Zima a zpěv


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zima a zpěv

Příspěvekod Nela » stř 21. pro 2016 11:38:54

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak moc velký vliv má na zpívání zima? Například zpívání venku v zimě a tak. Nebo když jen člověk třeba po dvou hodinách chození v zimě má jít zpívat. Je to nebezpečné pro hlasivky? Děkuji
Nela

 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21. pro 2016 8:52:18

Re: Zima a zpěv

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 21. pro 2016 12:11:04

Dobrý den,
zpěv je svalová činnost a proto při zpěvu musíme o našem těle uvažovat podobně, jako při sportu…

Když si třeba půjdete zacvičit do fitness a budete předtím dlouho ve velké zimě, budou Vaše svaly po příchodu do posilovny zatuhlé a méně pružné. Musíte proto nejdříve věnovat chvíli jejich rozehřátí a rozhodně nezačít velkou zátěží. Kdybyste se neřídila touto radou, nebudete podávat dobré výkony a hrozí Vám snadnější únava svalů nebo dokonce i úraz.

Ve zpěvu je tomu podobně. Po delším pobytu v zimě bude hlasový aparát zatuhlý, hůře ovladatelný a náchylnější na únavu nebo dokonce poškození. Pokud tedy chcete zpívat ihned po návratu z velké zimy, napijte se nejprve teplého nápoje a udělejte si pár jednoduchých zahřívacích cvičení (např. brumendo), která nepůjdou do extrémních výšek a nebudou příliš nahlas. Budete-li mít více času, tak postupně náročnost stupňujte. Nebudete-li mít moc času, začněte alespoň zpěvem méně náročných písní, aby se hlasivky stihly douvolnit alespoň během lehkých písní.

Horší je to samozřejmě, pokud má člověk v zimních měsících zpívat venku, jako například v aktuálním předvánočním období na náměstích nebo v kostelech. Podobně jako sportovci sportující v zimě, byste měla dbát na přiměřeně teplé oblečení, abyste v průběhu Vašeho „sportovního výkonu“ neprochladla. Od věci by nebyla třeba i termoska s teplým čajem. Ale pozor, aby ten čaj nebyl vyloženě horký. Můžete si opařit prostor v puse a a krku, což Vám může velmi znepříjemnit nebo skoro až znemožnit další zpívání. Dále také teplotní rozdíl mezi Vaším nápojem a okolním prostředím může v krku působit poněkud šokově. Dobrá rada pro venkovní zpívání také je nadechovat se převážně nosem. Sice je nádech nosem o trochu pomalejší a hlučnější než pusou, ale ta chvilička, kdy vzduch nejprve projde nosem, způsobí, že se vzduch stihne maliličko ohřát a na naše citlivé hlasivky tak přichází vzduch o trošku přívětivější. Nádech nosem se samozřejmě dá použít v místech, kde nám muzika dovolí o trošičku delší pauzičku na nádech. Pokud je pauza miniaturní, nezbývá než udělat rychlý nádech pusou. Ale přesto se pokuste, aby většina nádechů šla přes nos. To, že je nádech nosem trošku hlasitější (zejména, pokud Vás v té zimě začne maličko trápit rýma), neřešte, protože přes hluk ulice to stejně nikdo neuslyší. :)

Držím palce, přeju pevné zdraví a krásné svátky. :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32


Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 1 návštěvník