Talentové (přijímací) zkoušky na konzervatoř

Příprava na konkurz, talentovky na konzervatoř, ZUŠ, jakou školu si vybrat?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
iiveta
Příspěvky: 1
Registrován: pát 24. čer 2011 20:28:04

konzervatoř

Příspěvek: # 665Příspěvek iiveta »

Dobrý den, dá se za půl rok intenzivní práce připravit na příjmací zkoušky na konzervatoř na klasický zpěv? :) stčila by pouze jedna hodina týdně?
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 378
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: konzervatoř

Příspěvek: # 666Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
to je velmi obecná otázka. Záleží na tom, co umíte a to na dálku nedokážu posoudit. Obvykle, když mám talentovanějšího žáka, který se chce přihlásit na konzervatoř, tak půl roku až rok makáme na přípravě 2–3 hodiny týdně – budujeme techniku, trénujeme repertoár k přijímačkám a učíme se hudební teorii, kterou je nutné nepodcenit.

Dál je také otázka, na kterou konzervatoř se hlásíte. Některé školy mají vyšší úroveň a je těžké se na ně dostat, jiné mají úroveň slabší a dostane se na ně skoro každý…

Držím vám palce!!!
Lukáš Jindra
ondra
Příspěvky: 1
Registrován: sob 20. srp 2011 21:53:28

Konzervatoř

Příspěvek: # 667Příspěvek ondra »

Chtěl bych se prosím zeptat, jakou mám asi tak šanci dostat se na konzervatoř v oboru klasický zpěv. můj hlas odpovídá rozsahem i barvou basu – velké E až f1 – zpívám asi dva rok a pár měsíců. Naše sbormistrině mě chválí a zpívám s ní duety. Přesto se ale obávám, že konkurence bude dost tvrdá. dopusud jsem zpíval árie převážně z oper a muzikálů, jako jsou bídníci, prodaná nevěsta… a také sborové písně, a starou hudbu, nebo také basový part v rybově mši. nejvíce mě tíží, že jsem měl letos trojku z matematiky, čili jsem přišel o vyznamenání, což bude asi dost problém. Proto bych se chtěl prosím zeptat, kolik se tak asi na konzervatoře hlásí lidí a na jaké úrovni, abych věděl jestli to vůbec cenu má. Děkuji za každou odpověď.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 378
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Konzervatoř

Příspěvek: # 668Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Přeju hezký den,
přijímačky určitě zkuste! I když by to nevyšlo, alespoň se porovnáte s konkurencí a zjistíte, na čem dál pracovat, aby to případně vyšlo za rok. :)

Těžko na dálku soudit, zda máte šanci, když jsem vás neslyšel. Také nevím, na kterou školu se hlásíte. Na kvalitních konzervatořích bývá obvykle velký nával a vysoká konkurence. Ale jsou i školy, kam není těžké se dostat. Tedy nedokážu takto obecně zhodnotit vaše šance, ale každopádně doporučuju, určitě přijímačky zkuste!!! :)

A trojky z matematiky se nebojte – tento předmět není na konzervatořích důležitý. :)

Držím palce!
Lukáš Jindra
Majda Majda
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 25. říj 2012 19:10:03

Zajímavost

Příspěvek: # 669Příspěvek Majda Majda »

Dobrý den,
Moc by mě zajímalo, jaká hlasový rozsah musím mít, když chci jít na Hudební gymnázium. Já mám takový problém. Bývá mi řečeno, že pěkně zpívám a učitelka zpěvu mi tohleto potvrdila. Jen se obávám toho hlasového rozsahu. Uzpívím jen od m.d po e2. Není to moc, já vím, ale jsem už v 9. třídě a bojím se, že s tím už nic nepůjde udělat. Nemáte nějakou radu, jak umět uzpívat vyšší tony? Děkuji moc!
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 378
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Zajímavost

Příspěvek: # 670Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den.

Vysoké tóny – to je to, co obvykle všichni chtějí, ale zároveň to, co bývá na zpěvu nejtěžší. Dosahuje se jich na základě kvalitní dechové a následně hlasové techniky. Nejde tedy říct jednu radu na dálku a už je budete mít. Chce to soustavně na nich pracovat na základě správných cvičení.

Nicméně se nemusíte bát, že by v tuto chvíli byl váš rozsah pro hudební gymnázium nedostačující a že by se už nemohl nadále rozšiřovat. Vše máte teprve před sebou, tak se nebojte! Jediná moje rada v tuto chvíli pro vás zní: pilně cvičte dechová a hlasová cvičení.

Přeju hodně úspěchů u přijímacích zkoušek! :)
Lukáš Jindra
Vojta ( 20 let )
Příspěvky: 1
Registrován: úte 01. led 2013 17:43:23

hlasový rozsah na konzervatoř

Příspěvek: # 671Příspěvek Vojta ( 20 let ) »

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jaký hlasový rozsah musím mít, aby mělo vůbec cenu dělat přijímačky na konzervatoř ? mám A – e2
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 378
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: hlasový rozsah na konzervatoř

Příspěvek: # 672Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
hlasový rozsah není až tak zásadní faktor. Každý zdravý hlas by měl při správném školení dosáhnout rozsahu alespoň 3 oktáv, ale i od toho pak budou vaše lekce na konzervatoři.

U přijímaček je důležité, aby porota slyšela, že máte dobrý sluch, cit pro rytmus, cit pro zvolený žánr a alespoň trošku zajímavý hlas. Zbytek vás mají na té škole naučit. :)

Rozsah, co píšete, by neměl být na překážku, pokud mu ale bude odpovídat rozsah písní, které si k přijímačkám vyberete. :)

Držím palce!
Lukáš Jindra
Marie 2
Příspěvky: 1
Registrován: úte 11. čer 2013 19:30:46

Jaká je u přijímaček konkurence?

Příspěvek: # 673Příspěvek Marie 2 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak jinak :) , jakou mám šanci dostat se na konzervatoř ? Začala jsem se zpěvem asi před dvěma měsíci, ale od mala mě to baví. Bohužel, mamka mi vždycky říkala, že zpívat neumím – teď už vím, v čem byl problém, ale pořád to není nic moc. Do ZUŠky jsem nikdy nechodila, ale hudební nauku docela zvládám – existuje nějaká učebnice přímo k přijímačkám na konzervatoře ? nebo alespoň seznam pojmů ? Jinak to jsem asi schopná se naučit, zrovna jako zápis v F klíči a další věci. Jde mi spíš o to, na kolik jsou přijímací zkoušky o talentu a kolik se toho dá dohnat dřinou. Kdybych věděla, že existuje reálná šance, tak si denně trénuju v Earmasteru sluch a rozpoznávání intervalů atd.., a kdybych se tam dostala (jde mi o Pražskou konzervatoř), tak budu fakt tvrdě dřít, ale bohužel (i když je to asi dobře) tam jdou spíš lidi se spoustou talentu a tolik se šrotit nepotřebují. :) Přijímačky bych dělala za rok a půl, ale nemám na nějaké hodiny na přípravu.Bere se ohled na prospěch ? (mám na gymnáziu prospěch 1, 08) A poslední dotaz, je možné popsat jak přesně to bude vypadat. Seznam požadavků je na stránkách konzervatoře spolu s testem v nějakém programu, ale tam to nebudeme dělat na PC, ne ? (toho bych se bála, rytmus klidně vytleskám, ale s vyťukáváním mezerníkem si moc nerozumím). Existují nějaké zkoušky nanečisto ?
Díky moc za odpověď,
Maruška
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 378
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Jaká je u přijímaček konkurence?

Příspěvek: # 676Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
hlavní kritérium při přijímacích/talentových zkouškách na konzervatoř je Váš talent. Pražská konzervatoř je jistě dobrá volba – je to konzervatoř s největší tradicí u nás a z celkového hlediska asi i s nejvyšší kvalitou. Sám jsem absolventem této konzervatoře a vím, že projít přijímačkami v obrovské konkurenci a malém procentu přijímaných žáků na tuto školu není vůbec snadné. O to je to ale větší úspěch, když se sem dostanete. Samozřejmě tomu odpovídá i vyšší úroveň zdejších žáků a následně i kvalita výuky…

Ale abych Vás uklidnil, já jsem do svých 20 let vůbec nezpíval. Pak jsem se rozhodl, že začnu a rok a půl jsem na sobě intenzivně denně makal jak na zpěvu, tak i na teorii. A za rok a půl jsem úspěšně složil přijímací zkoušky jak na Konzervatoř Jaroslava Ježka, tak i na Pražskou konzervatoř, z nichž jsem si nakonec vybral druhou jmenovanou. Tedy, když teď začnete opravdu dřít a nepolevíte, můžete to také dokázat, pokud ve Vás vězí nějaký ten talent (to ale na dálku nedokážu posoudit). Říká se ale v umění, že úspěch je 10% talentu a 90% dřiny. ;)

Co se teorie týče, ideálně Vás k přijímačkám připraví kniha ABC hudební nauky od pana Zenkla (závěrečnou kapitolu „Akustika“ se už učit nemusíte). Tuto knihu, když dokonale ovládnete, máte se zkouškou z teorie vyhráno!

Určitý ohled na prospěch se jistě také bere, ale Váš průměr je tak úžasný, že s ním se nemusíte obávat hlásit asi na jakoukoli školu.

Přijímačky se pak skládají ze zkoušky pěvecké, pohybové a teoretické, tak jak to najdete na webu konzervatoře. Při pěvecké zkoušce jen odzpíváte připravený repertoár. U pohybové zkoušky zopakujete pár předvedených tanečních pohybů. Teoretická zkouška se skládá z písemné části, kde musíte projevit své znalosti výše zmíněné knihy a také je součástí sluchová analýza. Další část je ústní zkouška, kde vytleskáte rytmus, zazpíváte nějaký ten interval, ze zahraného akordu zazpíváte některý požadovaný tón apod.

Každopádně doporučuju připravovat se na pěveckou i teoretickou část přijímacích zkoušek s nějakým pedagogem.

Držím Vám palce!
Lukáš Jindra
Přidat příspěvek v tomto tématu