Hluboké tóny + „hrdelní zpěv“

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Hluboké tóny

Příspěvekod Pavel K » ned 30. led 2011 11:37:11

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, když zpívám, tak mi absolutně nejde zpívat hluboko. Typ mého hlasu je pravděpodobně baryton. Čím víc hlouběji zpívám, tím to je horší a tišší.
Pavel K

Re: Hluboké tóny

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 30. led 2011 17:56:07

Dobrý den,
akustickým zákonem platným v našem těle je způsobeno, že čím jdeme v intonaci hlouběji, tím se naše dynamické schopnosti přirozeně zmenšují a naopak s přibývající výškou přibývá schopnost zpívat hlasitěji. Tedy pokud vás trápí jen tento akustický zákon, tak vás zklamu – s tím nikdo nic nenadělá. Buďme v populární hudbě rádi za mikrofony, které nám tento „problém“ dokážou alespoň částečně kompenzovat.

Samozřejmě je možné, že děláte nějakou technickou chybu, což ale nemohu posoudit, když vás neslyším. Častým problémem bývá, že lidé chtějí dynamiku hlubokých tónů vyrovnat dynamice tónů vysokých a tak podvědomě tlačí. Ale každý tlak v krku naopak způsobuje, že tóny jsou ještě hůře produkovatelné a ještě více slábnou a nebo nejdou zazpívat vůbec. Tedy v tomto případě radím přijmout skutečnost klesající hlasitosti v hloubkách a nesnažit se zpívat hlasitěji, hlídat si volnost v krku a dobrý dech. Dále v hloubkách pomáhá pocit jako byste trošku zkrátil krk (jakoby zasunul hlavu dovnitř jako želva) a hlavu maliličko posunul směrem dozadu. Ale nesmí se to přehnat!

Obecně ale pomáhá pěstovat správnou pěveckou techniku založenou na správně vedené dechové opoře. Pokud člověk správně dýchá a má uvolněný krk, i hlasivky mohou volně pracovat. Pak se díky tomu rozsah rozšiřuje oběma směry – tedy nahoru i dolu. Každý zdravý dospělý lidský hlas, když má správnou techniku, by měl dosáhnout rozsahu minimálně 3 oktáv.

Ať vám to zpívá! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Rozšíření rozsahu dolu

Příspěvekod Jan Trnka » pon 07. črc 2014 0:05:00

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat – rozsah hlasu mám cca ,B až a. Jak lze rozsah dále rozšířit směrem dolu?
děkuji za odpověď
Jan Trnka

Re: Rozšíření rozsahu dolu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 15. črc 2014 19:40:50

Dobrý den,
pro rozšíření rozsahu směrem dolu je třeba mít správně zvládnutou techniku dýchání a mít uvolněný krk. Častou chybou bývá, že se žáci v hloubkách snaží tlačit a tím si sami znemožňují jít do hloubek. Naopak, je třeba jít na tyto tóny velmi velmi zlehka. Zpočátku bývá dobrým fíglem zpívat hloubky dyšně, nebát se v extrémních hloubkách více "syčet" než zpívat. Časem se ona "horká pára nad hrncem" začne přeměňovat v sytější tón. Dále je důležité mít volnou čelist. Často pomáhá mít ji povolenou, otevřenou.

Zkušenějším zpěvákům v oblasti hloubek pak pomáhá udržovat široký krk s podobným pocitem, jako když člověk zívá, čímž mimo jiné posouváte hrtan do nižší polohy, což je pro hluboké tóny vhodné. Pomůckou může být i pozice hlavy, která je jakoby lehce dozadu a lehce předkloněná. Ale nic se nesmí přehnat – vše musí být v rámci přirozenosti, bez sebemenšího tlačení a jakékoli nepřirozené násilnosti.

Pro extrémní hloubky jsou pak k dispozici ještě speciální techniky na bázi hrdelního zpěvu.

Držím palce, ať se Vám daří dobývat „hlubiny“…
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Vyučujete speciální techniky na hloubky?

Příspěvekod Maty » úte 12. dub 2016 20:09:12

Dobrý den

Jájsme před nedávnem zjistil, že jsem schopen zpívat kontra F, když se snažím jít výš nebo níže, začíná se hlas rozpadat. Přesto necítím žádné namáhání hlasivek, ani pocit zvětšeného krku (jen bublavý tón). Dočetl jsem se někde, že je to speciální technika, kterou neumí mnoho lidí.

Chtěl jsem se tedy výhledově zeptat, jestli vy sám nebo někdo z kolegů, … nevyučujete této speciální techniky, abych mohl přidat tento rejstřík k mému rozsahu?

Díky

PS: Na druhou stranu jeden kantor upozorňoval, že pokud se budu snažit zpívat níže, ztratím výšky. Ty ale stále procvičuji a myslím, že mám slušnou rezervu A4 na bas. Takže pole mého bych o ně nemusel přijít.
Maty

Re: Vyučujete speciální techniky na hloubky?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 17. dub 2016 23:57:48

Dobrý den,
přiznám se, že si nejsem úplně jist, co některými svými termíny máte přesně na mysli.

Tedy:
• že můžete zpívat až do F1 (kontra F) je skvělé a gratuluju Vám k němu :)
• nerozumím následující větě: „když se snažím jít výš nebo níže, začíná se hlas rozpadat“
• nejsem si ani jist, co myslíte termíny: „pocit zvětšeného krku (jen bublavý tón)“
• z pochopení Vašich termínů se také odvíjí ona technika, na kterou se ptáte – až porozumím Vašim výrazům, snad Vám budu schopen poradit… :)
• disponujete-li navíc i tónem a4 (znějící čtyřčárkované A), tak pak jste s ohledem na Vaše hloubky zřejmě přírodní úkaz, protože máte přes 6 oktáv a to nemá ani Mariah Carey… :)
• správný hlasový trénink rozvíjí hlas jak nahoru, tak i dolu ;)

Budu se těšit na upřesnění…
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Vyučujete speciální techniky na hloubky?

Příspěvekod Maty » pon 18. dub 2016 10:51:24

Tedy:

že můžete zpívat až do F1 (kontra F) je skvělé a gratuluju Vám
k němu
nerozumím následující větě: „když se snažím jít výš nebo
níže, začíná se hlas rozpadat“

Kontra F jsem trénoval přes nahrávku Home Free – Ring ofFire ft Avi Kaplan. Neměl jsem pocit že v tomto tónu jsem nějak omezován, jen byl tón docela tichý. Jako bych se nemusel moc snažit. Ale pokud jsem šel intonací výš, už jsem se nemohl trefit do přesných tónů. Prostě jsem nemohl vyloudit tóny od F1 po cca D2. A zase naopak jsem dolů ještě dal E1, které jakštakš šlo. … jsou to samozřejmě jen moje domněnky a to co slyším, takže se můžu plést.

**""nejsem si ani jist, co myslíte termíny: „pocit zvětšeného krku (jen
bublavý tón)“
z pochopení Vašich termínů se také odvíjí ona technika, na kterou se
ptáte – až porozumím Vašim výrazům, snad Vám budu schopen
poradit… **

Na internetu jsem se dočetl, že přední popoví Basisté – Avi Kaplan, TimFoust, TimStorms touto technikou se pohybují v sub oktávě, ale už nemůžu najít jak se to jmenuje a já jsem to zapomněl.

**disponujete-li navíc i tónem a4 (znějící čtyřčárkované A), tak
pak jste s ohledem na Vaše hloubky zřejmě přírodní úkaz, protože máte
přes 6 oktáv a to nemá ani Mariah Carey… **

Taky mě to překvapilo, ale jak jsem zmínil výše, můžu se plést. A to jsem nepočítal falzet :D Falzetem pak někde k D5). Jinak A4 mám potvrzené svou učitelkou zpěvu. Ale asi jsem pochopil v čem je problém … A4 je myšleno napsané A2. To by bych měl rozsah hlasu něco přes 3 oktávy. S falzetem pak kolem 4.
Ale třeba pro srovnání TimFoust má B0 – B4 (bez falzetu), a TimStorms má dokonce 10 oktáv (podle Guynessovy knihy).

správný hlasový trénink rozvíjí hlas jak nahoru, tak i dolu
Budu se těšit na upřesnění…

Taky si myslím, že pokud se bude správně trénovat obě strany, tak sdvaly neochabnou a budou dobře rozcvičené.
Maty

Re: Re: Re: Vyučujete speciální techniky na hloubky?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 20. dub 2016 1:57:46

Dobrý den,
už mi začíná svítat – zřejmě jsme se nepochopili v označování oktáv. Já používám „evropské“ značení a Vy evidentně „americké“.

Právě zakládám v Pěvecké poradně nové téma věnované hudební teorii a začal jsem právě pojmenováváním tónů – mrkněte pro jistotu zde: viewtopic.php?f=2&t=44

Najdete tam také, jak v této poradně správně psát horní a dolní indexy. Bez jejich správného užívání může velmi snadno dojít k záměně evropského a amerického označení…

Vámi zmiňovanou písničku jsem neměl z časových důvodů možnost celou projít a analyzovat, ale při zběžném asi půlminutovém poslechu jsem tam zaslechl nějaké místo, kde zazněla jedna věta, v níž opravdu mohlo být F1 (kontra F)…

To, že hluboké tóny bývají tišší, je naprosto normální.

Píšete, že jste nebyl schopen zpívat tóny v rozmezí „F1-D2“ (tedy počítám, že zde máte na mysli „kontra F až velké D“). Ale tóny od „E1“ (počítám, že máte na mysli „kontra E“) níž jste zpívat mohl. To by napovídalo, že se Vám opravdu mohlo povést přepnout hlas do jiného režimu.

Tyto extrémní hloubky se dají trénovat přes speciální techniky na bázi „alikvotního“, ale hlavně „hrdelního“ zpěvu. Jsou na to speciální cvičení, jak toho dosáhnout. Jestli Vámi zmiňovaní zpěváci na to mají nějakou vlastní pěveckou metodu, je klidně možné – já neznám všechny pěvecké metody světa. To nezná nikdo. :) Nicméně moc rád bych se s čímkoli pro mě novým seznámil, pokud si vzpomenete na název. Mnohdy ale pro jednu věc existuje po světě více termínů, takže je klidně možné, že to může být to, co jsem Vám psal…

Psal jste, že vyzpíváte plným hlasem do „A4“ – já jsem to pochopil dle evropského označení jako „čtyřčárkované a“, ale vy jste pravděpodobně použil opět americké označení, což znamená „jednočárkované a“. Pak už tomu rozumím a je to naprosto normální. :) Dobře trénovaný bas může opravdu dosahovat těchto výšek v plném hlase a v extrémním případě se může dostat až na „dvoučárkované c“.

To, co píšete v závěru posledního příspěvku bude tedy pravda – tedy Vaše americky značené „A4“ je v našich končinách označováno jako „jednočárkované a“. Aby v tom byl ještě větší zmatek, mužské noty se zapisují o oktávu výš, takže ve svých notách to uvidíte zapsáno jako „dvoučárkované a“.

Tedy Váš rozsah opravdu bude někde mezi 3–4 oktávami, což už zní „normálně“… ;) A Váš vrchní tón ve falzetu, které označujete jako „D5“ je tedy ve skutečnosti naše evropské „dvoučárkované d“.

Toho pána Tima Stormse, o kterém píšete, neznám. Opět jsem velmi zběžně zalovil na internetu a našel jsem údaj, že je prý schopen vyloudit zvuk 0,189Hz, což je zvuk pro lidské ucho neslyšitelný a díky tomu prý dosahuje dokonce 12 oktáv. Tak to je opravdu přírodní úkaz. Pro Guinnessovu knihu určitě skvělá rarita, nicméně pro hudbu je to bohužel k ničemu, když ty tóny nikdy žádný posluchač neuslyší… :D

Tedy děkuju za příspěvek, dozvěděl jsem se díky Vám o člověku, kterého jsem dosud neznal a až budu mít čas, asi si o něm něco zjistím a nějaké nahrávky si poslechnu – jistě je to zajímavá rarita. :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Můžu poslat nahrávku svého zpěvu?

Příspěvekod UnityCZ » pon 30. říj 2017 12:29:18

Ahoj Lukáši,

jen tak na okraj, může mi někdo nějak rozumně vystvětlit, proč když hledám tohle forum na Googlu mi vyjede prvně nějaké ultrahnus pedoforum, s tématem o dětských sborech? :D :D
Normálně jsem na to kliknul, že se alespoň dozvím něco o těch sborech a tam je hned "Jooo tahle holčička je přesně můj typ" Lolwut? :D
Ale abych neodbíhal, díval jsem se na předešlou diskuzi a zaujalo mě termíny "hlasový rozsah" a "použitelný hlasový rozsah" Jde mi o ty hluboké tóny, jak jsem o nich psal. Bylo by prosím možné, abych se nějak nahrál a poslal Ti to Lukáši, abys to zhodnotil? O výški mi ani tak nejde, ty teď pilujeme a tam se mám hoooodně co učit. Ale nějak chci mít jistotu, co doopravdy jsem za hlas a jestli by ty hlouby do té kontra oktávy šly nějak v budoucnu vylepšít, protože jak říkám, je to takové potichu a mám strach, že je to vocal fry. To by můj sen být oktavista docela narušilo :D
Šlo by to tedy jakkoliv prosím?

Ivo
UnityCZ

Re: Můžu poslat nahrávku svého zpěvu?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 30. říj 2017 13:17:37

Ahoj Ivo.

Zajímavé, co píšeš ohledně hledání tohoto fóra. Otázkou je, jaké heslo při hledání zadáváš nebo kde hledáš. Když jsem to testoval v různých vyhledávačích, tak po zadání hesla "Pěvecká poradna" vždy na prvním místě vyskočila tato poradna. Tak nevím...

"Absolutní hlasový rozsah" je rozsah úplně všech frekvencí, které dokážou tvoje hlasivky vyloudit bez ohledu na to, jestli je to kultivovaný tón nebo jen jakýsi skřek. "Použitelný hlasový rozsah" je rozsah hlasu, který už je natolik vycvičený a kultivovaný, že si ho troufneš použít v písních a ten je samozřejmě vždy menší o několik půltónů z obou konců hlasového rozsahu. Jiná věc ale je, že jsi dost možná ještě nemusel svoje hranice absolutního hlasového rozsahu objevit, protože k nim se člověk může propracovat klidně až po letech poctivého cvičení a to jak nahoře, tak i dole... A samozřejmě, čím je větší absolutní rozsah, tím se může zvětšovat i použitelný rozsah.

No a pak jsou tu další speciální techniky zpěvu, jako je třeba hrdelní zpěv, který otevírá nové možnosti hlasu jinou než běžnou technikou zpívání, čímž člověk skoro "ztratí" hranice rozsahu dole a hlas se prohlubuje a prohlubuje a najednou má hlas o oktávu hlubší, ani neví jak... A obdobně tomu je v horní části rozsahu, když člověk ve svém hlase objeví fistuli/flažolet/whistle a pak obdobně stoupá a stoupá směrem nahoru...

Techniku "vocal fry" (zajímavé, že pro toto ještě nikdo nevymyslel přiléhavý český název - pouze při hlasové rehabilitaci a uvolňování hlasu se to používá pod termínem "hlasivková masáž" - možná to pojmenování čeká na mě :lol: ) bych nezatracoval. Naopak to může hloubky probouzet a proto bych to bral jako dobrý začátek pro budování budoucích tónů...

Co se týče analýzy nahrávek zpěvu, tak to je jedna ze služeb, které nabízím.
Nabídku této služby nalezneš zde: https://www.modernizpev.cz/vyuka-na-dalku/analyza.php.
Zpětná vazba od lidí, co tuto službu využili, je na těchto stránkách ve fóru Škola moderního zpěvu - VÝUKA ON-LINE pod tématem Analýza vašich nahrávek a nalezneš ji tady: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=5&t=81.

Takže není problém. Když budeš chtít tuto mou službu využít, postupuj podle instrukcí. ;-)
Jen se teď dopředu omlouvám, zítra odjedu na 3 týdny mimo republiku, takže na odpověď si budeš muset chvíli počkat.

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY