Hlasové efekty - chraplák/distorze, growl, scream, ...


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Jak mám začít?

Příspěvekod AR » pon 08. čer 2015 15:09:21

Dobrý den,

Chtěl bych se na pár věcí zeptat. Nikdy jsem nechodil na zpěv, ale hrozně moc se mi líbí Parkway Drive a chtěl bych umět „zpívat“ jako Winston Mccall. Spíše tedy screamovat. Co k tomu potřebuji? Jasně, na youtube je milion videí, ale těm nerozumím a často mě matou. Mumžete mi prosím nějak poradit jak začít a jak dál?

Děkuji, Ártý :)
AR

 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 08. čer 2015 14:53:52

Re: Jak mám začít?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 11. čer 2015 15:49:17

Dobrý den,
přiznám se, že tuto partičku neznám. Poslechl jsem si zběžně na youtube jednu písničku a z ní mi přišlo, že zpěvák používá techniku „grunt“. Pro ní je třeba se nejdřív naučit správně dýchat a pak umět dostatečně otevřít hrdlo, přes které pak budete pouštět velké množství vzduchu, což „rozchrčí“ Váš zvuk. Budete-li u toho správně uvolněn, nemělo by to bolet, ani ubližovat hlasivkám.

Pokud jste se zpěvem teprve na začátku, doporučil bych Vám se nejdříve pár let seriózně zabývat pěveckou technikou, abyste si získal správné návyky, hlavně co se uvolnění týče, abyste si pak při svých pokusech o drsnější zpěv neničil hlasivky.

Přeju hodně úspěchů!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Absolutní začátečník

Příspěvekod Davidd » pát 31. črc 2015 11:56:49

Dobrý den, nikdy jsem se neučil zpívat a nemám s tím žádné zkušenosti, ale velmi rád bych se naučil zpívat jako Danny, když byl ještě v Asking Alexandria. Konkrétně tedy scream/growl. Mohl by mi někdo poradit jak a s čím začít? Popř. odkázat na nějaké užitečné „návody“ pro začátečníky. Jak říkám, nemám s tím absolutně žádné zkušenosti, takže bych rád něco podrobnějšího:)
Předem děkuji za odpověď.
Davidd

 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 31. črc 2015 11:48:06

Re: Absolutní začátečník

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 17. srp 2015 10:51:30

Dobrý den,
pokud jste se nikdy neučil zpívat, je třeba, abyste věděl, že hlasové efekty (growl, scream apod.) jsou vlastně jen jakási třešnička na dortu. Abyste si svoje hlasivky nezničil, je třeba se nejdříve naučit plno základních věcí, jako je třeba dobře zvládnutá technika dechu, uvolnění těla, správné posazení tónu apod.

Tedy nejlepší by bylo, kdybyste si našel učitele, který s vámi tyto základy projde. Až budete základy pěvecké techniky dokonale ovládat, můžete si dovolit zajímat se aktivně o „doplňky“ pěvecké práce, jako jsou třeba tyto hlasové efekty.

Přeju hodně trpělivosti!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Scream a bolest

Příspěvekod Petřík » úte 27. zář 2016 21:00:25

Dobrý den, zkouším se naučit scream a growling a zatím jsem se dostal jenom ke screamu, který na tvrdo tlačím přes hlasivky a tak by mě zajímalo, jestli si tímto stylem nemůžu zničit čistý vokál (jeho barvu a rozsah).

Potom bych měl ještě jeden, jestli je v pořádku, že při screamování bolí v krku, nebo hlava, někdy se mi dokonce „zatmí“ před očima.
Petřík

 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 27. zář 2016 20:46:51

Re: Scream a bolest

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 29. zář 2016 15:10:09

Dobrý den,
různé hlasové efekty (growl, distortion, scream apod.) by měly být až jakousi třešničkou na dortu až poté, co správně ovládáte dechovou techniku, rezonance a máte uvolněný krk.

Pokud nezacházíte s dechem správně a vyvíjíte nadměrný tlak v krku, velmi pravděpodobně si můžete přivodit hlasové problémy, které v extrémním případě mohou skončit i operací hlasivek.

Jestli Vás při tom bolí hlava nebo se Vám dokonce zatmívá před očima, může to být tím, že už tak moc tlačíte, že si v krku skřípete tepny a tím si nedokrvujete mozek. Tady bych se bál dokonce i toho, abyste jste při zpěvu neomdlel nebo Vám třeba nepraskla cévka v mozku a nepřivodil si tak něco na způsob mozkové příhody. Tedy je třeba být velmi opatrný…

Neslyšel jsem Vás, ani jsem Vás neviděl. Navíc subjektivní pocity bývají často odlišné. Nicméně Váš popis obtíží je docela extrémní…

Tipuju, že neumíte vůbec pracovat s dechem a že jste při zpěvu v krku velmi sevřený. Oboje je špatně. Doporučuju s domácími pokusy přestat a vyhledat odborníka, který Vás rozdýchá a uvolní. S popisem Vašich obtíží bych se obával, že si můžete přivodit ještě horší zdravotní problémy, než jen ztrátu hlasu…

Ale jinak je pravdou, že když člověk hledá tyto efekty, že ho z počátku může bolet v krku, což je způsobeno tím, že ještě není v krku správně nastaven. V momentě, kdy člověk najde to správné nastavení, obtíže z krku vymizí. Z tohoto důvodu je třeba z počátku trénovat vždy jen chvilku a nepřemáhat bolest. Z počátku stačí trénovat třeba jen minutu denně. Když začne bolest ustupovat, dá se trénink prodloužit. Je ale opravdu velmi nutné respektovat signály, které Vám tělo dává – pokud něco při zpěvu bolí, znamená to, že to děláte špatně!!!

Držím palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Chraplák a ječák

Příspěvekod Sylvie » sob 01. říj 2016 15:04:21

Dobrý den. Vždycky mě bavilo zpívání, trémou netrpím, ale to spíše nepodporování rodičů kteří tvrdí, že se zpěv naučit nedá. Já bych se ovšem chtěla naučit chrapláku a ječáku. Jenže nemám kde a s kým.
Sylvie

 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 01. říj 2016 15:00:27

Re: Chraplák a ječák

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 02. říj 2016 2:23:10

Dobrý den.
A máte nějakou otázku?

Každý zdravý jedinec se může naučit intonovat. Pokud má i talent, může se z něho stát třeba i zpěvák…

Pokud se chcete učit zpívat, najděte se lektora zpěvu.
Pokud chcete umět hlasové efekty („chraplák, ječák“), je třeba abyste nejdříve dobře ovládla základy pěvecké techniky.

Přeju hodně trpělivosti.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

scream

Příspěvekod luciekrestynova » úte 22. lis 2016 22:11:09

Dobrý den,chtěla bych se naučit scream jsem holka a je mi 15 let chci se zeptat jak moc dobře pěvecké techniky musím zvládat abych mohla začít.Doma zpívám pop už asi 6 let se věnuji zpěvu. A vůbec nevím jak zapojit hkasivky aby to bylo to pravé…prosím o jakoukoliv radu děkuji.
luciekrestynova

 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 22. lis 2016 22:03:39

Re: scream

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 29. lis 2016 11:42:03

Dobrý den,
pod pojmem „scream“ vidí různé metody různé věci a některé pěvecké metody ho dokonce vylučují, jako nezdravý. K takovým metodám se ale já nepřikláním. Scream vyžaduje hodně energie, kterou pošlete z bránice, jako když chcete hodně zakřičet.

Každopádně při těchto podobných technikách je třeba, abyste měla dokonale ovládnutou techniku dýchání, rozvinuté rezonance a výborně zvládnutou hlasovou techniku. V podstatě se dá říct, že by to měla být třešnička na dortu poté, co se naučíte perfektně veškerou problematiku související s pěveckou technikou.

Když se o různé hlasové efekty začnete pokoušet, nesmí Vás při tom lechtat, škrábat nebo bolet v krku. Z počátku, než si tělo najde tu správnou cestu, může docházet k lehké únavě. Pro Vás to ale vždy musí být jasná známka, že musíte okamžitě přestat a v tréninku pokračovat zase později. Není nic neobvyklého, že třeba z počátku toto člověk trénuje jen jednu minutu denně.

Držím palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 312
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

PředchozíDalší

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron