ten můj je více na ten pop ale moc bych chtěla aby byl více do rocku. Dá se to nějak zmněnit?

Předem děkuji za odpověď :).
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Styl hlasu

Příspěvek: # 306Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
na úvod si jako správný pedagog dovolím maličko poopravit terminologii… ;) Termín „styl hlasu“ neexistuje, budeme se tedy bavit o „stylu vhodném pro váš typ hlasu“.

Obvykle je každý typ hlasu přirozeně nějak posazen a nějak zabarven a tím je více či méně vhodný pro určitý hudební žánr. Samozřejmě pěveckým školením by se mělo dosáhnout rozšíření žánrové škály, aby se hlas hodil na více stylů. Tedy pokud to člověka více táhne do rocku, měl by se třeba ve svém pěveckém školení na tento záměr více zaměřit.

Samozřejmě nelze hlas změnit úplně – určité dispozice dané délkou a tloušťkou hlasivek nezměníme, stejně tak anatomii naší lebky, která ovlivňuje zabarvení hlasu. Nicméně správným hlasovým školením můžeme udělat velmi mnoho. :) Každopádně tato problematika je velmi složitá a individuální.

Doporučuju: obraťte se na dobrého lektora/lektorku zpěvu, který/á Vám zanalyzuje Vaše hlasové dispozice a nastíní, jaké jsou možnosti pro Váš typ hlasu.

Držím palce!
Lukáš Jindra
Radka Tůmová
Příspěvky: 1
Registrován: úte 08. pro 2015 12:05:59

jak zjemnit hlasivky

Příspěvek: # 307Příspěvek Radka Tůmová »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se nějak nedají „zjemnit“ hlasivky, chtěla bych mí víc dětský a čistší hlas (neexistuje na to nějaký nápoj? Třeba mléko nebo tak?) :D předem děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: jak zjemnit hlasivky

Příspěvek: # 308Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
myslím si, že to, o co se vám jedná, je možná spíš otázka práce s barvou hlasu.

Jeden akustický zákon nám v těle funguje tak, že čím uděláme v puse a krku větší prostor (tzn. patro nahoru, ohryzek dolu, jazyk leží), tím vytvoříme tmavší barvu a naopak čím menší prostor v puse a krku vytvoříme (patro dolu, ohryzek nahoru, jazyk nahoru), tím nám barva tónu více zesvětlí, což vám může připomínat skoro až dětskou barvu.

Ale neslyšel jsem vás a tak nevím jistě, jestli vám šlo právě o toto, co se vám na vaší barvě nelíbí. Možná vám po mutaci trošku zhrubl hlas a třeba to se vám nelíbí. Mutací se hlasový rozsah (a s ním i mluvní poloha) rozšířil směrem dolu a to vám také může připadat příliš „dospělé“ a málo „dětské“. Změny proběhlé v mutaci jsou ale nevratné – zde vám nepomůžu.

Nápoje na změnu barvy hlasu vliv nemají. Zmiňované mléko vám maximálně může zvýšit zahleňování, což způsobuje obtížnější zacházení s hlasem a někdy ulpělé hleny mohou při zpěvu způsobit chrčení, což asi nechcete.

Jděte zazpívat nějakému lektorovi zpěvu, předveďte mu přesně, co se vám na vašem hlase nelíbí a on vám jistě poradí, jak dosáhnout barvy, která by se vám více líbila. :)

Hodně štěstí při výběru pedagoga zpěvu!
Lukáš Jindra
Přidat příspěvek v tomto tématu