Hlasová hygiena - péče o hlas, jídlo, pití, kouření, spánek


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Problém s hlasivkami

Příspěvekod Veronika » pát 01. dub 2011 17:42:32

Dobrý den,
je mi 20 let, chodím 11 let do sboru a 3. rokem se učím zpívat sólově. Vždy jsem se snažila o hlasivky starat – nekouřím, nekřičím, nepiji příliš horké a ledové nápoje, v den zpívání nepiji mléko a nejím ořechy, ráno nechávám hlasivky probudit atd. Ale mám problém s tím, že jakmile nespím minimálně 8 hodin kvalitním spánkem (což je často), nebo jakmile na mě něco leze (třeba jen jednodenní virózka, kterou tělo zažene), tak nemůžu zpívat, pořád se mi vkrádá do zpěvu chrapot a nejde se ho ničím (např. napitím) zbavit. Zajímalo by mě, v čem to je, lze se tohoto handicapu nějak zbavit?
Děkuji Vám předem moc za odpověď, mějte se dobře.
Veronika

 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 01. dub 2011 17:09:19

Re: Problém s hlasivkami

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 04. dub 2011 2:07:41

Dobrý den,
potraviny a nápoje, kterým se snažíte vyvarovat, mohou, ale nemusejí mít na váš zpěv vliv. To, že nejsou vhodné, se o nich traduje, ale vše je individuální a nejlepší je vycházet z vlastních zkušeností a pozorováním sebe sama třeba zjistíte, že něčemu se snažíte vyvarovat úplně zbytečně a naopak něco vám vadí a není to v onom „tradičním“ seznamu. Znám zpěváky, co jedí oříšky a klidně u toho zpívají. Nebo znám zpěvačku, která si do studia nosí mléko, aby se jí dobře natáčelo. Další špičkový zpěvák před koncertem zkonzumuje litr zmrzliny. Z mých vlastních zkušeností si troufám říct, že většina profesionálních zpěváků pije alkohol a dokonce i kouří. Tedy problematika „hlasové hygieny“ je velmi zajímavá, které všechny potraviny a nápoje dělají velkému množství zpěváků zle a které naopak dobře, nicméně ve výsledku je lepší si všechno odzkoušet sama na sobě a podle toho se řídit.

Ale s hlasivkami je to tak, že ani tak alkohol nebo kouření jim nevadí tolik jako nedostatek spánku! To je pro ně to nejhorší! Pokud se někdo živí svým hlasem, měl by opravdu spát nejlépe těch 8 hodin denně, aby se stihly hlasivky zregenerovat na další den plného vytížení.

Co se týče chrapotu, který popisujete, to bych musel slyšet. Třeba to může být jen způsobeno nedostatkem spánku, který se na hlasivkách projevuje nadměrným zahleněním, které pak při mluvení a zpívání může způsobit do určité míry „chrchlavý“ zvuk.

A pokud se k nedostatku spánku připojí ještě nějaká viróza, problémy se stupňují.

Ale já takto na dálku mohu těžko soudit, kde přesně je váš problém. Třeba je někde úplně jinde. Nejlépe by vám poradil hlasový specialista – foniatr. Zkuste k někomu takovému zajít, ať se vám podívá na hlasivky a on vám poradí nejlépe, co máte dělat. :)

Držím palce, ať vaše problémy brzy ustoupí! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 308
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

pomooooooooooc!!!!!!!!!!!!

Příspěvekod Majda » ned 17. črc 2011 20:47:19

Lidé zlatí, pomáhá něco na vyřvaný hlasivky kromě hlasovýho klidu? (ne vyřvaný, prostě vyzpívaný, žádnej chraplák ni growl, jen když dlouhu zpívám, tak si je vyzpívám)
Jestli je třeba ovlivní, když jsou v teple, či nějaká zázračná bylina, jánevim prostě kurňa cokoli :) co by mne alespoň trochu vysvobodilo z naprostého zoufalství způsobeného tím, že zpívati nemohu
:-! → :,–o → :´-(
Majda

 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 17. črc 2011 20:41:09

Re: pomooooooooooc!!!!!!!!!!!!

Příspěvekod Majda » ned 17. črc 2011 21:54:38

Aha, spát mám, tak to jo, to jsem nezkusila :)
Majda

 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 17. črc 2011 20:41:09

Re: Re: pomooooooooooc!!!!!!!!!!!!

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 29. črc 2011 11:46:22

Přeju hezký den,
proti hlasové únavě je nejlepší prevence kvalitní pěvecká technika! :) Pak je samozřejmě důležitý spánek a určitá „hlasová hygiena“.

Když už si člověk hlasivky unaví, záleží na míře únavy, či poškození, co pomůže. Hlasivkám dělá dobře dostatečný přísun vitamínu B, kloktání vincentky, v případě bolení v krku šalvěj v podobě čaje či bonbonů, na odhlenění je pak dobrý jitrocelový sirup. V případě většího poškození hlasu je nejlepší navštívit foniatra a ten doporučí způsob léčby – samozřejmě existují různé tabletky, ale o jejich používání doporučuju poradit se s lékařem.

Každopádně nejlepší lék je „absolutní hlasový klid“, což znamená vydržet po určitou dobu nevydat ani hlásku (tedy ani nepřitakat „hm“, nebo ani si hlasitě oddychnout). A délka takovéto léčby závisí na míře poškození hlasu – nadměrné překrvení hlasivek může být takto vyléčeno třeba už za den, náběh na uzlíky za 3 i více dní…

Ovšem, po ukončení absolutního hlasového klidu je nutno začít hlasivky rozhýbávat velmi opatrně a pozvolna se správnou dechovou a hlasovou technikou se zřetelem na hlavové a hrudní rezonance. Pokud začnete zpívat rovnou naplno se stejnými chybami, váš problém se objeví rychle znova.

Držím palce v úspěšnosti léčby hlasivek…
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 308
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

1. Zpěv a cigarety 2. učitel zpěvu 3. zpěv= modeling

Příspěvekod Pavlína » čtv 16. říj 2014 21:50:27

Dobrý večer:) Prosím o pár rad od Vás 1. otázka jak je to se zpěvákem či zpěvačkou které kouří? škodí zpěvu cigarety? nebo je to o technice? 2. Je pravda když učitel zpěvu řekne žákovi at si dýchá při zpěvu jak chce jak se mu to líbí je to správně? 3. Je pravda že zpěv je o modelingu? mít 170 cm a vypadat sexy a mít dlouhé vlasy? Takové otázky Vám zřejmě ještě nikdo nenapsal, bohužel s takovými názory 2 a 3 jsem se setkala a chci vědět kde je pravda. Budu moc ráda za odpovědi. S pozdravem Pavlína
Pavlína

 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 16. říj 2014 21:46:32

Re: 1. Zpěv a cigarety 2. učitel zpěvu 3. zpěv= modeling

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 17. říj 2014 13:59:49

Přeju hezký den.

1. Kvalita zpěvu je zásadně závislá na pěvecké technice. Na míře kouření až tolik ne. A to říkám jako celoživotní nekuřák. Znám obrovské procento profesionálních zpěváků, co kouří. Kouření vysušuje sliznice v krku, což je pro zpěv velmi nežádoucí jev. Ale když člověk kouří pravidelně, tělo se s tím umí vypořádat a jednoduše začne produkovat silnější vrstvu hlenu, která v krku ochraňuje sliznice, takže nakonec k jejich vysoušení přestane docházet. Paradoxně jsme na tom hůř my nekuřáci, protože když jsme nuceni vystupovat v zakouřeném prostředí, tak náš krk nezvyklý na cigaretový kouř okamžitě vyschne a zpívá se nám velmi špatně, hlas nefunguje, jak má a mnohdy si přivodíme dlouhodobějším pobytem v takovém prostředí déle trvající obtíže. Na druhou stranu silnější kuřáci mívají problém s větším zahleněním, což může být během zpěvu problém a také se jim stává, že jim rychleji dochází dech. No a nemůžeme opomenout fakt, že kouřením si můžete velmi snadno přivodit rakovinu a pak už vám může být jakékoli zpívání celkem jedno…

2. Věta: „Dýchej při zpěvu, jak chceš.“ je totální nesmysl! Technika dýchání je pro zpěv naprosto zásadní otázkou a dokud nemá zpěvák správně zažitou dechovou techniku, nemůže mu ani hlasová technika fungovat dobře. Hodně pedagogů dech neřeší, protože si s ním sami nevědí rady. Důvodem je, že o technice dýchání se šíří mnoho mýtů a nesmyslů a tak se této otázce někteří pedagogové raději sami vyhýbají. Je to ale lepší varianta než pedagogové, kteří vyučují dechovou techniku zcela zcestně a svým žákům nesprávným dýcháním způsobují zdravotní potíže.

3. „Zpěv = modeling“? No, záleží na tom, jakou muziku chcete dělat. Pro šanson je třeba výhodou zjizvená nebo lehce zanedbaná tvář i postava. Pro punk je šílenější vzezření spíše výhodou. V opeře nikomu nevadí, když má zpěvačka 200kg. V jazzu se na vzhled vůbec nedívá. Jiné je to samozřejmě u komerční populární hudby. Chcete-li se věnovat plytkému střednímu proudu a být třeba součástí popové dívčí vokální „skupiny“, pak je vzhled důležitější než váš zpěv. Ale třeba i v muzikálech se přihlíží k tomu, jak zpěvačka vypadá – zde je to stejně důležité jako faktor, zda kvalitně zpívá, tancuje a hraje. Pokud založíte rockovou kapelu, bude stačit, když se budete umět hezky nalíčit, učesat, obléct a zvýraznit své ženské křivky. Prostě záleží na žánru, kterému se chcete věnovat. ;)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 308
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: 1. Zpěv a cigarety 2. učitel zpěvu 3. zpěv= modeling

Příspěvekod Pavlína » pát 17. říj 2014 15:35:56

Dobrý den:) moc děkuji za odpovědi. Jen bych se ještě chtěla zeptat měsíc a půl už nekouřím kouřila jsem maximálně 3–6 cigaret. Cítím že se mi vyčistil hlas lépe se mi při zpěvu dýchá ale když jdu na karaoke kde se kouří tak začnu kašlat uškodí když si v tom zakouřeném prostředí po tom měsící a půl zapálím 1–2 cigarety ? A když nebudu opět v každodenním životě v nezakouřeném prostředí kouřit?
Pavlína

 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 16. říj 2014 21:46:32

Re: Re: Re: 1. Zpěv a cigarety 2. učitel zpěvu 3. zpěv= modeling

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 18. říj 2014 12:17:12

Dobrý den,
když už půl roku nekouříte, tak se vaše tělo adaptovalo a tvoří vám tenčí ochrannou vrstvu hlenu v krku. Takže když přijdete do zakouřeného prostředí, logicky vám krk vyschne dříve. A určitě tomu nepomůžete, když začnete navíc ještě sama nárazově kouřit. ;)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 308
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Hlasová hygiena

Příspěvekod Maty » pon 09. kvě 2016 0:28:43

Zdravím, dočetl jsem se několikrát a slyšel o HLASOVÉ HYGIENĚ. Když jsem byl na vyšetření u fonologičky, tak mi ji doporučila a abych se vyhýbal jídlům způsobující pálení žáhy. …
Chci se zeptat co patří ke konkrétní hlasové hygieně?
Díky
Maty

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon 18. lis 2013 21:12:38

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron