Intonace - jak se naučit čistě zpívat?

Pěvecká technika, problémy při zpěvu, terminologie, jak začít se zpěvem?
Pravidla fóra
Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Re: Skáče mi to

Příspěvek: # 796Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj,
jojo, tentokrát jsem nejel do žádné zahraniční pěvecké školy, ale jednou jsem si taky dovolil odjet na dovolenou odpočívat... :-D

Ano, tréma, ta dokáže hodně člověka potrápit a ovlivnit jeho výkon. Asi ti rozumím. Já jsem svým založením introvert. V dětství jsem se taky moc s nikým nebavil, nevyhledával jsem společnost. Víceméně jsem si žil ve svém pokojíčku svůj vlastní svět. A ve svém pokoji jsem si také vysnil práci zpěváka. Jenže zpívat před lidmi znamená naučit se před lidi vystoupit, zvyknout si na publikum a komunikovat s lidmi. Trvalo mi to mnoho let, než se mi relativně podařilo svou introvertní povahu profesionálně zakrýt a tvářit se společensky. Dnes už zvládnu zpívat před tisícihlavým publikem nebo vést pěvecký workshop a nic mi to nedělá. Ale jsou za tím léta práce na sobě. Lidé, kteří jsou svým založením extroverti, to mají v tomto směru velmi usnadněné. Co tím chci říct: nemusíš se bát, dá se to ovládnout i bez psychologa. ;-) Nicméně, kdyby bylo nejhůř, klidně zkus vyhledat odbornou pomoc...

Máš pravdu, že když tě přímo neslyším, můžu opravdu jen odhadovat, kde máš problém...

Při přecházení z tónu na tón je dobré hlídat si, že stále rovnoměrně proudí dech a že neměníš nastavení v krku ani těle, že si nijak nepomáháš (teda pokud se nejedná třeba o nějaký velký intonační skok někam hodně nahoru, kde už se různé pomůcky používají).

Z tvého popisu mám taky pocit, že je možná tvůj problém zpívat legatově, že od sebe slabiky neustále odděluješ a frázuješ takzvaně "sekaně". Na to je právě dobré si představovat ten tah smyčcem, kdy během změny tónu muzikant jen střídá prsty na hmatníku, ale stále pohybuje smyčcem bez přesušení. Na to, aby si toto zpěvák osvojil a zažil, je dobré zazpívat si třeba danou problémovou píseň celou v legatu např. na hlásku "A". Prostě se nadýchneš a bez přerušení zpíváš na jeden zátah tu melodii bez textu, jen na zvolenou hlásku. Až ti dojde dech, nadechneš se a pokračuješ dál...

Přeju brzké uzdravení! :-)
Lukáš Jindra
UnityCZ
Příspěvky: 30
Registrován: úte 12. zář 2017 13:34:47

Re: Re: Re: Re: Skáče mi to

Příspěvek: # 797Příspěvek UnityCZ »

Jo tak odpočinek je vždycky zapotřebí, to znám až moc dobře :) A člověk si musí někdy odpočinout od všeho, na to jsou dovolené v zahraničí jak dělané :)

V tom introvertismu (slovo týdne) jsme stejní. Já byl vždycky introvert, ale s tou nemocí se to ještě zhoršilo a nebál bych se říci, že jsem, nebo spíš býval totální asociální introvert. Ale spousta věcí se v mém životě v minulém roce změnila, takže je to pro mě obrovský skok dopředu. Někdy je to až moc velký skok, že je toho moc najednou, ale beru to :) Takže zatím se s tím pokusím vypořádat sám, jak říkáš, nebudu se hned hnát za psychologem :) Ono je to spíš na těch lekcích takové podvědomé, nebo jak bych to nazval. Jsem nervózní i vědomě, ale Učitelka je opravdu skvělá. Nebo je to možná tím, že se mi líbí jako žena, tak je to o to horší. Ale nejsem do ní zamilovaný, to se nemusí nikdo, ani ona bát, prostě se mi normálně lidsky líbí, protože je to prostě pěkná slečna, no bóže, to je toho, ne? .) Tím chci říct, že je to o to horší a i se chovám trochu jinak, že to neberu, jakože o nic nejde. Ona sama mi skoro nadává, že se hrozně podceňuju, ale v dobrém. To není ani tak podceňování, jako spíš přehnaná slušnost a za to můžou spíš rodiče a výchova, ale i já sám. Když jsem se seznámil s nejlepším kamarádem, před rokem a půl, tak jsem mu taky pořád psal, jestli neruším a podobné věci a on mi už pak napsal, že jsem vůl, že tohleto tak řeším. Tak tohle je podobné, akorát s ní se vidím jednou týdně, s kamarádem na sebe máme mnohem víc prostoru a času :) Pak jsem poznal ještě jednu kamarádku, kteoru považuju taky za nejlepší a s ní to bylo ještě horší, s ní jsem měl problém i mluvit. Pak jsem si řekl "Ty vole, když nejde o život, jde o hovno" a teď spolu trávíme spoustu času, chodíme na procházky a mluvím s ní o něčem pořád :) To jsem se dostal někam jinam, chci tím naznačit, že u mě se musí, podobně asi jako u Tebe, po malých krůčcích a netlačit mě do ničeho. Na tyhle věci si musím přijít sám, stejně jako na to, že musím hodně shodit, abych se líbil nejen slečnám, ale hlavně sám sobě. To je všechno propojené a za čas to přestanu řešit i na lekcích a bude to super.

Teď, když jsem to zmínil, mám na Tebe malý dotaz. Dřívj sem měl krásnou sportovní postavu, po lécích jsem dost nabral. Je možné, že nějakým hubnutím ztratím hlas? Třeba rozsahově? To bych nerad, ale zase nechci být prasátko, pekáč buchet je můj cíl :)

Co se týče toho legata, je dost možné, že máš pravdu. Alespoň jak to chápu, jak jsi mi to vysvětlil. Rozhodně zkusím tu radu s tím dlouhým A, to zní dobře a za zkoušku nic nedám :) Ale děláme to podobně i na lekcích, dostal jsem radu, že si to mám doma zkoušet na bzučení, takové S a Z dohromady, jestli víš co myslím. Ale normálně u toho dýchám, tak zkusím to i to, za zkoušku to rozhodně stojí :) A je fakt, že mi hodně pomáhá se nahrát, protože do uší to tak neslyším, když zpívám. Možná proto jsou ty televizní soutěže plné rádoby zpěváků :)

Každopádně ti chci Lukáši moc poděkovat, jak hezky se tu nejen o mě staráš. Já vím, že to není vždycky jednoduché :) Ale děláš to skvěle, i když někdy ty dotazy už jsou pořád dokola, nebo prostě typu "Jak se mám naučit zpívat???" s očekáváním, že jim vypíšeš pár rad a budou bourat Wembley :) Nebo typu (a to jsem měl částečně taky) "Heleeee mám takovejhle rozsaaaaaaah, je to dobrýýýýýýýý?" A pak si asi dlachňají jitrnicu nad svým úžasným čtyřoktávovým rozsahem, přičemž o použitelnosti máme nejspíš oba dva velké pochyby :) Takže Ti alespoň za mě patří obrovský dík :) Děkujeme Lukáši;)
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Re: Re: Re: Skáče mi to

Příspěvek: # 798Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Ahoj ještě jednou...
Zdá se, že toho máme společného víc, než se zpočátku zdálo. :-D

Introverze, nesmělost, potlačené sebevědomí, vypořádávání se s následky výchovy... To všechno moc dobře znám, vším jsem si prošel a vše jsem ovládnul a nakonec přepral do té míry, že dokážu zpívat před publikem, vést pěvecké workshopy a nehroutím se z toho... :-) Ale je za tím opravdu mnoho let práce na sobě samém. Já jsem svůj boj se sebou sváděl sám. Nevím, jak rychlý by byl boj, kdybych vyhledal nějakého psychoterapeuta. Ale počítám, že asi o dost rychlejší. Nicméně pro všechny, co s něčím takovým bojují, je dobrá zpráva ta, že já jsem důkazem toho, že to skutečně přeprat jde, když člověk opravdu hodně chce a hodlá tomu obětovat svou energii a čas. :-)

Co se týče zdravotních problémů, tloustnutí po lécích a následné snahy o hubnutí, i zde ti rozumím... S přibývajícími léty mě postihly zdravotní problémy (nesouvisející s hlasem) a po lécích jsem začal dost přibírat. Navíc se mi toho v těle hodně změnilo a tak se například potýkám se silnou únavou a dalšími zdravotními komplikacemi. Tedy z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že stav zdraví, fyzické i psychické pohody přímo ovlivňuje kvalitu zpěvu. A na každou změnu, která v našem organismu probíhá, si musí tělo zvyknout. O to víc je třeba řádně studovat pěveckou techniku! Rychlé přibírání nebo naopak rychlé hubnutí znamená fyzikální změny v našem těle, které pak funguje trošku jinak, avšak zejména za pomoci správné pěvecké techniky se s tím dokážeme vyrovnat. Ale můžu tě uklidnit - moje zdravotní problémy jsou celkem závažný, nicméně s tím zvládám účinkovat v 8 muzikálech, učit 20-30 lekcí týdně, řídit svou školu a ještě k tomu dělat hudební režii v dabingu a fotografovat zpěvačky. Při jakékoli léčbě je důležitá psychická pohoda. Když se člověk dostane do klidu a snaží se brát život pozitivně, tak se dokáže v životě s lecčím poprat... ;-)

Co se týče toho cvičení, které přirovnáváš ke "bzučení", tak pokud oba myslíme totéž, je to velmi dobré cvičení. ;-)

Nahrávání se, je skvělá zpětná vazba - super, že to děláš! :-)

Měj se co nejlíp, a ať se ti daří jít za svým cílem. :-)
Lukáš Jindra
UnityCZ
Příspěvky: 30
Registrován: úte 12. zář 2017 13:34:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skáče mi to

Příspěvek: # 799Příspěvek UnityCZ »

Ahoj Lukáši,

no taky mám ten pocit, že jsme v mnohém stejní :) Je příjemné si o tom promluvit s někým, kdo to měl stejně a je to i povzbuzující, když vidím, jak ses s tím krásně popral.

Jenom se chci podělit o zkušenosti z poslední lekce. Psal jsem svojí učitelce zpěvu, že jsem dost nervózní před kýmkoliv zpívat a že to probereme na lekci. Tak jsme se o tom dost bavili a ona na to přišla a pomohla obrovskou mírou tu nervozitu odstranit: Nebo alespoň před ní. Normálně jsme to tak nějak probrali a já už několik lekcí zpátky pochopil, o čem je ve zpěvu řeč. Teď ji mnohem víc poslouchám a snažím se to aplikovat. Pravda, ne vždy to vyjde napoprvé, ale společnými silami se k tomu dopracujeme. A teď mě zase pochválila a řekla mi, že dneska jsem zpíval nejlíp za celou tu dobu. Takže teď jen neusnout na vavříněch, dál pracovat a držet si to, aby to bylo lepší a lepší :) A taky jsi mi pomohl Ty, Lukáši, hezky se oba dva o mě staráte, i když to se mnou není úplně vždy jednoduché a za to vám oběma patří obrovský dík :) Opravdu z toho a taky ze sebe mám výborný pocit. Ještě si teda budu muset zvyknout na zpívání před jinými lidmi, ale tohle byl malý krůček pro mě, ale obrovský skok pro toho zpěváka uvnitř mě. Už nesedí schoulený v rohu, ale konečně se zase pro jednou postavil na nohy. Ono opravdu zase o tolik nejde...To jsou ty malé posuny, o kterých jsem mluvil. A to jsem původně tu lekci rušil, protože jsem byl nemocný. Naštěstí mi něco ve mě nedalo a nakonec jsem se lektorce ozval, že tu lekci dáme. A udělal jsem moc dobře...To jsou takové ty věci, co člověk nečeká a příjemně ho překvapí. A navíc, kdykoliv se může stát posun vpřed, i když to nikdy tak úplně nečekáme. Jde i o vedení, v tom bych řekl, že vy dva excelujete, i když Ty mi neradíš v reálném čase, stejně se snažím z toho vzít maximum.
To jsem se zase rozepsal, ten spisovatel ve mně se fakt nezapře, co? :)
Takže ještě jednou moc děkuji a kdyby zase něco bylo, tak se určitě nebudu bát ozvat. Razím myšlenku, že není hloupých otázek, jsou jenom hloupí lidé. Na jednom fóru jsem se o tom doopravdy přesvědčil, no nebudu nikoho hanit :) Ty se snažíš opravdu pomoct, i když Ti asi někdy teče ze zubů, já vím :D
Tak příjemný zbytek neděle a přeji ať je týden za týden úspěšnější a úspěšnější a to jak v pracovním, tak v osobním životě.
Ahoj, Ivo
Ivetka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. úno 2018 15:31:03

Dechove,lidove pisne

Příspěvek: # 806Příspěvek Ivetka »

Dobry den,chtela bychse Vas pane uciteli zeptat,zpivam dechove,ci lidove pisne,divala js se tu na jedno vase video,jak tam pan predvadi zpev,no me to pripadalo ze moc rve,to snad k rokeru..no kazdopadne,jsem se chtela zeptat tez zpivam,vimze tuma kde kdo problem s krkem,nebudu lhat kdyz ne aj ja,jak mam zpivat,kdyz ve vyskach,zacnu kaslat,a pritom krk mam otevreny,nebo se mi stava,ze mi to nekde ujede,vim ze by to bylo lepsi kdyby jste me skysel,hraji z akordeonem nebo zpivam s podkladama,je neco nebo nejaky navod nebo pomucka k tomu,aby clovek opravdu ale opravdu mohl si zazpivat,jak moravaci,?Moc me to zajima,a tez dekuji za odpoved a jakcvicit dekuji a pekny den I.
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvek: # 807Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
video, kde předvádím na svém žákovi zpěv ve výškách... Zřejmě máte na mysli sestřih workshopu, který jsem dělal pro Kytary.cz a oni z toho vytvořili velmi kraťoučké promo video. Ano, odhadla jste správně, tento velmi šikovný žák je dnes už mezinárodně úspěšný rocker. :-)

Ano, rockový projev musí být určitě ostřejší a hlasitější než zpěv v dechovce nebo u lidovek s akordeonem. :-D

To, že ve výškách začnete kašlat, je známka toho, že se vám svírá krk, což bývá dost často následkem toho, že do zpěvu dáte málo energie a špatně pracujete při zpěvu s dechem. Možná si myslíte, že je Váš krk tzv. otevřený, ale pokud máte popisované potíže, tak jestli jste zdravá, bude problém v sevřeném krku. A sevřený krk mívá i vliv na čistotu intonace. Hlas se pak hůře ovládá zejména ve výškách. A vlivem únavy kvůli sevření pak člověk může začít dokonce zpívat i falešně.

Píšete, že byste ráda zpívala tak "jako Moraváci". Nejlepší by bylo, kdybyste mi poslala nějakou ukázku, protože toto je hodně obecná definice. Když zapřemýšlím namátkou, o kterých zpěvácích vím, že se narodili na Moravě - tak třeba Jarek Nohavica, Láďa Křížek, Hana Zagorová, Věra Špinarová... Každý je úplně jiný a každý zpívá jinými technikami... Jak říkám, Váš dotaz je hodně obecný. Budu tedy dedukovat - zabýváte se lidovkami, takže asi budete mít na mysli něco jako zpěváci lidové hudby a dechovky, jako např. Jožka Černý nebo Moravanka? A nebo myslíte cimbálovku ve sklípku? Přiznám se, že se v tomto žánru příliš neorientuju, ale mám trošku pocit, že moravské děvčice mají docela silný pronikavý hlas svým základem tvorby relativně podobný rockovému zpěvu, na rozdíl třeba od popového či šansonového zpěvu...

Tedy myslím si, že problém u Vás by mohl třeba být v tom, že se možná snažíte být nepřirozeně tichá a když zpíváte plným hlasem ve výškách a nedáte tomu potřebnou energii, tak se vám krk sevře a ono to začne škrábat a nutit ke kašli. Totiž přirozená vlastnost lidského hlasu je, že čím jdeme výš, tím od sílí. A pokud chcete ve výškách zpívat potichu, musíte přejít do falzetu. Netuším, jak moc se falzet do Vaší produkce hodí.

Ale ono se dá ve výškách zpívat tišeji plným hlasem, ale to už vyžaduje mistrovské zacházení s hlasem. Musíte mít dokonale zvládnutou techniku pěveckého dechu a uvolnění těla. Také by bylo vhodné, abyste se pěveckou techniku a následnou aplikaci v praxi učila nejdříve vestoje a teprve až to bude fungovat vestoje, to přenesla do pozice vsedě s akordeonem. Nevím, jak sedíte při hře s akordeonem, nebo jestli u toho stojíte? Nevím, jestli pozice, ve které hrajete Vám umožňuje správně přitom pracovat s hrudníkem, s břichem a celkově s dechovou oporou.

Prostě problém je ve špatné pěvecké technice a bylo by nejlepší, abyste vyhledala lektora zpěvu, který si Vás poslechne, prohlídne a řekne, co děláte špatně. Zkuste se ve Vašem okolí porozhlédnout po nějakém učiteli zpěvu a nebo mi napište a buď za mnou přijeďte nebo se můžeme spojit po Skype. Kdyby Vaše problémy dlouhodobě přetrvávaly, můžete svému hlasu ublížit, takže je potřeba tento problém řešit. Budete-li chtít se mnou lekci, ozvěte se mi na lukas@modernizpev.cz.

Lukáš Jindra
Ivetka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. úno 2018 15:31:03

Re: Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvek: # 812Příspěvek Ivetka »

Dobry den pane uciteli,uz jsem Vam psala,tak tedVam pisi tu...vy jste ucitel zpevu pro rokovou hudbu,skoda jen,zese neda poradit i na zpev dechova ci lidova,kazdy mi rika,ze se tu nenaucim, :? ..mate tu nekde i video jak ucite lidove pisnicky?Mockrat dekuji,a co a jak provyssi hlas udelat,snazim se delat maximum,a stejne to v 1hlaseneudelam,je to skoda,vsici ucitele maji obsazene,je mozne jeste neco od Vas ziskat k uceni,alene rokovem,?Pekny den a dekuji..
Ivetka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. úno 2018 15:31:03

Re: Re: Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvek: # 813Příspěvek Ivetka »

Pardon,jaksi me blbne telefon,obcas mi to pise dokupi.. :?
Uživatelský avatar
Lukáš Jindra, dipl.um.
Lektor zpěvu
Příspěvky: 377
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: Re: Re: Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvek: # 814Příspěvek Lukáš Jindra, dipl.um. »

Dobrý den,
já to nechci zlehčovat, ale příliš si neumím představit jednodušší zpívání, než je zpívání lidovek. Ano, možná je pár popových písní, které svou primitivností předčí lidovky... Nicméně třeba při studiu "populárního" zpěvu na konzervatoři se postupně projdou všechny žánry. A postupuje se od nejlehčího k nejtěžšímu. Takže se v prvním ročníku začíná právě lidovkami, které dají každému zpěvákovi dobrý základ. V dalších letech se pak přechází k náročnějšímu zpívání od popu k rocku, jazzu a končí se muzikálem. Tedy pokud někdo nedokáže zazpívat ani lidovku, pak asi nedokáže dobře zazpívat vůbec nic. (Možná s výjimkou některých metalových žánrů založených jen na řvaní - tam stačí cit pro rytmus a bezpečná péče o hlas.)

Otázkou tedy je, jak vlastně intonujete, jestli vůbec takzvaně "slyšíte", pokud Vám lidé říkají, že se ani lidovku nenaučíte. Možná potřebujete speciální přístup, aby Vám někdo odstranil, jak se lidově říká, "hudební hluch". Nevím, neslyšel jsem Vás zpívat, jen soudím podle toho, co píšete...

Já jsem žádná výuková videa zatím nezveřejnil - to, co jste viděla na internetu, to je sestřih workshopu, který jsem dělal pro prodejnu Kytary.cz a je to jejich video. To, co jsem tam na mém žákovi demonstroval, je pěvecká technika bez ohledu na žánr. Ano, ten žák je rocker, ale základ pěvecké techniky je jenom jeden a pokud ho ovládáte, je jen na vás, jaký žánr si ve finále vyberete. Technika, kterou jsme řešili na onom workshopu už byla příliš pokročilá pro obyčejnou lidovku. Kdo tuto techniku zvládne, absolutně nemůže mít problém s lidovkou.

Tedy chtěl jsem tím říct, že já nejsem "učitel na rock". Já jsem učitel "moderního zpěvu" - rozumějte zpěvu, který není operní. Učím tedy pěveckou techniku, jejíž základy jsou společné pro absolutně všechny žánry, dokonce i včetně opery.

Na lidovky vám stačí jen naprosté základy techniky - umět správně dýchat, mít vycvičený sluch a cit pro rytmus, mít alespoň základně rozeznělý hlas. Na toto by vám měl stačit jakýkoli učitel zpěvu. ;-) Jinak budete-li pátrat po tom, kdo jak zpívá, vězte, že zpívání lidovek se nejvíce blíží obyčejnému popovému zpívání.

Lukáš Jindra
Ivetka
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. úno 2018 15:31:03

Re: Re: Re: Re: Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvek: # 815Příspěvek Ivetka »

Dobry den pane uciteli,a dekuji Vam za odpoved,ja jsem nepsala ze me lide rikali ze se to nenaucim,asi jste to spatne pochopil...mysleli tu na internetu,ja lidofky hraji normalne i zpivam,hlucha rozhodne nejsem,nahraji se,a pak si to poustim,takze vim kde delam chyby,spise ta intonace asi sem tam spatna,jinak nevim,pisete ze na lidovku neni treba znat,kdyz clovek zazpiva,ale verte,vsecko da drinu,ale mi de o tu intonaci,a ten prvni hlas,krasny podvecer preji..B.
Přidat příspěvek v tomto tématu