Rady pro začátečníky - jak se začít učit zpívat?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

stormer.lk@seznam.cz

Příspěvekod sahara » čtv 03. dub 2008 13:48:24

Hezký den, ráda bych se naučila zpívat. Zpívám velice ráda, ale nevěřím si… Mám dost hluboký hlas a neumím s ním pracovat. Mohl by jste mi nějakým způsobem pomoci a nebo prosím o kontakt na někoho kdo by se mě ujal. předem děkuji za odpověď
sahara

Re: stormer.lk@seznam.cz

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 04. dub 2008 10:59:41

Dobrý den,
je úplně jedno, jestli máte hluboký nebo vysoký hlas. O výběru vhodných cvičení pro Vás budou rozhodovat jiné faktory. Větu „Nevěřím si!“ slýchám často. Paradoxně při výuce zpěvu nebývá největším problémem hlas, ale psychika. Ta způsobuje, že si člověk nevěří, že se stydí, že se mu svírá hrdlo a není schopen naplno projevit svůj talent a na jevišti se potom projevuje trémou… A tak hodiny zpěvu někdy bývají „psychoterapií“ :). Ke zpěvu je totiž nezbytné, aby se člověk dokázal uvolnit. Ale nebojte se, není to žádný neřešitelný problém. U někoho to trvá déle, u někoho kratší čas, ale nakonec se to stejně zlomí, pokud má člověk trpělivost a píli. Hodně tomu pomáhají třeba i pravidelná vystoupení, která pro žáky pořádám.

Co se možnosti docházení ke mě týče… No musím přiznat, že o výuku u mě je obrovský zájem a že momentálně (teď v dubnu 2008) mám úplně plno (mám cca 40 pravidelných žáků) a k tomu ještě 10 čekatelů na uvolněná místa. Ale snažím se v současné době vyjít žákům vstříc tak, že vytvářím několik termínů, které budou vyhrazeny pro „nepravidelné žáky“ a v těch se budete moct střídat – tedy, pokud Vám bude stačit hodina 1× za 2–3 týdny, tak by snad neměl být problém.

Držím palce ve vašem pěveckém úsilí!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

klára

Příspěvekod Klára Sklenářová 10 let » pát 16. kvě 2008 14:11:07

ahoj dočetla jsem se že vyučuješ zpěv,který mě strašně baví. mysliš že by si pro mě mohl něco udělat? moje E-mail je alenapetrsklenar@.seznam.cz díky za odpověd.
Klára Sklenářová 10 let

Re: klára

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 16. kvě 2008 21:57:41

Ahoj.

Ano a co by to mělo být? Chceš nějakou radu? Jen se ptej… Pokud ale máš nějaký pěvecký problém, lze většinou docela těžko radit na dálku, pokud tě neuslyším. Problémy bývají mnohdy dost subjektivní a nejlepší je přímý kontakt.

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

doba

Příspěvekod mandy » pon 27. zář 2010 23:39:17

za jak dlouho se naučí člověk dobře zpívat?
mandy

Re: doba

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 28. zář 2010 23:19:02

Ahoj, dobrý den,

na tuto otázku nikdo nemůže seriózně odpovědět. Je to zcela individuální závislé na obrovském množství faktorů. Také záleží na tom, co si kdo představuje pod pojmem „dobře zpívat“.

Obecně je to ale tak, že ať už člověk dělá jakýkoli obor, pokud chce být opravdu dobrý, měl by se vzdělávat celoživotně. Nejlepší zpěváci světa chodí celý život alespoň jednou za čas na občasné konzultace k hlasovému odborníkovi. Já jako pedagog a zpěvák se také stále snažím zdokonalovat a např. jezdím občas do zahraničí na konzultace hlasových technik a stále mám co objevovat a učit se a stále si myslím, že nevím a neumím všechno a stále si myslím, že mohu zpívat ještě líp.

Teď když to s trochou nadsázky shrnu – pokud chcete být dobrý/á, měl/a byste se učit celý život!

Když to vezmu z jiného konce – vemte si, že zpěváky by měly „vyrábět“ konzervatoře. Když se tam člověk hlásí, obvykle má za sebou už pár let školení, protože konzervatoře jsou výběrové školy a jen tak někdo z ulice by se tam neměl dostat. Poté studium trvá 6 let. A ani po absolvování konzervatoře mnozí studenti ještě nemají ty potřebné kvality… Ale je fakt, že ve světě jsou už modernější metody výuky, než které se tradičně používají u nás a s jejich pomocí se dá docílit výsledku podstatně rychleji – řekněme že šikovný žák se těmito metodami může naučit totéž místo 6 let třeba jen 1–2 roky. Ale stále tomu musí něco předcházet a něco následovat. A mnozí se na konzervatoř nikdy nedostanou…

Prostě tato otázka nemá odpověď.
Nejlepší rada – začněte chodit k pěveckému pedagogovi. :)

Přeju hezký den.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Dotaz

Příspěvekod David » pát 24. pro 2010 0:24:12

Dobrý den, je mi 15 let a mám velice kladný vztah k hudbě. Až ted jsem si uvědomil jak moc a pořídil jsem si kytaru tím pádem jsem začel i zpívat. Myslím si že nemám problém poznat falešné tony , ale přijde mi že zpívat moc neumím :( chtěl bych se tedy zeptat jak mám trénovat , jak správně dýchat, občas mi přijde , že zpívám až moc přes nos, tak jak to odstranit, a co dělat pro to abych se zlepšoval , dík :)
David

Re: Dotaz

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 24. pro 2010 2:25:17

Dobrý den,
určitě jako první je nutno správně ovládnout techniku dechu. Tato problematika je ale poněkud obsáhlejší a navíc se těžko vysvětluje na dálku. Buď se stavte za mnou nebo si najděte nějakého dobrého pedagoga, který vás do této problematiky zasvětí. Správné vedení dechu je základ – bez něho nejde správně intonovat, zpívat nahlas, zpívat vysoko, zpívat barevně, ani zpívat zdravě!

Nějaké otázky a odpovědi ohledně této problematiky naleznete v tématu Dechová opora – bránice – správné pěvecké dýchání, které se v Pěvecké poradně nachází zde: viewtopic.php?f=2&t=30.

Co se týče problematiky nosového tónu, tomu se v této poradně věnuje téma „Nosový“ tón, které najdete zde: viewtopic.php?f=2&t=38.

Až ovládnete správně dech, bude dobré začít trénovat hlas nějakým základním typem hlasových cvičení, např. „Popová cvičení 2“, která nabízím pro zájemce na CD - více informací najdete v tématu Výuková CD, které je zde: viewforum.php?f=10.

Přeju krásné vánoce! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Můžu se stát zpěvačkou???

Příspěvekod lucie » stř 18. kvě 2011 17:43:21

Dobrý den,myslíte si ,že se člověk musí narodit zpěvákem nebo se z něho zpěvák může stát když bude hodně trénovat.Já totiž nemám hlas pro zpěv,hudba je pro mě vším a chtěla bych se stát zpěvačkou myslíte si že se jí můžu stát když budu tvrdě cvičit??? Děkuji Lucie
lucie

Re: Můžu se stát zpěvačkou???

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 19. kvě 2011 22:58:31

Dobrý den,
o úspěchu v muzice se říká, že je to 10% talentu a 90% dřiny.

Já zastávám teorii, že naučit se zpívat může každý. Je ale hodně individuální kdo za jak dlouhou dobu.

Nicméně ve své pedagogické praxi se setkávám většinou s žáky, co těch 10% s přehledem mají, ale většina z nich nemá těch zbylých 90%. Pokud chce člověk v muzice něco dosáhnout, musí na sobě opravdu dřít, denně cvičit, sám se snažit a nečekat, že ho do cíle někdo dostrká.

Tedy přeju dostatek trpělivosti, píle a cílevědomosti.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY