Intonace - jak se naučit čistě zpívat?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvekod Ivetka » pát 02. bře 2018 17:24:18

Jinak se nezlobte,budu muset zabrat,a vyhledavat,postup,jak se dopracovat otevirat hrdlo k hlasu,k prvnimu,B.
Ivetka

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dechove,lidove pisne

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 03. bře 2018 0:45:58

Aha, tak to se omlouvám, to jsem to opravdu špatně pochopil. Přiznávám, že jsem se ve Vašem textu poněkud ztratil...

Samozřejmě on každý zpěv, který má být čistý, provedený plnobarevně a s emocí, není zadarmo, vyžaduje určité technické dovednosti a určité fyzické úsilí. Tedy i lehká jednoduchá lidovka, pokud má být zazpívána dobře, může dát zabrat! ;-)

Máte-li problém s intonací, tak buď za to může ještě nevytrénovaný hudební sluch a nebo technický problém. Nejčastěji tím technickým problémem bývá buď špatné pěvecké dýchání nebo nedostatečně uvolněné tělo. Samozřejmě to ale mohou být i jiné příčiny...

A máte pravdu, odpověď na Váš specifický problém na internetu nenajdete. To musí diagnostikovat hlasový pedagog, který Vás uslyší zpívat a řekne Vám, kde máte problém.

Zkuste se porozhlédnout ve Vašem okolí, jestli tam nepůsobí nějaký učitel zpěvu. Pokud ne, kontaktujte mě na mém mailu, co jsem Vám už posílal a můžeme se domluvit na lekci po Skypu. Velmi rychle Vám diagnostikuju, co je Váš problém a řeknu Vám, jak ho máte odstranit. ;-)

Ať se Vám daří!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Čistý zpěv - falešné tóny

Příspěvekod lion005 » čtv 09. dub 2020 16:54:49

Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat jestli mi může OCD porucha (vtíravé myšlenky) ovlivnit můj úsudek
při posuzování falešných tónů, ve většině případů jsem v minulosti posnal falešné tóny u zpěváků i v talentových soutěží (ověřil jsem si to u člověka, co má 100% hudební sluch a ten mi řekl, že kdybych ho neměl tak bych to
tam neslyšel (myslím třeba jen pár špatných tónů za koncert když byl zbytek zazpívaný čistě) ale občas nastane případ kdy si nejsem jistý, nebo nějaký tón jsem v minulosti na základě té myšlenky považoval za falešný a po nějakém čase kdy pominula vtíravá myšlenka jsem najednou jednoduše rozpoznal že se nejednalo o falešný tón a nebo opačně se to stává. Všechno to začalo od té doby, co jsem četl komentář člověka který napsal o mém oblíbeném zpěvákovi o kterém vím že je kvalitní že zpěvák intonačně vyhořel a celý koncert zpíval falešně ale mě se zdáli špatně jen 2 tóny. Přece není možné aby zkušený a kvalitní zpěvák který umí zpívat naživo odzpíval celý koncert falešně že? Od té doby se mojé vtíravé myšlenky zaměřili na živý zpěv.
Jedním z příkladů, je toto video konkrétně kolem minuty
1:41 kdy jsem to v minulosti považoval za falešný tón, teď mi to přijde jen jako vykřiknutí jsem zmatený, odkaz:
https://www.youtube.com/watch?v=kqR2eRPHYko
Říkal jsem si že přece není možné abych někdy hudební sluch měl a někdy ne.
Rád bych věděl Váš názor na to video, konkrétně ten tón jestli je špatný, jestli jsem se mýlil tenkrát nebo teď i na moji zvláštnost. Děkuji za Váš čas, stačí stručná odpověď.
lion005

Re: Čistý zpěv - falešné tóny

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 09. dub 2020 19:31:19

Dobrý den,
předem připomínám, že nejsem ani lékař, ani psychiatr, ani nikdo, kdo by se zabýval jakýmakoli psychickými poruchami. Takže přiznávám, že o této poruše moc nevím. Teď jsem si narychlo přečetl pár článků s definicemi Vaší OCD poruchy a nikde jsem nezahlédl, že by měla mít přímý vliv na sluchový aparát. Takže sluch asi funguje naprosto normálně, tedy vnímání intonace je pak zřejmě jen otázkou vrozeného talentu a následného hudebního rozvoje, jako u zdravého jedince. Otázkou je tedy asi jen, zda a jak Váš mozek vlivem Vaší poruchy přehodnocuje vjemy, které sluchovým aparátem získá. A jelikož nejsem psychiatr a nevím, jak tato porucha v mozku funguje, nedokážu na to odpovědět.

Každopádně jsem si poslechl to místo, na které odkazujete. Jedná se vám o tu poslední slabiku než nechá zpívat publikum? Je pravdou, že on tou poslední slabikou plynule přechází do jakéhosi "zpěvo-výkřiku", protože chce diváky namotivovat, aby zpívali. V momentě, kdy ze zpěvu přecházíte do výkřiku nebo do řeči (což je velmi typické třeba pro šanson), přirozeně ztrácíte intonaci. Míra nepřesnosti intonace je pak závislá na tom, jak moc jste už přešli do výkřiku (nebo řeči) a jak moc ještě zůstáváte v intonovaném zpěvu. Tedy úroveň tohoto tónu bych z intonačního hlediska vůbec nehodnotil. Je tam emoce a to je při živém koncertě podstatné. :-)

Toto bývá právě "problém" u záznamů koncertů. Zpěváci hodně pracují s emocemi, které si vyměňují s diváky, a právě v takovýchto chvílích se odchylují z čisté intonace. Když jste na koncertě, tak to vnímáte úplně jinak a přijde vám to naprosto přirozené a v pořádku. Ale doma v pohodlí svého křesla, kde k žádnému přenosu emocí nedochází, máte tendenci vnímat více techničnost provedení než nějaké zaznamenané emoce a najednou vnímáte, že to či ono není intonačně úplně přesné. Ale pokud zpěvák nechal na pódiu svou duši, předal divákům své emoce a spoustu své energie, otázku dokonalé intonace bych vůbec neřešil. :-)

Ale tím nechci omlouvat, jestli se mu v průběhu koncertu permanentně stává, že je falešný. Já jsem si poslechl pouze toto jedno místo, které mi absolutně nevadí. Důvodů k falešným tónům na koncertech v populární hudbě bývá více. Nejčastěji je to ozvučení. Je to složité vysvětlování a kdo nikdy nezpíval na pódiu s kapelou za zády, to těžko pochopí, nicméně mnohdy se vám na takových koncertech stane, že neslyšíte vůbec nic a pak zpíváte "poslepu", tedy intonaci víceméně odhadujete. A potom velmi snadno "uklouznete" a zazpíváte falešný tón. Někdy k falešným tónům může vést třeba nachlazení nebo únava. A když máte domluvený obrovský koncert, tak se prostě nemůžete omluvit proto, že vás zrovna bolí v krku nebo že jste strašně unavení. Prostě musíte zpívat a z těchto zdravotních a fyzických důvodů se to někdy prostě nepovede. Jsme jenom lidi! Když si pustíte třeba živé záznamy jedinečného zpěváka Freddieho Mercuryho, tak i u tohoto obrovského umělce uslyšíte na každém koncertě nemálo falešných tónů. To je prostě rock...

Takže se tím opravdu nemusíte trápit. Myslím, že zrovna Robbie Williams už světu dokázal, že je velmi dobrý umělec. ;-) A hlavně umělce nedělá jen precizní intonace, ale i výraz (emoce v písních), charisma, práce s hlasem, jeho písně a mnoho dalšího. Znám zpěváky s dokonalou intonací, ale jsou tzv. "bez šťávy" - prostě je to nuda a nebaví mě to. Zpěvákovi, který umí s nasazením a emocí dokonale odinterpretovat svou píseň, sem tam nějakou tu intonační nepřesnost odpustím. Muzika nejsou závody, kdo výš nebo kdo přesněji - muzika jsou emoce! A emoce není tvořena intonací (nicméně kdyby zas nebyla vůbec žádná, tak si tu emoci neužijete, když vás to bude permanentně tahat za uši)... ;-)

Mějte se hezky a zkuste si užívat hudbu srdcem a ne analyzováním, co kdo jak proč... ;-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY