Mutace - přeskakování hlasu

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Re: Re: Ve výškách mi přeskočí hlas

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 03. dub 2015 2:55:10

Dobrý den,
to, co popisujete, není nic až tak neobvyklého. ;)

Máte po mutaci, kdy se Vám dole probudily hluboké tóny a začínáte objevovat spodní hlasový rejstřík, který ale asi ve sborovém zpívání nedostává tolik prostoru, abyste měla šanci ho pořádně vytrénovat.

Nejedná se o žádný problém, ale o celkem běžný stav. Je třeba na Vaše hlasivky nasadit vhodná cvičení, abyste spodní rejstřík rozšířila do vyšších poloh a nechtěného „přeskakování“ se jednou třeba i zbavila úplně.

K tomu Vám doporučuju najít si dobrého pedagoga zpěvu. :)
Chce to hodně trpělivosti a píle a k tomu Vám držím palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Přeskakování hlasu

Příspěvekod Linda 12 let » sob 13. úno 2016 23:34:22

Dobrý den, každý den se rozezpívávám a dělám takové ty cvičení pro hlas ale pořád se nějak nemůžu zbavit přeskakování hlasu.
Nevíte jak by se to dalo vyřešit?
Linda 12 let.
Linda 12 let

Re: Přeskakování hlasu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 14. úno 2016 11:21:40

Ahoj,
v jaké poloze ti hlas přeskakuje? A dřív (třeba před rokem nebo dvěma) to nedělal?

Je možné že ti už začala mutace a to teď může pár měsíců pokračovat. I když u dívek mutace obvykle nebývá tak výrazná jako u kluků. Je-li to mutací, nezbývá nic jiného, než čekat, dokud to neskončí a do té doby zpívat jen opatrně.

Otázkou je také, jestli hlasová cvičení provádíš správně, jestli není problém tady. Ale to ti snad bude schopna říct tvoje učitelka zpěvu.

Také by nebylo od věci zajít za foniatrem, ať se ti podívá na hlasivky. Je totiž možné, že by to mohl být nějaký zdravotní problém, který je třeba vyléčit. Foniatr by také mohl potvrdit, jestli mutuješ.

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Jak poznám, že umím zpívat?

Příspěvekod xxxxxx » čtv 25. úno 2016 10:13:08

Dobrý den, potřeboval bych poradit, podle čeho by se dalo poznat jestli umím zpívat. Hraji na kytaru a přitom zpívám, na každém táboráku chtějí abych vzal kytaru a něco začal hrát, nebo když jsem poprvé něco zazpíval před kamarádami tak jsem slyšel jenom: tyyjoo ty umíš zpívat! ..a podobné věci, ale problém je v tom, že většina z těch lidí nemá hudební sluch, to sice neznamená, že nedokáží aspoň trochu rozpoznat jestli někdo zpívat umí nebo ne.. Když se třeba nahraji a poslouchám, tak z toho slyším, že zpívám jako nějaký „malý kluk“ (svým způsobem), nejenom, že mě to ve vyšších tónech připadá, že mám strašně tenký hlas, ale i… nevím jak to popsat, něco jako kdybych se přitom nějak v hlase přetvařoval, zkrátka to zní strašně, snažím se nevnímat si toho a zaposlouchat se, jestli nejsem vedle, kdyby v tom zpěvu nebylo to co jsem před chvílí popsal, tak by mi asi někdo jiný řekl, že zpívám dobře, ale když se pořádně zaposlouchám tak mám pocit jako bych byl pořád o něco vedle, nevím jestli to není tím, že jsem si to vsugeroval. Taky si si pořád dokola kladu otázku jestli to není třeba tím, že zpívat dokonce neumím, nebo aspoň trochu ne, protože ten kdo neumí zpívat, ten to nepozná (si myslím). Jediné v čem si věřím je ve hře na hudební nástroj (kytaru, klávesy, bicí, nebo basovou kytaru), tempo totiž udržím bez problému a na kytaru umím hodně dobře od jednoduchých akordů po složité vybrnkávání a sóla, taky dokáži cokoli naladit podle sluchu pokud znám nějaký „základní tón“ (například první strunu na kytaře kterou naladím podle kláves) Další problém se týče toho tenkého hlásku, je mi 15 a mutuji, sice zkřékat jsem už přestal, ale vyšší tóny zazpívám jen stěží, vlastně – nezazpívám je vůbec! Neznáte nějaký způsob, aby se mi rychleji změnil hlas na hlubší a nějaký způsob, díky kterému bych se naučil zpívat vysoké tóny hlubším a plnějším hlasem? Děkuji
xxxxxx

Re: Jak poznám, že umím zpívat?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 25. úno 2016 10:32:55

Přeju hezký den.
Podle toho, co píšete, budu odhadovat, že za vašimi problémy opravdu může být mutace. (Stoprocentně bych to ale mohl říct, teprve když bych vás slyšel.)

Urychlit mutaci nejde a ani to nechtějte – je to přirozený fyziologický proces, kdy dochází ve Vašem těle k hormonálním změnám a v tomto období Vám také „rostou“ hlasivky a v poměrně krátkém období se výrazně zvětší jejich délka. To s sebou přináší změnu jejich fungování – během jejich růstu Vám nejdříve přeskakuje hlas a poté začnete mluvit v podstatně nižší poloze a výšky, které před mutací pro Vás byly samozřejmostí, najednou buď vůbec nejdou a nebo Vám jdou zazpívat pouze v tzv. „falzetu“, který ale má oproti spodnímu plnému hlasu podstatně tenčí barvu i nižší hlasitost. Zpočátku bývá také obtížné tento falzet ovládat a je možné, že než se s ním naučíte pracovat, budete v něm zpívat poněkud falešně.

Doporučuju Vám nyní hlavně se věnovat dechovým cvičením, abyste si zažil správné používání dechu při zpěvu, dále brumenda, rezonanční cvičení a pak lehká hlasová cvičení zatím převážně v nízkých polohách se zapojením správného dechu.

Nejlepší by bylo, kdybyste na to oslovil nějakého dobrého pedagoga zpěvu.

Držím palce! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Lekce zpěvu před mutací

Příspěvekod Joshua » pát 11. bře 2016 8:50:40

Dobrý den,měl bych si počkat až začnu mutovat a potom začít chodit na lekce zpěvu a nebo už mám začít hned teď?
Joshua

Re: Lekce zpěvu před mutací

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 11. bře 2016 11:20:40

Ahoj,
začít chodit na lekce zpěvu se dá kdykoli. :)

Před mutací se spíše rozvíjí cit pro rytmus, intonaci a muzikalitu všeobecně. Dají se zažívat správné dechové návyky a různá další cvičení. Tedy můžu říct, že rozhodně i před mutací je na čem pracovat.

Po mutaci se hlas hodně změní a začne fungovat do značné míry jinak. Je třeba se naučit s ním nově pracovat, dobře ho usadit, naučit se ho správně rozeznít, pracovat s rejstříky a s rozsahem.

Každopádně, když už budeš mít základy z období před mutací, budeš mít určitý náskok. ;) Ale není to tak zásadní náskok, co by se nedal později dohnat. Je to čistě na tobě. ;) Nicméně v každém sportu, tak i ve zpěvu (zpěv je svým způsobem také „sport“) platí, že čím dříve se jím začne člověk pod správným vedením věnovat, tím lépe – dříve se zažijí správné návyky, určité grify do těla, takže v pozdějším věku je to pro člověka snazší a nebrzdí ho v rozvoji nezažité základy. Ale, jak jsem psal, dá se to dohnat…

Přeju hodně píle do dalšího snažení. :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Lekce zpěvu před mutací

Příspěvekod Joshua » pát 11. bře 2016 20:13:48

Takže je lepší začít před mutací? :)
Joshua

Re: Re: Re: Lekce zpěvu před mutací

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 12. bře 2016 7:50:04

Ano. :)
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Mutace

Příspěvekod Jenny » sob 21. črc 2018 20:29:56

Dobrý den, je mi 13 let a minulý rok asi v dubnu jsem začala mutovat. Chodila jsem před tím do sboru a na hodiny sólového zpěvu a najednou mi nešlo zpívat a bolelo mě v krku i když jsem nezpívala. Šli jsme s tím na foniatrii a tam se zjistilo, že mutuji. Už mutuji asi rok a pořád to ještě nepřestalo. Sice už můžu trochu zpívat, ale není to pořád ještě ono. Mohla bych se zeptat, jak dlouho může mutace hlasu trvat? Předem děkuji za odpověď.
Jenny

PředchozíDalší

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY