od Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 09. lis 2009 18:17:11
Přeju hezký den.
S trémou by se měl každý alespoň trošku soudný člověk setkat. Kdo žádnou trému nepociťuje, může se stát zcela nesebekritickým a to nebývá dobré pro osobnost člověka i pro jeho výkony…
Tedy na úvod bych vám rád řekl, že je dobře, že nějakou trému cítíte.
Ale v nadměrné míře je tréma samozřejmě nepříjemná, svazující a může zhoršovat subjektivní pocit z vlastního výkonu i výkon samotný (což jsou dvě různé věci).
Tréma má mnoho druhů projevů a každý člověk ji jinak prožívá. Každému také na trému pomáhá něco jiného. Taková častá rada, která zpomaluje dech a uklidňuje nervovou soustavu, je udělat si před výkonem několik pomalých hlubokých nádechů a výdechů, během nichž se budete koncentrovat na chystaný výkon. Ale pokud jste členka sboru a už tou dobou nějaký čas zpíváte na jevišti a pak najednou „přijde vaše chvíle“, není jistě na tuto koncentraci čas – v tom to máte o něco těžší…
Já nevím, jak často takto sólově vystupujete a kolik už sólových výstupů máte za sebou. U mých žáků mám zkušenost, že se tréma postupně snižuje s přibývající jistotou v pěvecké technice a hlavně pak pravidelným vystupováním před lidmi. Proto já pro všechny své žáky dělám každé 2 měsíce veřejné koncerty bez ohledu na to, jak dlouho ke mě chodí a kolik mají zkušeností – dělám to čistě jen pro to, aby odbourávali trému. Také je důležité, jaká vládne atmosféra ve vašem sboru. Samozřejmě je důležité, aby byla pohoda a abyste všichni pociťovali radost ze zpěvu tak, jak se o to u svých žáků snažím já. Ale vím, že mnohdy souborům vládnou „diktátorští“ šéfové, z nichž můžete mít strach více než z diváků a to je podle mě taky špatně – nicméně neznám váš sbor a vašeho sbormistra. Já neznám ani vás a ani detaily vašeho vystupování, proto se mi na dálku soudí těžko. Obecně můžu říct, že je třeba umět si navodit pohodu a klídek a snažit se vystupovat před lidmi často.
Pokud nemáte možnost tak často vystupovat, tak třeba můžete navštěvovat nějaké „karaoke“ – tento druh zábavy může být výborný způsob pro odbourávání trémy, protože zde opravdu nezáleží na kvalitě vaší produkce, vůbec o nic nejde a přesto zpíváte před lidmi. Někdo mívá strach udělat chybu a když si zvykne na karaoke zkoušet písničky, které ani moc nezná a tím pádem v nich před lidmi udělá plno chyb, může to být způsob, jak se chyby přestat bát. Ale jen pozor, aby se to časem nezvrhlo, že člověk ztratí onu zmiňovanou soudnost a přestanou mu chyby v písních vadit a začne své výkony flákat – ale tato situace většinou u trémistů nehrozí.
Nevím, co víc vám v tuto chvíli poradit – snad jsem vám alespoň trošičku pomohl.
(Samozřejmě extrémním řešením jsou psycholog a zklidňující léky, ale na to jste podle mne ještě mladá – zatím bych se s tím pokoušel poprat přirozenou cestou.)
Držím vám moc moc palce!
Lukáš Jindra