Tréma + psychický blok

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Dotaz

Příspěvekod Anna » pon 09. lis 2009 1:43:46

Dobrý den,
je mi 16 let a zpěvu se věnuji asi 7 let v populárním pěveckém sboru, kde jsem často využívána jako sólistka. Mám však problém s trémou, kdy se mi rozbuší srdce a zrychlí dýchání a tím se tedy rozklepe hlas, a není tak pro mě možné zazpívat píseň stoprocentně jak bych si přála. Mohla bych vás tedy požádat o nějakou radu jak se před zpíváním uklidnit natolik, abych mohla před obecenstvem zpívat stejně jako bych byla doma např. v koupelně? Děkuji Anna
Anna

Re: Dotaz

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 09. lis 2009 18:17:11

Přeju hezký den.
S trémou by se měl každý alespoň trošku soudný člověk setkat. Kdo žádnou trému nepociťuje, může se stát zcela nesebekritickým a to nebývá dobré pro osobnost člověka i pro jeho výkony…

Tedy na úvod bych vám rád řekl, že je dobře, že nějakou trému cítíte.

Ale v nadměrné míře je tréma samozřejmě nepříjemná, svazující a může zhoršovat subjektivní pocit z vlastního výkonu i výkon samotný (což jsou dvě různé věci).

Tréma má mnoho druhů projevů a každý člověk ji jinak prožívá. Každému také na trému pomáhá něco jiného. Taková častá rada, která zpomaluje dech a uklidňuje nervovou soustavu, je udělat si před výkonem několik pomalých hlubokých nádechů a výdechů, během nichž se budete koncentrovat na chystaný výkon. Ale pokud jste členka sboru a už tou dobou nějaký čas zpíváte na jevišti a pak najednou „přijde vaše chvíle“, není jistě na tuto koncentraci čas – v tom to máte o něco těžší…

Já nevím, jak často takto sólově vystupujete a kolik už sólových výstupů máte za sebou. U mých žáků mám zkušenost, že se tréma postupně snižuje s přibývající jistotou v pěvecké technice a hlavně pak pravidelným vystupováním před lidmi. Proto já pro všechny své žáky dělám každé 2 měsíce veřejné koncerty bez ohledu na to, jak dlouho ke mě chodí a kolik mají zkušeností – dělám to čistě jen pro to, aby odbourávali trému. Také je důležité, jaká vládne atmosféra ve vašem sboru. Samozřejmě je důležité, aby byla pohoda a abyste všichni pociťovali radost ze zpěvu tak, jak se o to u svých žáků snažím já. Ale vím, že mnohdy souborům vládnou „diktátorští“ šéfové, z nichž můžete mít strach více než z diváků a to je podle mě taky špatně – nicméně neznám váš sbor a vašeho sbormistra. Já neznám ani vás a ani detaily vašeho vystupování, proto se mi na dálku soudí těžko. Obecně můžu říct, že je třeba umět si navodit pohodu a klídek a snažit se vystupovat před lidmi často.

Pokud nemáte možnost tak často vystupovat, tak třeba můžete navštěvovat nějaké „karaoke“ – tento druh zábavy může být výborný způsob pro odbourávání trémy, protože zde opravdu nezáleží na kvalitě vaší produkce, vůbec o nic nejde a přesto zpíváte před lidmi. Někdo mívá strach udělat chybu a když si zvykne na karaoke zkoušet písničky, které ani moc nezná a tím pádem v nich před lidmi udělá plno chyb, může to být způsob, jak se chyby přestat bát. Ale jen pozor, aby se to časem nezvrhlo, že člověk ztratí onu zmiňovanou soudnost a přestanou mu chyby v písních vadit a začne své výkony flákat – ale tato situace většinou u trémistů nehrozí.

Nevím, co víc vám v tuto chvíli poradit – snad jsem vám alespoň trošičku pomohl.

(Samozřejmě extrémním řešením jsou psycholog a zklidňující léky, ale na to jste podle mne ještě mladá – zatím bych se s tím pokoušel poprat přirozenou cestou.)

Držím vám moc moc palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY