Nechtěné přeskočení hlasu - voice crack

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
lion005
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. říj 2017 13:09:56

Čistý zpěv - falešné tóny

Příspěvek: # 1170Příspěvek lion005 »

Moc Vám děkuju za pěknou odpověď v tématu "Intonace", vážím si toho, že jste mě neodflákl i když můj dotaz si o to asi říkal, je dost možné že můj mozek se snaží někdy přehodnocovat ty vjemy. Naštěstí Robbie nepatří mezi ty umělce co by zpívali pořád falešně, je schopný koncerty odzpívat i úplně bezchybně a myslím si, že ikdyž asi budete poslouchat jiný žánr a jste jistě náročný posluchač tak jeho nejlepší koncerty (Albert Hall, Knebworth) by se líbili i Vám. Ještě jsem zapomněl se zeptat na jednu poslední věc v předchozím dotazu, kterou mám delší dobu uloženou v hlavě, tady ve videou ( jenom 2 vteřiny) se mu asi stal voice crack že? Nikdy jsem nevěděl jak to je česky, ale asi to znamená, že se nepovede výška, chtěl bych vědět jestli jsem si to myslel dobře, že se mu nepovedla výška a místo ní vydal zvláštní tón, který ale i tak asi není falešně. Je to poslední věc, další tóny už řešit nebudu, určitě si vezmu Vaší radu k srdci, poslední dobou jsem kvůli tomu neměl takovou radost z hudby jako dřív. Odkaz toho voice cracku v minutě 1:17
https://www.youtube.com/watch?v=K6iwp8Wh_7E

Ještě jednou děkuju a hodně zdraví v těchto těžkých časech
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Čistý zpěv - falešné tóny

Příspěvek: # 1172Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Zdravím ještě jednou! :-)

Marně přemýšlím, jestli jsem při svém studiu na konzervatoři na lekcích pěvecké pedagogiky nebo fonetiky někdy zaslechl nějaké české odborné pojmenování jevu, kterému se v angličtině říká "voice crack". Možná se ještě podívám do nějakých foniatrických knih, jestli tomu lékaři nějak říkají. Každopádně my zpěváci tomu v češtině obvykle říkáme, že prostě zpěvákovi "přeskočil hlas". Existují pak samozřejmě nelichotivá pojmenování, jako např. "kokrhání" apod., ale jiný slušný oficiální název si nevybavuju. Buď neexistuje nebo ho jednoduše my zpěváci ve svém slovníku nemáme. :-)

Fyzikálně jde o to, že v exponovaných výškách zpívaných v "plném hlase" vytvoří zpěvák nechtěné nadměrné množství tlaku v krku, svaly v krku to už nevydrží a přepnou do falzetu. Někdy se povede zpěvákovi tuto nechtěnou situaci ukorigovat, že jim alespoň ten tón zaladí, ale většinou se ani to nepovede a vylétne z nich naprosto nekontrolovatelný zvuk. Kromě toho, že to není hezké na poslech, je to také nezdravé pro hlasivky. Tento jev je vždy jen projevem toho, že hlasivky už nemohou. Někdy za to může snaha o nadměrnou hlasitost, někdy o nadměrnou výšku, někdy za to může tréma, jindy únava, někdy chyba v pěvecké technice. Každopádně je to vždy známka, že zpěvák dělá v krku něco špatně.

Koukám na to video z odkazu. V čase 1:17 ale Robbie nezpívá nic. V další vteřině nezpívá, ale jen křičí "one more time". Až pak v ještě další vteřině zpívá jeden tón, po němž se chytá za krk, který ho zřejmě zabolel. Asi máte toto na mysli. Nicméně na mých repráčcích na notebooku přes křik fanoušků nejsem schopen rozeznat, jak kvalitně jeho tón zní, co se mu v hlase odehrává. Ale dle jeho bolestivé grimasy se evidentně technicky nepovedl. V tomto případě myslím, že k tomu došlo tím, že se nechal strhnout při snaze hecovat diváky a tím asi překročil dynamické možnosti svého hlasu. A v kombinaci s tím hlukem okolo, o kterém jsem vám psal minule (ve kterém se člověk hůře orientuje v tom, jak moc doopravdy hlasitě zpívá) a s možnou únavou (protože jeho šou je jistě i fyzicky náročná a toto už mohlo být třeba až ve druhé půlce koncertu), došlo k tomu, že nechtěně zazpíval netechnicky.

Ale to jsou věci, co by měly trápit Robbieho (aby se toho příště vyvaroval), ale ne jeho fanoušky (tedy pokud se nestrachují o jeho pěvecké zdraví).

Přeju méně analyzování a více užívání si hudby. ;-)
Lukáš Jindra
Jan Hus
Příspěvky: 1
Registrován: úte 16. kvě 2023 19:47:48

Přeskakování hlasu

Příspěvek: # 1378Příspěvek Jan Hus »

Dobrý den,

občas se při zpěvu, ale i po zpěvu potýkám s přeskakováním hlasu (Voice crack). Je mi 18 let a myslím si, že mi ta pravá mutace dávno skončila, tudíž s tímhle nesouvisí. Spíše si myslím, že možná dělám něco špatně v krku, ale i tak mě krátkodobé přeskakování po zpěvu a občasně při zpěvu trápí.

Předem děkuji za Vaši odpověď.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Přeskakování hlasu

Příspěvek: # 1379Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
je velmi pravděpodobné, že v 18 letech už máte mutaci za sebou.

Nechtěné přeskočení hlasu, tedy náhlý nežádoucí přeskok z plného hlasu do falzetu, často nastává kvůli svalovému napětí v krku, když člověk ještě nemá dobře vypěstovanou pěveckou techniku a při zpěvu příliš tlačí na hlasivky za pomocí stažených svalů v krku. Hlasivky toto zvýšené napětí dlouhodobě nevydrží a při velkém vypětí ve vysokých polohách plného hlasu proto dojde k tomuto nechtěnému přeskočení do falzetu.

Pokud máte zdravé hlasivky, tipuju, že právě toto může být Váš problém. Musíte začít pracovat na uvolnění krku, odlehčit hlasivkám správnou dechovou technikou a rezonančními cvičeními, nejlépe pod dozorem zkušeného lektora zpěvu.

Držím palce!
Lukáš Jindra
Přidat příspěvek v tomto tématu