Hlasový rozsah - Jak velký má být? Jde zvětšit? Jak ho rozšířit?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Re: Re: Re: Rozsahy zpěváků

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 25. srp 2014 20:58:54

Já jsem se nepřesně vyjádřil… Právě tak jsem to myslel, že nevím o nikom v Česku, kdo by naše domácí zpěváky takto zkoumal.

Až mě za to někdo náležitě zaplatí, klidně takový výzkum provedu… :)
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Re: Re: Rozsahy zpěváků

Příspěvekod Maty » úte 26. srp 2014 23:19:44

Ok. Omlouvam se, spatne jsem si to precetl.
Ale kdyz jsem ai tak prochazel veby, zarazila me jedna vec. Do rozsahu hlasu u zpevaku pocitaly i fistuli.
Ja mel za to, ze se tam nepocita. Jak to je prosim?

Ps.: ja mam poze s falzetem 3okt. Muzu teda potom pocitat, ze s fostuli muzu mit jeste vetsi rozsah?!
Maty

Re: Re: Re: Re: Re: Rozsahy zpěváků

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 27. srp 2014 22:15:11

Záleží asi, jak to kdo bere…

Z akustického hlediska je rozsah hlasu dán vaším nejhlubším a nejvyšším tónem, jaký dokážete vytvořit bez ohledu na způsob tvorby. Někteří zpěváci neumějí s falzetem/fistulí správně zacházet, tedy nezní u nich dostatečně rovnocenně s plným hlasem a tak tuto část svého rozsahu ani neuvádějí… ;)
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Jistota ve výškách

Příspěvekod Shaumi » sob 06. zář 2014 12:01:37

Dobrý den,
potřebovala bych malou radu. Je mi patnáct a zpívám již dvanáct let v pěveckém sboru. Naučila jsem se tam celkem dobře pracovat s hlasem, nyní zvládám zazpívat mnoho popových písní. Ovšem, jde mi o to, že jsem alt a občas mívám problémy s vyzpíváním vyšších tónů. Bez problémů dokáži zazpívat tenor či soprán, ale do extrémních výšek se nedostanu. Co se týče výšek, vyzpívám je bez větších problémů, ale potřebovala bych nějakou radu k tomu, jak si hlas „pojistit“, aby mi ve vyšších polohách třeba někam nepřeskočil. Ptám se hlavně proto, jelikož se připravuji na pěveckou soutěž, která se bude konat koncem listopadu a chtěla bych být připravena co nejlépe. Do sboru chodím sice jen jednou týdně, zkoušky jsou dvouhodinové, ale denně trénuji doma. Vybrala jsem si píseň Girl On Fire od Alicie Keys, kde jsou právě ony zatracené výšky v refrénu a ty bych chtěla dopilovat.

Děkuji za odpověď,
Silvie
Shaumi

Re: Jistota ve výškách

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 06. zář 2014 23:04:43

Dobrý den,
zkuste si v této poradně přečíst téma: Vysoké tóny „v plném hlase“ + „hlavový tón“, „falzet“ – to se týká Vašeho dotazu.

O moc víc Vám k tomu už asi neřeknu. Problematika dosahovaní vysokých tónů je asi ta nejžádanější a zároveň asi ta vůbec nejkomplikovanější. Příčin, proč Vám to nemusí jít je mnoho a také způsobů, jak se problémů zbavit je mnoho. Na každého navíc zabírá něco jiného. A pokud jsem neslyšel Váš hlas, dokážu jen těžko posoudit, v čem Váš problém spočívá a dát Vám radu „na tělo“.

Nejlepší by bylo, kdybyste za mnou přijela osobně a nebo se v nejhorším se mnou spojila po Skype. Zvažte to… :)

Přeju Vám, ať se daří! ;)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Jak určit tóninu pro můj hlas?

Příspěvekod Zdeněk Bajer » pon 05. led 2015 8:31:22

Dobrý den
Chtěl bych znát rozsah svého hlasu a pochopit tak zákonitosti pro určování tóniny, ve které mám danou věc zpívat. Zpívám country a folk a čím víc do problému zabředávám, tím více cítím potřebu správně stanovit toninu pro svůj hlasový rozsah. Je mi 60, hudební teorie mi nic moc neříká, jsem samouk kytarista a hraju i na foukací harmoniky. Sluch ale mám velice dobrý. Zkoušel jsem si zahrát jednu písničku v různých tóninách abych zjistil co zvládnu a co ne a došel jsem k závěru, že jsem schopen zpívat v tóninách od D až po f kde se již cítím na hranici, ale od E po e nemám problém. Můžete mi k tomu něco poradit nebo napsat?
Díky
Zdeněk Bajer

Re: Jak určit tóninu pro můj hlas?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 05. led 2015 23:18:30

Dobrý den,
zvolená tónina nijak nepředurčuje, který tón bude v melodii ten nejvyšší či nejnižší. Nejvyšší či nejnižší tón může být z dané tóniny klidně první, třetí či pátý stupeň, ale klidně i úplně jiný. Pro melodii v tomto smyslu není žádné pravidlo, že by tím nejvyšším či nejnižším tónem musel být vždy jen jeden konkrétní stupeň v tónině.

Tedy, pokud jste našel ideální tóninu pro váš hlas v jedné písni, neznamená to, že tatáž tónina bude ideální i v ostatních písních. Vždy si tu ideální tóninu pro danou píseň budete muset hledat znovu.

Takže volte tóninu tak, abyste se v melodické lince vešel do svého hlasového rozsahu. Pokud bude melodie v menším rozsahu, než je rozsah Vašeho hlasu, bude Vám umožňovat více poloh – pak zvolte tu, která lépe odpovídá náladě písně. Pokud rozsah písně překročí rozsah Vašeho hlasu, buď si melodikou linku upravte a nebo písničku nezpívejte.

Tedy zkoušejte vždy postupně různé tóniny, dokud nenajdete tu, která nejlépe odpovídá Vašemu rozsahu a náladě písničky. :)

Hodně pěveckých úspěchů!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Jak určit tóninu pro můj hlas?

Příspěvekod Zdeněk Bajer » úte 06. led 2015 11:38:11

Děkuji za vysvětlení. Tušil jsem že to tak nějak je. Myslel jsem ale, že existují alespoň nějaká obecná základní doporučení nebo pravidla pro určení tóniny pro daný hlas. Já to v podstatě tak jak jste mi napsal dělám, jenomže mnohdy dojdu k nějakému závěru a potom když se to hraje mám pocit že to ještě není úplně ono. Tím že o teorii zpěvu nevím skoro vůbec nic, občas si nevím rady co s tím mám dělat. Možná se zeptám hloupě, ale zjistil jsem že v některé tónině jsem schopen zazpívat v nízké poloze ale zároveň i o oktávu výš, v některé to ale nedám nebo se tam vyloženě trápím. Nevím co je standard a jaký rozsah bych měl zvládnout jestli jedna oktáva je obvyklé, nebo je to málo? Můžete mi k tomu ještě něco poradit?
Děkuji moc.
Zdeněk Bajer

Re: Re: Re: Jak určit tóninu pro můj hlas?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 06. led 2015 23:45:35

Dobrý den,
„obecná základní doporučení“ jsem Vám vlastně už víceméně naznačil: je třeba znát svůj rozsah a do něho píseň napasovat volbou vhodné tóniny. Když je rozsah písně menší než rozsah Vašeho hlasu, volte polohu dle Vašeho hudebního citu. Pokud rozsah písně překračuje Váš hlasový rozsah a přesto ji chcete zpívat, tak si musíte melodii upravit. ;)

Samozřejmě nejlepší cesta je studovat zpěv, naučit se svůj hlas ovládat a rozšířit si rozsah tak, abyste všechny písně mohl zpívat v originálních tóninách a neřešil nějaké posouvání tónin. ;) Rozsah jedné oktávy odpovídá amatérovi začátečníkovi. Zdravý správně školený hlas by měl dosáhnout rozsahu tří oktáv, nadanější jedinci dokážou ještě více.

Ale, jelikož píšete, že v některých písních zvládnete píseň zazpívat i o oktávu výše, asi bude Váš rozsah větší než jedna oktáva. Problém, že Vám doma nějaký part v určité poloze jde, ale naživo před lidmi už ne, je známka toho, že to na koncertě zpíváte jinak než doma. Pravděpodobně to doma zkoušíte tišeji než před publikem. Tišší zpěv umožňuje jít do větších hloubek s podobnou dynamikou, jako ve středních polohách, ale nemusíte se tak snadno dostávat do výšek. Naopak hlasitý zpěv má problémy s hloubkami a do výšek se jde o něco snáze. Neboli celý rozsah se jakoby posouvá o něco výše. Celé je to jen o zkušenostech a o poznání sebe sama, umění zacházet s vlastním hlasem…

Nejlepší rada je: najděte si dobrého lektora zpěvu. ;)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Učebnice zpěvu

Příspěvekod Zdeněk Bajer » stř 07. led 2015 8:28:43

Děkuji za Vaše pro mně užitečné rady. A ještě mám jeden snad už poslední dotaz. Mohl by jste mi doporučit nějakou „učebnici“ zpěvu, ze které bych mohl načerpat nějaké další informace z tohoto oboru ?
Děkuji a hezký den
Zd.
Zdeněk Bajer

PředchozíDalší

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY