Hlasový rozsah - Jak velký má být? Jde zvětšit? Jak ho rozšířit?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Re: Rozsah

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 18. led 2018 1:07:43

Dobrý den,
gratuluju ke krásně velkému rozsahu! :-)

Neslyšel jsem Vás, takže nedokážu posoudit, jak kvalitní tóny ve které poloze vyluzujete a kde je těžiště Vašeho hlasu. Ona je jedna věc absolutní rozsah a věc druhá použitelný rozsah. No a těžiště hlasu pak určuje, jestli je člověk vyšší hlas nebo střední.

Nejvyšší dosažitelný tón neurčuje hlasový obor - dobře školené zdravé hlasy mohou dosahovat podobných výšek...

Každopádně s ohledem na váš věk a na to, jak krátce se zpěvu věnujete, si troufám odhadovat, že se Váš rozsah bude při svědomitém tréninku ještě rozšiřovat. ;-)

Troufnu si tedy odhadnout, že dost možná pro Vás v budoucnu nebude problém zpívat tenorové písně...

Držím palce! :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

oktávy

Příspěvekod danielsing » ned 21. led 2018 22:59:14

mohu se ještě zeptat kolik je to oktáv ?
danielsing

Re: oktávy

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 21. led 2018 23:13:13

Podle toho, co jste psal, je Váš rozsah 2 a půl oktávy v plném hlase a pak máte ještě další jednu oktávu ve falzetu.
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Rozsah a zase rozsah

Příspěvekod Zpívající flétnista » čtv 19. dub 2018 14:29:01

Dobrý den,
je mi 16, od 6 let zpívám ve sborech, kdysi dávno jsem odmutoval a jsem bas, barvou i rozsahem (velké Es - d1 + falzet f - a2), ale jelikož mám vytříbený vkus a poslouchám jen dobré zpěváky, tak mám dojem, že mi můj rozsah nestačí (falzet používat odmítám, i když ty dvě oktávy nejsou k zahození). Na lekce zpěvu jsem nikdy nechodil (chyba!), nicméně od 6 do 11 let mě ve sboru vedla skvělá Lea Esserová, která mi nenápadně vnutila správné způsoby dýchání (flétnisti s tím problém zpravidla nemívají) a takové ty základy, takže si troufám tvrdit, že nejsem úplný začátečník.
Na téma zvětšování rozsahu směrem nahoru je na internetu velká spousta informací. Například Ken Tamplin má na YouTube stovky návodů a ukázek. Mluví, jako řada dalších, o "hlavovém tónu, hlavovém hlasu," jenomže někdo to popisuje jako použití "plného (hrudního) hlasu" a falzetu najednou, někdo tvrdí, že je to separátní technika, která s falzetem nemá nic společného, další lektoři tvrdí, že nic takového vlastně neexistuje.
Možná je pravda, že to profesionálům je v podstatě jedno (určitě existují i ti, kteří se v tom škatulkování vyžívají). Já bych ale potřeboval vysvětlit, jak se můžu zdravě dostat na vámi zmiňované 3 oktávy. Zjistil jsem, že čím více zapojím bránici, tím výš to jde bez chcípání tónu tlačení krkem, což už jste zde popisoval. Z všemožných zdrojů jsem získal dojem, že když si člověk správně stoupne a pořádně se nadechne, tak by to mělo jít docela jednoduše, ale i když už několik let s odmutovaným hlasem trénuji, stále se mi nedaří rozsah někam posouvat. Z všemožných zdrojů jsem získal dojem, že když si člověk správně stoupne a pořádně se nadechne, tak by to mělo jít docela jednoduše - nejde to, a přitom se mi přes všechno hledání nepodařilo najít, kde dělám chybu.
Děkuji
Fanda
Zpívající flétnista

Re: Rozsah a zase rozsah

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 19. dub 2018 18:06:33

Dobrý den,
úvodem bych chtěl jen poznamenat, že v 16 letech určitě není pozdě začít chodit na lekce zpěvu. Třeba lidský hlas dozrává až cca kolem 25. roku, ale i poté se dá s hlasem pracovat a hodně se naučit. Tedy myslím, že by vůbec nebylo od věci, kdybyste se konečně obrátil na nějakého dobrého lektora zpěvu. ;-)

Nemám dokonale prostudováno, co všechno vyučuje Ken Tamplin, ale co jsem viděl některá jeho výuková videa, tak jsem došel k závěru, že nevyučuje nic objevného, ale v zásadě jen moderně pojatou klasickou techniku, která dělí hlas na dva rejstříky a to "plný hlas / hrudní rejstřík" a "falzet / hlavový rejstřík". (Ale upozorňuju, že jsem ještě neprošel všechny jeho materiály, takže se třeba pletu - v této otázce v tuto chvíli nemám stoprocentní jistotu.)

Pravda je ale taková, že nejmodernější věděcké výzkumy v oblasti lidského hlasu prokázaly, že kromě těchto dvou standardních "rejstříků" umí hlas fungovat v ještě dalších minimálně dvou režimech, které umožňují hlasu v barvě stejné nebo podobné, čemu říkáte "plný hlas", dojít až úplně nahoru, kde máte "falzet".

Z principu věci nemohou zároveň znít obě nastavení v krku, která odpovídají tomu, co nazýváme "plný hlas" a "falzet". Tak to vysvětlují pedagogové vyučující klasickou techniku, protože pro to nemají jiné vysvětlení. Tedy u některého lektora je ten "smíšený tón" buď onen jiný režim fungování hlasu, o kterém jsem se zmiňoval nebo se jedná o určitou mezifázi, která se mezi těmito dvěma "rejstříky" nachází, ale má hodně omezené možnosti fungování na rozdíl od onoho jiného režimu fungování hlasu.

Nejvíce se o této problematice dozvíte v Complete Vocal Institutu v Kodani. Pro mě je to nejmodernější a nejkomplexnější pěvecká škola, co znám. Já tam jezdím už 11 let a jelikož onen vědecký výzkum neustále pokračuje, každý rok se tam dovídám nějaké novinky z oblasti fungování lidského hlasu.

Tedy v momentě, kdy Vás někdo naučí, jak tyto tzv. "hlasové mody" (terminologie této školy) v krku vytvořit, váš rozsah se směrem nahoru v plné syté barvě hodně posune. Samozřejmě to není "zadarmo" - člověk musí správně dýchat, být správně uvolněný a ovládat plno dalších nezbytných věcí, jako např. i ten správný postoj, o kterém píšete. A když se všechny tyto stavební kameny zpěvák naučí, pak za odměnu začne ovládat tyto mody a jeho hlas "přestane mít hranice"...

Každopádně tato problematika je natolik složitá, že bych mohl zde psát hodiny a hodiny, natočit vám mnoho giga videí, ale sám doma se to budete těžko učit. To už vyžaduje onen kontakt s lektorem, o kterém jsem psal na začátku tohoto příspěvku.

Věta závěrem: jděte k někomu zkušenému na lekci zpěvu. ;-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY