Mutace - přeskakování hlasu


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Mutování

Příspěvekod Terka » pát 28. led 2011 15:50:52

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli také holky mohou mutovat. Je mi 15 let, a už asi rok mi při zpívání hlavně vyšších tónů přeskakuje hlas, a za čas si všimnu, že můj hlas se zase trošku změnil. Kdy myslíte, že by se mi hlas mohl srovnat? Předem moc děkuji za váš názor. Pěkný den. Terka
Terka

 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 28. led 2011 13:04:38

Re: Mutování

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 30. led 2011 0:53:47

Dobrý den,
ano, i dívky mutují. Dívčí mutace ale není navenek tolik výrazná jako u chlapců. U dívek dochází k mutaci nejčastěji zhruba kolem 12.-13. roku, ale vše je individuální a tak není vyloučeno, že u vás k ní mohlo dojít až teď. Nejlépe vám to poví foniatr (tj. specialista na hlasivky). Klidně se k nějakému objednejte, ať víte, na čem jste. V období mutace je vhodné věnovat hlasivkám zvýšenou pozornost – nepřetěžovat je a věnovat se více dechovým cvičením. Když už budete chtít zpívat, tak se velmi pozvolna rozezpívejte, ale nezpívejte písně s extrémními výškami a ani nezpívejte maximální hlasitostí. Prostě se šetřete.

Nejsem si úplně jist, co myslíte tím, že vám „přeskakuje hlas“ – každý si pod tím může představit něco trošku jiného. Jednou z variant by mohlo být, že právě před tím rokem, co jste popisovaný problém začala pociťovat, vám skončila mutace. A tím, jak se vám posunul rozsah o něco níže, došlo vám k výraznějšímu oddělení rejstříků, které bývají v našich končinách nazývány „plný hlas“ a „falzet“. Tedy, když dosáhnete určité výšky, hlas vám jakoby přepne jinam. V tomto momentě bude dobré nastolit správnou techniku, abyste dokázala plnou sytou barvou zpívat zezdola nahoru bez onoho „přepnutí“ do jiného rejstříku – tónům, na kterých dochází k tomuto jevu, některé zastaralé metody říkají „přechodové tóny“, ale jejich existence je novými pokrokovými metodami již vyvrácena. Do falzetu ale budete moct přecházet dál, nicméně by to neměla být z nouze ctnost, protože už výš sytou barvou nebudete umět jít, nýbrž by to měla být vaše umělecká volba, kterou ozvláštníte vaše provedení dané písně.

Nicméně, jak to s vaším hlasem doopravdy je, by vám nejlépe prozradila návštěva foniatra. Je také možné, že máte s hlasem nějaký technický problém způsobený nesprávnou pěveckou metodou. Na obdobný dotaz jsem už odpovídal Veronice, viz dotaz „Můj problém“ v tématu „Hlasová únava – nepříjemné pocity v krku při/po zpěvu“, které naleznete zde: viewtopic.php?f=2&t=18.

Tak prosím, navštivte foniatra a dle jeho závěrů jděte správnou cestou ve svém pěveckém sebezdokonalování.

Přeju hodně štěstí.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

otazka

Příspěvekod petr » čtv 31. bře 2011 20:40:45

dobry den mam problemjemi 14 tet mi bude 15 a furt jeste mutuju celidectvimluvimdivne zni to písklave no hruza ale mam pocit ze se mi vubecnemení ale mam dva hlasi tem druhej je tvrdej ale docela dost jak chlap ten sem zacalmit v 7dmí tride tet sem v osmi nevim co mam delat jak rikam ten prvni hlas fakt hruzanevim hrtan mam docela velkej tak nevim dekuji
petr

 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 31. bře 2011 20:36:52

Re: otazka

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 31. bře 2011 20:46:18

Ahoj,
takto na dálku ti k tomu můžu těžko něco říct. Musel bych tě slyšet. Jestli chceš, objednej se ke mně na jednorázovou konzultaci a já se ti na ten tvůj hlas podívám a řeknu ti, zda je to normální a co případně s tím dělat. :)

Ale jak píšeš, že už se ti asi rok tvoří nový mužný hlas, tak je to možná na dobré cestě. Třeba stačí jen ještě chvilku počkat, než se mutace ukončí a konečně ti bude znít ten mužný hlas, co se ti líbí... ;)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Potřebuji pomoc

Příspěvekod Eva » sob 02. bře 2013 12:53:05

Dobrý den!

Je mi čtrnáct let a také mám poslední dobou problémy se zpěvem. Občas chraptím aniž by mě bolelo v krku a nezazpívám už to co jsem dřív zazpívala normálně. Už dvakrát jsem do školy přišla pěkně ochraptělá, tak se snažím zpívat lehčí písničky a moc hlas nepřepínat. Napadlo mě, že bych vyhledala nějakého odborníka, ale kromě krčního lékaře v okolí nikdo takový není. Myslíte, že by mi dokázal poradit i krční lékař? A pokud ne co bych měla dělat, abych moc neublížila hlasivkám a zároveň abych nevyšla ze cviku.:D Děkuji za odpověď. Eva
Eva

 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 02. bře 2013 12:46:49

Re: Potřebuji pomoc

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 08. bře 2013 10:40:31

Dobrý den.
Váš problém by opravdu mohl souviset s mutací, ale také klidně i se špatnou pěveckou technikou nebo nějakým zdravotním problémem, jako jsou třeba stafylokoky a podobně.

Klidně navštivte krčního lékaře – ten vám minimálně může udělat výtěr z krku, aby se vyloučil tento typ zdravotního problému.

Pokud tento lékař nic neodhalí, doporučuju, abyste se vydala do nějakého města, kde mají foniatra – ten vám zjistí, zda nemáte zdravotní problém na hlasivkách a nebo zda právě neprocházíte mutací.

Pokud vám ani zde nepomohou, obraťte se na nějakého dobrého lektora zpěvu, protože pravděpodobně váš problém bude v pěvecké technice.

Držím palce! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Co mám dělat?

Příspěvekod Roman T » pát 25. črc 2014 17:00:01

Dobrý den,
je mi 15, zpívání mě velmi baví. Teď mutuju. Když zpívám tak nemůžu „změnit“ hlas. Pořád zpívám stejným „zvukem“ ...... nevíte co s tím mám dělat?
Roman T

 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 25. črc 2014 16:46:29

Re: Co mám dělat?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 30. črc 2014 0:30:40

Dobrý den,
úplně si nejsem jist, co myslíte výrazy „změnit hlas“ nebo „stejným zvukem“…

Během mutace dochází k náhlému rychlému růstu hlasivek a tím pádem se radikálně mění hlas, jeho vlastnosti a pro vás i způsob zacházení s ním. Najednou se vám rozeznějí hluboké tóny, které jste dříve neměl a dostat se do výšek bude obtížnější než dřív. Je třeba počkat, až mutace skončí a pak pomalu se správnou technikou dechovou a hlasovou začít „znovu objevovat“ svůj hlas.

Po dobu mutace nedoporučuju snažit se o příliš vysoké tóny, ani nezpívat příliš hlasitě. Spíše budujte dechovou techniku a chcete-li zpívat, tak jen nižší, klidnější a tišší písničky.

„Nemůžete změnit hlas“ – mám to chápat, že vám nejde přeskočit do falzetu, abyste mohl zpívat výškami, jako tomu bylo před mutací? O to se teď nesnažte. Výšky začněte objevovat, až mutace skončí…

„Stejným zvukem“ – máte na mysli, že máte stejnou barvu? Myslíte tím rozdíl barvy v plném hlase a ve falzetu? A vy jste teď stále v té jedné barvě plného hlasu a chtěl byste do toho falzetu, co teď nejde? Prostě počkejte, až mutace skončí a zatím jen dýchejte, popřípadě brumendujte, ale do žádných náročnějších pěveckých akcí se nepouštějte. ;)

Přeju dostatek trpělivosti. :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 311
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Ve výškách mi přeskočí hlas

Příspěvekod Johanka » čtv 02. dub 2015 22:58:09

Dobrý den,
je mi 15 let a již půl roku zpívám ve sboru, postupem času jsem ale vypozorovala takový menší problém. Můj hlasový rozsah je c-h2. Když zpívám c-c1, tak můj hlas nabude takovou hloubku a tón c1 je už téměř problémem. Abych mohla zpívat výš, tak mi musí mezi a-c1 „přeskočit hlas“ a to už jsem schopna vyzpívat pomalu až na h2, pak už to skřípe. :D S tímto „přeskočeným hlasem“ mám rozsah f-h2. Nevíte, jak se toho zbavit a zda je tohle normální?
Předem díky za odpověď,
Johanka ;)
Johanka

 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02. dub 2015 22:52:00

Re: Ve výškách mi přeskočí hlas

Příspěvekod Johanka » čtv 02. dub 2015 23:41:14

Ještě jsem zapomněla – c-e vyzpívám jen tak tak + nejlépe se mi zpívá v poloze f-a1. :)
Johanka

 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02. dub 2015 22:52:00

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron