Talentové (přijímací) zkoušky na konzervatoř


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Re: Kterou konzervatoř zvolit? + Repertoár ke zkouškám

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 10. srp 2016 22:54:18

Dobrý den,
jako muzikant, který se pohybuje v profesionální sféře, Vám mohu doporučit, abyste si gympl vystudovala a na konzervatoř šla až poté. Já jsem třeba začal studovat konzervatoř až ve 22 letech a vůbec toho nelituju.

Máte pravdu, že muzikantů je spousta a většinu z nich hudba nikdy neuživí. V české hudbě není moc peněz. Lidé na koncerty moc nechodí (kromě slavných interpretů) a když už, tak nepřijdou na originální tvorbu, ale jen na revival nebo zábavovou kapelu – opravdové umění lidi do klubů tolik netáhne. CDčka, která bývala kdysi slušným zdrojem výdělku muzikantů, se už dnes téměř neprodávají. Do divadel sice lidé chodí, ale kromě celebrit tam umělcům producenti neplatí peníze, co by mohly být slušnou obživou.

Konzervatoře rozvíjí zejména talent, ale nedají člověku příliš všeobecného rozhledu. A tak ten, kdo jde na konzervatoř hned po základní škole, zůstane po absolvování konzervatoře stejně „hloupý“, jako byl po základní škole. A takový člověk, když pak zjistí, že mu hudba nevydělá, je na trhu práce skoro neuplatnitelný. Takže takoví muzikanti buď berou podřadné práce za mizerné peníze nebo se dodatečně rekvalifikují a dodatečně studují školy. Ale ve vyšším věku se člověku studuje hůř, než když je mlád.

Proto doporučuju, teď studujte gymnázium. Přitom třeba choďte na soukromé lekce. Nebojte, nic Vám neuteče. Je naprosto běžná praxe, že konzervatoř studují žáci po předešlém absolvování jiné školy. A mimochodem lidský hlas dozrává až cca kolem 25. roku.

No a jakou školu bych v Praze doporučil? To je trochu ošemetné, abych někoho neurazil, aby se někdo necítil dotčen. Já mám osobní zkušenost se všemi třemi pěveckými konzervatořemi v Praze. Nebudu to více nijak rozvádět… Nechci dělat nějaké soudy nebo vynášet „odborné“ posudky na dané školy. Řeknu jen názor za sebe – občana Lukáše Jindru: kdybych se letos opět hlásil na konzervatoř, opět bych jako kdysi před lety podal přihlášku na dvě školy – na Pražskou konzervatoř na Rejdišti a na Konzervatoř Jaroslava Ježka. V Praze funguje ještě třetí konzervatoř, kam je daleko lehčí se dostat než na tyto dvě renomované instituce, ale je to škola soukromá, kde se musí platit…

Přeju hodně trpělivosti a úspěchů! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Předchozí

Zpět na Studium zpěvu, hlasové poradenství, konkurzy, přijímačkyKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron