Hlasové efekty - chraplák/distorze, growl, scream, ...

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Chraplák a hluboké tóny

Příspěvekod Linda » pon 01. srp 2011 19:40:21

Dobrý den, dá se ,,chraplák" u dívky při zpívání nějak nacvičit? bude mi 16 a mám docela hluboký hlas a i hluboko vyzpívám a chtěla bych vyzpívat ještě hlouběji..myslím,že hlasivky nemám ještě uplně usazené, protože mi to sem tam párkár přeskočí…předem moc děkuji za Vás názor :) Pěkný den :)
Linda

Re: Chraplák a hluboké tóny

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 13. srp 2011 18:22:07

Přeju hezký den,
„chraplák“ se dá vytrénovat stejně tak u dívek jako u chlapců, jen je pro to potřeba mít dobře zvládnutou dechovou a hlasovou techniku, abyste si neublížila.

Správným tréninkem je možno hlasový rozsah rozšířit jak nahoru, tak i dolu.
Je možné, že máte ještě doznívající mutaci, ale to se nic neděje, to se usadí. :)

Držím palce! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Screaming

Příspěvekod Willy » pát 29. čer 2012 20:25:17

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda učíte také takové techniky\ jako screaming a growling a pokud ano tak jestli je učíte i HOLKY? Zkoušela jsem už spoustu učitelů, ale každý mě odbyl s tím, že holky screamovat nemohou… Předem děkuji :).
Willy

Re: Screaming

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 16. črc 2012 17:23:21

Přeju hezké prázdninové dny.
I dívky mohou dělat hlasové efekty jako scream, growl, distortion, apod. Nutné je ale nejdříve mít dobré základy pěvecké techniky – bez toho to nemohou dělat zdravě ani chlapci.

Tak se nebojte a hurá do toho! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Technika na chraplák

Příspěvekod Kristyna » pon 23. zář 2013 16:11:57

Dobrý den, mám hlas jako Amywinehouse nebo ozzytakovej křiklavější a hlubší ráda bych se naučila jak dospět k chrapláku, vždycky mi pomohli cigára nebo studeny pivo ale myslim si že to asi neniuplneideální :D :D :D :D takže pokud existuje nejaka technika sem s ní budu moc ráda. díky moc vaše rockerka hellyeah :)
Kristyna

Re: Technika na chraplák

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 27. zář 2013 12:44:11

Přeju hezký den,
samozřejmě bych Vám měl říct, že cigarety a alkohol hlasu nesvědčí… Nicméně z praxe vím, že drtivá většina zpěváků alkohol pije a nadpoloviční část také i kouří. Těžko říct, jaké výkony by podávali, kdyby tomu tak u nich nebylo, nicméně v jejich mnohdy skvělých výkonech jim to nezabraňuje. Překvapením pro mne bylo, když jsem kdysi dávno zjistil, že alkohol a cigarety nejsou doménou rockerů, ale že úplně stejně tomu holdují i operní zpěváci, kde jsem očekával, jak si budou úzkostlivě hýčkat svůj dar v hrdle. Ale touto problematikou se více zabývá jiné téma naší poradny – „Hlasová hygiena“, o níž si počíst můžete zde:
https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=2&t=29.

Já sám za sebe musím říct, že nekouřím a to nejen proto, že jsem už viděl, jak vypadá člověk umírající na rakovinu… A alkohol před zpěvem mi také nedělá dobře, nicméně každý jsme jiný a veliké množství zpěváků naopak tvrdí, že jim malé množství alkoholu před zpěvem dělá dobře.

Je asi dobré si to vyzkoušet – až budete stoprocentně fit, zkuste si jeden den zazpívat těžké písně bez alkoholu a další den po alkoholu. Pak to párkrát zopakujte a uvidíte sama, jestli cítíte rozdíly ve výkonech, když pijete alkohol a když ne… Ale pokud pijete a kouříte jen kvůli „chrapláku“, pak vám mohu říct, že není nutné si huntovat tělo a že těchto efektů je možno dosáhnout i pouhou správnou pěveckou technikou.

V Česku se hlasové efekty zatím příliš nevyučují, ale ve světě už na to techniky existují. Základem je, aby se ten "kravál" nedělal přímo na hlasivkách, čímž se ty hlasivky ničí. Speciální techniky učí, jak to udělat bezpečně jinde - např. za pomoci měkkého patra nebo nepravých hlasových vazů...

Základem ale je, že musíte mít dokonale ovládnutou techniku dechu a pak také hlasovou techniku. Různé efekty zkreslení hlasu jsou jen třešničkou na dortu, kterou dostanete za dokonale ovládnutou pěveckou techniku. ;)
Problematika efektů je natolik složitá, že Vám ji nemohu vysvětlit takto na dálku. Ale můžu Vás navést na správný směr, když se budete chtít se mnou zkontaktovat. Jakmile u Vás uvidím správnou pěveckou techniku, nasměruju Vás k efektům… ;)

Mějte se hezky a hlavně zdravě!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Chcem sa od vás učiť

Příspěvekod Jalkine » čtv 12. pro 2013 21:01:26

Dobrý deň, jasom chodila 5 rokov na spev a o screem mám OBROVSKÝ záujem. Prosím napíšte mi, kde vás môžemnavštíviťalebo či máte nejaké CD, ktoré si môžemodkúpiť a môžemsapodľaneho doma učiť. Máte aj nejaké pobočky? Ďakujemveľmipeknenapíšte mi prosím na mail ak budete taký dokonalý :D Ďakovala moc moc! :) Natalia.pribelova@gmail.com
Jalkine

Re: Chcem sa od vás učiť

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 05. led 2014 18:08:50

Dobrý den,
zatím nemám zpracované žádné CD zabývající se touto problematikou. Ale díky zahraničním zkušenostem Vás mohu navést, jak na to. Jestli se nepohybujete v Praze, můžeme se někdy spojit po Skypu.

Pro jistotu dopředu upozorňuju, že základem je dokonale ovládnutá dechová technika i dobře zvládnutá hlasová technika a z bezpečnostních důvodů Vás nejdříve musím prověřit v tomto směru a pak teprve navádět, jak na zkreslené efekty. ;)

Mějte se zatím co nejlépe a snad brzy na viděnou.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Po screamu mě bolí v krku

Příspěvekod Karla » pát 13. úno 2015 20:53:01

Dobrý den.
Nedávno jsem začala zkoušet scream (konkrétně údajně technikou false chord screamu, co jsem našla na internetu) – přečetla jsem si hromadu všemožných návodů, jak na to, ale když se o to pokouším – tak napůl úspěšně, bolí mě potom v krku. Vím, že to asi bude špatnou technikou, jenže jsem se bohužel nedočetla, jak tu techniku vlastně zlepšit, protože poslední co chci je si kvůli tomu odrovnat hlasivky. Mohli byste mi prosím poradit?
Karla

Re: Po screamu mě bolí v krku

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 20. úno 2015 15:28:33

Dobrý den,
všechny hlasové efekty, jako jsou všelijaké screamy, distorze či growly mají být pouze třešničkou na dortu. Základem a nezbytností je kvalitní dechová a pěvecká technika. Nevím, kolik máte zkušeností se správnou pěveckou technikou…

Co se efektů týče, z počátku to opravdu bývá pro hlas náročné, protože jak člověk neví přesně, jak na to, unavuje si hlas tím, že jde proti základům správné pěvecké techniky. Proto se doporučuje z počátku trénovat jen velmi krátce (třeba jen 1-5 minut denně), než si tělo zažije tu správnou cestu.

Je-li vaše pěvecká technika opravdu správná za všech okolností, pak půjdou i efekty, až si zažijete, jak správně na ně. Při tvorbě efektů nesmíte zapomínat na správnou práci bránice, na uvolněný krk, čelist, jazyk, mimické svaly, na znějící hlavové rezonance… Je toho víc, ale znáte-li základy správné pěvecké techniky, sama si to dokážete vyjmenovat. Pokud ale tyto pěvecké základy nemáte, tak se raději zatím do efektů nepouštějte a nejdříve se naučte správně zacházet s hlasem. ;)

Hodně štěstí a zdraví při Vašem hledání!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY