Dechová opora – bránice – správné pěvecké dýchání

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Re: Re: Re: Co je správně?

Příspěvekod PPAVEL RUZICKA » úte 28. říj 2014 19:24:58

ZASEKL SE MI TABLET, TAKZE POKRACUJI V OTAZCE

Dalsi argument je ten, ze hlas zni lepe, kdyz se clovek nadechuje nosem. Jsou nejake teorie ( treba zastarale, nebo teorie jinych zemi ) ktere by tento zpusob vyuky opodstatnovaly? Jak je to s vysusovanim hlasivek a jejich zvlhcovanim, o je nejlepsi ?
Prosim o reakci a hodnoceni teto teorie. Dekuji Pavel
PPAVEL RUZICKA

Re: Re: Re: Re: Co je správně?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 29. říj 2014 12:35:25

Přeju hezký den,
zkuste si udělat rychlý a hluboký nádech nosem a pak pusou. Sám zjistíte, že pusou se nadýchnete daleko rychleji a oproti nosu mnohem méně slyšitelně. Nádech pusou je tedy výhodný třeba při nahrávání ve studiu, kdy vaše nádechy nejsou hlučné. Dále je nádech pusou výhodný v rychlé muzice, kde je jen malý čas pro nádech – nosem se rychle nadýchnout nezvládnete jednoduše proto, že nosní dírky jsou podstatně menší otvory než pusa.

Jak by mohlo nadechování pusou vysilovat hlasivky mi není úplně jasné, protože nádech pusou i nádech nosem procházejí přes hlasivky. Ano, při nádechu nosem prochází menší proud vzduchu, což ale způsobuje jeho pomalost. Je fakt, že při nádechu nosem se vám stihne za tu kraťoučkou chviličku vzduch v nose maličko ohřát, zvlhčit a částečně očistit od prachových částic, což je výhodné třeba, když zpíváte open-air nebo v kostele a nebo v prašném nebo jinak znečištěném prostředí. Ale to neplatí o nahrávání ve studiu nebo o zpívání v čistých koncertních sálech. Každopádně je vhodné, aby zpěvák měl vždy po ruce nějaký nápoj, který průběžně zvlažuje svůj krk.

Že by zněl hlas lépe, když se nadýchnete nosem nebo pusou, o tom jsem opravdu nikdy neslyšel a nepozoroval ani na sobě ani na žácích za mých 18 let pěvecké a 13 let pedagogické praxe. Hlas rozezvučujeme výdechem a ne nádechem (kromě žánru grind core). ;)

Že je nádech nosem lepší, je vžité dogma zejména od klasicky školených pedagogů, které vychází z jejich např. kostelní nebo open-air praxe, kde je to s ohledem na teplotu vzduchu opravdu výhodnější. Navíc při opeře se zpívá bez mikrofonu a tak ty nádechy nejsou v dálce tolik slyšet jako u nás v pop-music, když „funíme“ do mikrofonu, který to přenese do reprobeden.

Tedy není špatně ani jeden druh nádechu, jen je vhodné zvolit si ten pro vás výhodnější s ohledem na typ vaší produkce a na žánr, který provádíte. ;)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Vydechování moc vzduchu příliš NEnosový hlas

Příspěvekod Igi » pát 13. pro 2019 15:40:59

Dobrý den,
jsem vděčný na možnost zeptat se tady na fóru řekl bych jednoho z TOP učitelů zpěvu v ČR. Vždycky jsem chtěl zpívat, ale když jsem to někde zkusil, tak všichni řekli ať se na to radši vykašlu, hrál jsem pak cca od 15let na el. kytaru a až cca před dvěma lety (to mi bylo 28let) jsem se rozhodl, že prostě začnu zpívat i když mi to moc nešlo. Chodil jsem asi rok nepravidelně ke dvoum učitelům zpěvu, ale někdy se jejich doporučení rozporovaly,takže mě to někdy spíše více zmátlo než pomohlo. Nyní některé písničky co mi sednou zazpívám docela dobře, a publikum i pochválí ale něco je dost špatné... Nedávno si mě v rychlosti poslechl jeden zahraniční výborný zpěvák/učitel a řekl mi že mé dva největší problémy jsou téměř žádná práce bránicí a vyfukování moc vzduchu během zpěvu. Na bránici pracuji a myslím že vím jak na to a skutečně mi přijde, že mám lepší barvu hlasu když se opřu pořádně do bránice. Ale problém je že se musím často nadechovat a nebo to pak ke konci dlouhé fráze zase tahám z krku, protože nějak nevím (a ani mi to nikdo nedokázal vysvětlit) jak v sobě ten dech udržet. Máte na to prosím nějaký fígl? Přijde mi až tragikomické, že jeden můj známý(už bohužel nežije) výborný zpěvák měl kvůli nemoci část plic odoperované a ještě k tomu mu fungovala jen malá část zbývajících plic, tak dokázal na jeden nádech toho zazpívat víc než já a to já jsem relativně zdravý (mám teda trochu skoliózu, což nevím jestli taky nějak neovlivňuje možnost úplně plného nádechu).
Druhá věc je(i když se to už o hodně zlepšilo), že mám barvu hlasu při zpěvu jak operní zpěváci. Jedna dobrá zpěvačka mi radila, že bych měl zpívat více do nosu, ale pořádně také nevím jak. Někdy nějak intuitivně při delším zpívání, ale ne vždy se mi to jakoby nějak přepne a mám pěknou barvu a i se mi zpívá lépe, ale neumím k tomu dojít nijak logicky vždy a všude.
Děkuji moc za rady předem.
Igi

Re: Vydechování moc vzduchu příliš NEnosový hlas

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 15. pro 2019 1:17:21

Dobrý den,
budu odpovídat postupně...

Pokud člověk se zpěvem začíná, není úplně vhodné chodit ke dvěma učitelům s různými metodickými přístupy najednou. Problematika je rozsáhlá, komplikované a ke stejnému cíli vede více cest. Některé cesty se mohou zdát zdánlivě protichůdné a pokud už člověk nemá trošku zkušeností, aby chápal širší souvislosti, může to vést pouze ke zmatení. Ale je klidně možné, že jeden z učitelů prostě a jednoduše neměl pravdu. To nedokážu posoudit...

Práce s tzv. "dechovou oporou", neboli vydechování vzduchu během zpěvu za aktivní pomoci bránice, je alfou a omegou pro kvalitní zpěv. Na kvalitě vašeho pěveckého dýchání je závislá barva tónu, síla tónu, jaké výšky dokážete zazpívat, jakou hlasitost dokážete vytvořit, jak dlouhý tón nebo frázi dokážete zazpívat na jeden nádech, jestli vás při zpěvu nebolí v krku, atd. Takže pokud vám při zpěvu rychle dochází vzduch a musíte se často nadechovat, tak zřejmě ještě s dechovou oporou neumíte správně zacházet. Zřejmě špatně hospodaříte s dechem a vypouštíte vzduchu příliš.

Příčin může být více a tím pádem k jejich odstranění vedou jiné cesty. Může to být třeba nedomknutými hlasivkami, kdy vám vznikne při zpěvu přídech, který způsobuje rychlý únik vzduchu. A nebo příliš tlačíte bránicí a vytlačujete ze sebe více vzduchu, než je potřeba. A vězte, že zpěv spotřebovává relativně málo vzduchu. Ale to bych vás musel slyšet, abych vám řekl, co je váš případ a jaká cvičení budou pro vás ideální.

To, že ke konci fráze tóny "taháte krkem" je v zásadě logické, protože rychle ze sebe vypustíte potřebný vzduch a když už máte v sobě jen zbytky, tak se tělo snaží kompenzovat nedostatek proudění vzduchu přes hlasivky tím, že vám stahuje svaly v krku, které se snaží nezdravým způsobem z hlasivek alespoň nějaký zvuk vymačkat.

Vyloženě "zpěv do nosu" je špatně. Nosový tón není hezký. Pokud zpíváte "jako operní zpěvák", nemusí to být zrovna špatně. Vezměte si zpěváky jako Karel Gott nebo Daniel Hůlka, jakou udělali kariéru s klasicky školeným hlasem. Ale jelikož vy klasické školení nemáte, tak to asi bude jen zdánlivá podoba, která dost možná zní spíše jako karikatura než opravdová opera. Zase bych vás musel slyšet, abych vás zanalyzoval a poradil, co je zde vaším problémem. Hlas by neměl být posazen ani "v krku", ale ani "v nose". Mělo by to být někde mezi, v hlavových rezonancích.

Pokud chcete konkrétní radu, můžete se ke mě objednat na lekci. Pokud bydlíte daleko od Prahy, můžete využít mojí služby "Analýza nahrávek" (více zde:https://www.modernizpev.cz/online/analyza.php) a nebo výuky po Skype (více zde: https://www.modernizpev.cz/online/skype.php - tu v posledních letech kvůli pracovní zaneprázdněnosti poskytuju především v letních měsících, kdy jsou divadelní prázdniny).

Držím palce na cestě ve sebezdokonalování. :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Vydechování moc vzduchu příliš NEnosový hlas

Příspěvekod Igi » stř 18. pro 2019 13:13:43

Děkuji za odpověď. Nedomykavost jste myslel tu nemoc nebo jen nějak špatnou techniku? Byl jsem právě cca před rokem u kvalitní foniatričky (tehdy kvůli tomu, že jak jsem kvůli nepoužívání bránice zpíval relativně potichu a když jsem zabral a zpíval tak dlouho pak chraptil a ostatní muzikanti mi říkali, že mám možná prostě něco s hlasivkama) a ta mi řekla, že mám hlasivky zcela v pořádku, že pokud se mi nějak špatně zpívá, tak to je jedině špatnou technikou zpěvu.
Určitě chci využít 1 - 2 lekce s Vámi (víc si bohužel nemůžu dovolit, nebo případně až pak zase za nějaký čas). Mám to do Prahy daleko, ale i tak bych někdy přijet mohl (spojili bychom to s přítelkyní s výletem), je možná lekce i někdy o víkendu? Případně tedy lekci po Skype.. dá se nějak odhadnout o kolik je lepší osobní lekce oproti Skype lekci?
Poslední otázka - jak říkáte (nejen Vy), že při zpěvu se používá jen málo vzduchu, co se zbylým vzduchem v plicích? Má se po frázi všechen vydechnout a zase vdechnout nový, nebo se má dál zpívat dokud ho je ještě dost? Nebude pak tělo málo okysličené?
Igi

Re: Re: Re: Vydechování moc vzduchu příliš NEnosový hlas

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 18. pro 2019 16:36:56

Dobrý den.

Nedomknutými hlasivkami jsem měl na mysli situaci, kdy není dostatečně uzavřena hlasivková štěrbina, tou prochází více vzduchu, než je pro běžný zdravý zpěv potřeba a tím vzniká v barvě hlasu tzv. "přídech". Hlas zní šustivě, je slabší, méně hlasitý, méně barevný, rychleji dochází dech a dostavuje se únava hlasivek.

Příčin nedomknutí hlasivek může být více. V populární hudbě se někdy záměrně jako výrazový prostředek do hlasu přidává přídech nedovřením hlasivkové štěrbiny. Zpěváci pak jen musí mít na paměti, že tento efekt nesmí dělat příliš dlouho nebo příliš vysoko, aby si neunavili hlasivky. Někdy je přídech pouze zlozvykem a dá se snadno odstranit cvičeními, která hlasivkovou štěrbinu dovírají. Někdy za to mohou oslabené maličké svaly v krku, které ovládají hlasové ústrojí. Někdy k tomuto efektu dojde v důsledku otoku na hlasivkách a tento jev foniatři nazývají "nedomykavost". To už můžeme označit jako nemoc, kterou je třeba léčit. Přes otok, který na hlasivkách vzniknul buď v důsledku např. virózy a nebo v důsledku špatné pěvecké techniky, k sobě hlasivky nedokážou úplně přimknout a vzniklou štěrbinou utíká vzduch, který způsobuje přídech v hlase. Existují léky, které urychlí splasknutí otoku. Když je to kvůli viróze, s problémem pomůže praktický lékař, v náročnějším případě foniatr. Když je to špatnou technikou, je třeba se obrátit na dobrého hlasového pedagoga. Výjimečně se stává, že nedomykavost je vrozená nebo zapříčiněná závažným zdravotním onemocnění. V těchto případech bývá nedomykavost chronická a odstranit nejde.

Tedy pokud foniatrička vyloučila zdravotní problém, tak za to může pouze špatná pěvecká technika.

Pro mimopražské žáky pořádáme mimo jiné celodenní víkendové semináře, kde se probírá pěvecká technika od naprostých základů. Tyto semináře bych vám doporučil. Aktuálně chystáme 3 na různá témata. Pro vás by byl nejdůležitější ten první seminář.

Aktuálně vyhlášené kurzy proběhnou 2.2.2020 + 16.2.2020 + 1.3.2020. Více se dočtete na našem webu, kde se rovnou můžete i přihlásit: https://online.modernizpev.cz/vikendove-pevecke-seminare-v-praze/. Neodkládejte to, protože kapacita je omezená a může se to za týden zaplnit.

Skype lekce je samozřejmě "nouzová varianta", když člověk opravdu nemá šanci přijet do Prahy. Osobní kontakt s lektorem nemůže nic nahradit.

Na běžné zpívání v písničkách nepotřebujete nadechovat plíce do úplného maxima. V běžné praxi se nadechujeme "tak akorát". Míru získáte praxí. Troška vzduchu vám vždycky v plicích zbude, ale nemělo by to být nijak zásadní množství, aby u vás nedocházelo k extrémnímu předechování, což ve výsledku může vést k přetlaku a ke ztuhlosti v krku a následně opět k únavě hlasivek. Když nadechujete ideální množství vzduchu, tak nepotřebujete během zpěvu písní ještě dovydechovat, ale pouze v pauzičkách nadechujete nový vzduch.

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY