Hlasový rozsah - Jak velký má být? Jde zvětšit? Jak ho rozšířit?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

rozsah

Příspěvekod iveta » ned 06. čer 2010 20:46:31

dobrý den, letos bych se chtěla hlásit na konzervatoř obor klasický zpěv. ale bohužel mám rozsah pouze do f2 evíte jak rozsah zpěvu zvětšit ?
iveta

Re: rozsah

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 07. čer 2010 10:46:50

Přeju hezký den,
zvětšit rozsah je obvyklé přání studentů zpěvu… :) Jak ho zvětšit ale záleží na velkém množství faktorů, na používané technice zpěvu a dechu, na problémech se kterými se potýkáte… Každý člověk je jiný a potýká se s jiným typem problémů a tím pádem ideální způsob na jejich odstranění je u každého trochu jiný. Tedy nedokážu říct žádný univerzální trik – musel bych vás nejdříve slyšet a pak vám doporučit nějaké vhodné cvičení…

Obecně ale platí: je třeba mít kvalitní dechovou oporu, volný krk a spodní čelist, nesnažit se docílit výšek tlačením ale volně proudícím vzduchem. Konkrétnější bych mohl být až při vašem poslechu. Nevím, jestli vám alespoň tyto velmi obecné rady pomohou, nicméně pokud se chcete připravit na přijímačky na konzervatoř, bylo by nejlepší se na ně připravovat s nějakým pedagogem.

Přeju hodně úspěchů!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Problematika hlasového oboru

Příspěvekod Jan » úte 27. črc 2010 17:20:03

Dobrý den,
měl bych takový malý dotaz. Před několika měsíci jsem objevil kouzlo opery. Doma se snažím napodobovat (ačkoliv jsem se zpěvu dosud nikde neučil) některé operní umělce, zejména Eduarda Hakena a Karla Bermana. Jsem stár sotva jednadvaceti let a sám bych se klasifikoval jako lyrický baryton, který, pokud se nepletu, je spíš blíže tenoru. Je, prosím, vůbec možné se tréninkem přecvičit na bas nebo alespoň basbaryton? Mám totiž pocit, že jsem narazil na jakési přírodní limity, které nelze překonat. Nejnižší tón, který vyzpívám nebo lépe řečeno vydám je velké E – a to ještě jen po ránu a při nízké hlasitosti. Je teoreticky nějaká naděje posunout můj hlasový rozsah o dva až tři tóny dolů, posílit svůj hlas v nejnižších polohách a získat celkově znělejší hloubky? Předem děkuji za případnou odpověď.
Jan

Re: Problematika hlasového oboru

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 28. črc 2010 14:42:33

Dobrý den,
má odpověď je: do určité míry určitě ano! :) Leč vše je naprosto individuální a tak nedokážu říct o kolik a kam…

Pokud jste ale nikdy nechodil na žádné hodiny zpěvu, je velká šance, že jste třeba ještě nedosáhl na limity svých hlasivek, které jsou dány biologicko-fyzikálně a které překročit nelze.

Hlasivky mají určitou délku, tloušťku a pružnost a tím jsou jim předurčeny základní vlastnosti včetně maximálně dosažitelného rozsahu.

Netrénovaný hlas obvykle nedokáže dosáhnout na úplné hranice svého rozsahu jak nahoře, tak i dole. Zpravidla je ale větší rezerva nahoře než dole – z mé pedagogické zkušenosti to dole bývá většinou max. 2–3 tóny.

Co se hlasového oboru týče, tak při jeho definování často dochází k chybě, protože lidé mají tendenci hlasový obor určovat podle rozsahu. Ten však není směrodatný – trénovaný školený hlas každého zpěváka by měl časem dosáhnout 3 oktáv a tím pádem víceméně podobných hloubek i výšek (ale berte tuto větu s určitou rezervou). Směrodatný ukazatel pro určení hlasového oboru je těžiště hlasu! Tím je myšlena oblast rozsahu, kde se vám bude nejlépe zpívat, kde vám to bude nejlépe znít. Tedy mohou být dva lidé s úplně stejným tříoktávovým rozsahem, s úplně stejným nejhlubším tónem a s úplně stejným nejvyšším tónem – ale jeden z nich bude mít těžiště hlasu výš a druhý níž. A tak tito dva zpěváci, ač s naprosto identickým rozsahem, budou mít zcela odlišné hlasové obory – jeden může být klidně tenor a druhý bas…

Tedy, pokud nejste školený zpěvák, je možné, že jste ještě těžiště svého hlasu neobjevil. Možná po získání správné dechové a hlasové techniky, se váš hlas posune o něco níž a vaše hlubší tóny se stanou znělejší a vy se ze současného lyrického barytonu stanete basbarytonem. Rozhodně byste nebyl první. Ale slíbit vám to nemohu, jen říkám, že to není vyloučené. Bude záležet na tom, jaké máte ještě skryté nevyužité rezervy ve vašem hlase a jestli zvolíte správnou hlasovou metodu, která vás k vysněnému cíli dovede…

Počítejte jen s tím, že školení operního hlasu trvá pár let intenzivní práce, než se nějakého výsledku doberete. A pokud potom zjistíte, že to těžiště je přeci jen výše, tak nezoufejte – opera skýtá strašně moc krásných árií pro všechny hlasové obory – naučte se mít rád svůj hlas a z jeho polohy udělat přednost a vybírat si pro něj ten nejvhodnější krásný repertoár. :)

Držím palce ve vašem nadcházejícím mnohaletém úsilí a ať se naučíte mít svůj hlas rád! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Karolína

Příspěvekod Karolína Karolína » stř 29. pro 2010 20:03:12

Dobrý den, je mi 16 a chodím k učiteli zpěvu, ale mojí brzdou je tréma a stres. Učitel mě chválí, ale můj rozsah je jenom jedna oktáva sice do výšky ale ne mocy vůbec mi nejdou zpívat nízké tóny jsem z toho neštastná, je možné se nějak naučit zpívat nízké tóny a vyšší než dokážu?
Karolína Karolína

Re: Karolína

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 29. pro 2010 22:32:10

Dobrý den,
každý zdravý ženský hlas při správně vedeném pěveckém školení musí časem dosáhnout rozsahu minimálně 3 oktáv.
Neznám váš zdravotní stav a neznám pěvecké problémy, se kterými se potýkáte. Jedna oktáva je opravdu málo, ale nebojte, pokud nemáte nějaký zásadní zdravotní problém (to už byste o něm jistě věděla), váš rozsah se jistě bude postupně rozšiřovat, pokud budete dělat správná pěvecká cvičení. A to jak směrem nahoru, tak i směrem dolu. Vydržte a pilně cvičte. :)

Samozřejmě je možné, že za vaším problémem může do jisté míry stát tréma. S trémou se potýkáme do určité míry všichni. Je třeba si na její přítomnost zvyknout. Ale samozřejmě by neměla být příliš veliká, aby ovlivňovala kvalitu výkonu. Jak trému omezit? Nejlepší je, být dobře připravena tak, abyste si byla zpívanou písní zcela jista, že ji dobře umíte – tedy poctivě doma cvičit a svědomitě se připravovat. Každá nejistota pak způsobuje nárůst trémy. Je také dobré zvykat si na zpěv před lidmi – tedy jak jen to jde, zkoušet zpívat veřejně. Ke zklidnění před výkonem potom pomáhají dechová cvičení – např. stačí si sednout nebo stoupnout někde, kde budete mít alespoň trošku klidu a udělat si pár pomalých hlubokých nádechů a výdechů. Nejenom, že se tím částečně zklidní váš tep, ale také si rozhýbete a uvolníte bránici nezbytnou ke zpěvu, která někdy vlivem trémy přestává správně pracovat.

Tak vám držím moc palce!!!
A kdybyste dlouhodobě měla pocit, že se ve zpěvu nezlepšujete, napište mi a stavíte se u mě na jednorázovou konzultaci. Až si vás poslechnu, zkusíme přijít na to, co by pro vás bylo nejlepší. :)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Hlasový rozsah

Příspěvekod Michal » čtv 05. kvě 2011 8:51:22

Dobrý den,

Zpívám v Progressive metalové kapele, kde používám především melodický zpěv, tudíž žádné „zvracení“ či screaming. Chtěl se optat na váš názor ohledně této záležitosti:

Většina slavných a uznávaných metalových zpěváků mělo hlasový rozsah 3 – 4 oktávy a někteří i o něco více. Myslíte si, že je možné, aby se na jejich úroveň dostal zpěvák, který třeba nedosáhne ani tvrdým tréninkem na více než dva a čtvrt oktávy nebo podobně? Tudíž někdo, kdo neměl takový hlasový rozsah dán do vínku? Nebo je možné správným tréninkem rozšířit hlasový rozsah třeba ze dvou na tři oktávy (bez použití falzetu). Vím, že jde především také o barvu hlasu, procítěnost s jakou zpěvák zpívá a tak podobně ale přeci jen velký hlasový rozsah je asi základ k tomu, aby si člověk splnil svůj sen „o slavném zpěvákovi“, že?:(
Michal

dobry den

Příspěvekod michal 2 » úte 10. kvě 2011 19:43:23

dobry den, mam rozsah g1-c2 a pak ještě něco jde, jak v které písničce, na samohlasku i ale už nic jiného nezazpívám… pořád si transponuju pisnicky protoze nic nevyzpivam v originalni tonine… myyslite ze jde rozsah zvysit kvalitnimi cvicenimi?
michal 2

Re: Hlasový rozsah + Re: dobry den

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 11. kvě 2011 11:49:02

Přeju dobrý den vám oběma,
oba poslední dotazy měly stejné téma, proto vám odpovím společně.

Správnými pěveckými cvičeními se jistě dá rozšířit hlasový rozsah. Každý zdravý hlas by měl dosáhnout rozsahu alespoň 3 oktáv. Pokud má člověk rozsah menší, určitě to chce začít provádět správná hlasová cvičení. Jestli člověk dosáhne rozsahu většího než 3 oktávy, to už záleží na více faktorech souvisejících s vlastnostmi hlasivkových svalů a je možné, že více už rozsah nepůjde rozšířit ani pomocí sebelepších cvičení.

Co se „falzetu“ týče, správnou pěveckou technikou můžete dosáhnout toho, že ve výškách nebudete nucen přecházet do falzetu a tím pádem měnit zásadním způsobem barvu a náboj ve vašem hlase, ale je možno dojít stejnou plnohodnotnou barvou až nahoru. Je to ale těžké a vyžaduje to už hodně cviku a hlavně správná cvičení.

Co se týče vokálu „i“, ten rád ve výškách dělá problém, ale i s tím se dá vypořádat. Nejrychlejší způsob je, ve výšce natvarovat pusu na vokál „e“ a pouze pohybem kořene jazyka směrem vzhůru z něho udělat vokál „i“. Pak se to zpívá krásně lehce, hrdlo se nezavírá a když to provedete správně, tak je vám naprosto zřetelně rozumět vokál „i“, i když máte pusu natvarovanou jinak. Zdlouhavější proces, jak dosáhnout vokálu „i“ a nemuset měnit tvar pusy je přes úplně jiný způsob tvorby tónu – to byste ale musel přijít ke mně na konzultaci, abych vám to předvedl a naučil vás to.

Přeju vám oběma hodně úspěchů!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Bas

Příspěvekod Honza » úte 17. kvě 2011 14:42:00

Dobrý den,mám typ hlasu který pro popový zpěv je neobvyklý,a nepíšou se pro něj písně,chci se zeptat jestli se dá rozšiřovat i falzet,nebo jestli se rozšiřuje pouze plný hlas.
Honza

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY