„Hlasový obor“ (soprán, alt, tenor, bas) - barva hlasu - typy hlasu

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Jaké jsou barvy hlasu ?

Příspěvekod Neschopný Člověk :( » pon 25. dub 2016 16:20:00

Může mi někdo prosím podrobně vysvětlit jaké jsou barvy hlasu co to je apod. ? Něják se v tom motám :)
Jinak máte opravdu úžasný program apod. Pomáháte lidem a je to od vás opravdu hezké :)
Neschopný Člověk :(

Re: Jaké jsou barvy hlasu ?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 27. dub 2016 13:00:37

Dobrý den.

Základní rozlišení barvy hlasu je na světlou a tmavou.
Jednak má člověk nějaké přirozené dispozice dané přirozeným posazením hlasu a anatomií lebky, jednak to můžete ovlivnit používáním tělesných rezonancí a pak hlavně prostorem v puse. Hlavové rezonance zvuk zesvětlují, hrudní rezonance ztmavují. Větší prostor v puse a krku zvuk ztmavuje, menší prostor zesvětluje.

Pak jsou ještě různé efekty, které Vám mohou hlas různě specificky hlas obarvit – různé typy chrapláků, které hlas zdrsňují nebo tzv. „twang“, který tón přiostřuje a můžete dosáhnout skoro až „mečivého“ tónu… Pak jsou i efekty, které jsou spíše nežádoucí, jako je nosový tón, když přeženete hlavovou rezonanci a dáte ji příliš do nosu, nebo tzv. „knedlík“, když Vám tón zapadne příliš do krku a nejde Vám správně z pusy ven.

Je toho prostě mnoho a těžko se to vysvětluje na dálku, jak toho přesně dosáhnout – nejlepší je osobně se setkat, kde Vám to předvedu a postupně Vás navedu, jak toho docílit.

Ať se Vám daří! :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Jaký jsem typ hlasu?

Příspěvekod Dvoraceko » pon 29. kvě 2017 0:51:56

Dobrý den.
Chtěl bych se vás zeptat, co byste tipoval, že bych mohl být za typ hlasu. Jsem muž a dole se dostanu při dobrém rozezpívání i na H v kontraoktávě. Nahoru pak plným hlasem do e1. Se zpěvem začínám teprve asi druhým rokem. Falzetem, nebo nevím přesně, na terminologii nezáleží, se dostanu i na d2.
Mohl byste mi prosím říci, co bych tak mohl být za hlas?
Jsem nesmírně vděčen za Vaši iniciativu a pomoc tohoto fóra.
S pozdravem O. Dvořáček.
Dvoraceko

Re: Jaký jsem typ hlasu?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 30. kvě 2017 1:58:13

Dobrý den,

neslyšel jsem Vás, takže to nemůžu říct stoprocentně, ale podle Vašeho popisu to na mě působí, že budete bas.

Je tu ještě jeden faktor, který by klasifikaci Vašeho hlasu mohl ovlivnit a tím je těžiště hlasu, tedy poloha, která je blízká Vaší mluvní, kde se Vám dobře zpívá, kde Váš hlas zní nejbarevněji, necharakterističtěji... Teoreticky byste mohl být i baryton s velkým rozsahem směrem dolu, který ještě technicky neovládl vysoké tóny. Ale neslyšel jsem Vás... Nicméně se osobně přikláním spíše k variantě, že s popsaným rozsahem budete zřejmě bas.

Ať Vám to zpívá! :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Jaký jsem typ hlasu?

Příspěvekod Dvoraceko » stř 31. kvě 2017 19:32:49

Děkuji za odpověď.

Ještě jsem myslel, že by se mohlo jednat o basbaryton. Co přesně tento termín znamená? Na internetu je množství různých definic.

Děkuji a přeji krásný červen
Dvoraceko

Re: Re: Re: Jaký jsem typ hlasu?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 01. čer 2017 0:10:26

Dobrý den,

ano, přesně tak... Já jsem ten pojem nepoužil, ale přesně to jsem tím popisem druhé potencionální varianty měl na mysli. Basbaryton je vlastně mužský hlas, který v sobě kombinuje jak bas, tak i baryton díky velkému rozsahu.

Z praxe vím, že po barytonech je požadováno, aby uměli alespoň g1, což zatím nemáte, čímž byste tabulkově spadal do kolonky bas. Ale až se vypracujete do vyšších tónů, mohl byste si troufnout i na barytonový part. Tím by se Vám rozšířil repertoár a zvětšily se možnosti působení ve sborech.

Jak jsem se zmiňoval o těžišti hlasu, tak opravdový bas má těžiště níž, je dunivější a temnější. Nicméně, když se vypracuje, je schopen dosáhnout stejných výšek jako baryton, jen ho to bude stát více úsilí. Oproti tomu basbaryton má těžiště hlasu o něco výše, má o trochu světlejší, méně dunivý hlas a výšek dosahuje snáze.

Ať Vám to zpívá. :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Marian Vojtko

Příspěvekod Dvoraceko » čtv 08. čer 2017 17:34:58

Ještě Vás prosím o jednu konzultační věc.
Jaký typ hlasu, či hlasový obor, je vlastně Marián Vojtko? S kamarádem zpěvákem se domníváme, že vzhledem k jeho barvě a těžišti to musí být baryton, ale všude se píše, že je tenor.
Děkuji Vám za odpověď.
Dvoraceko

Re: Marian Vojtko

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 09. čer 2017 1:16:39

Dobrý den,
tak že bych se na to Maroše zeptal, až se potkáme v příští sezóně zase v divadle? :-D

No, do té doby, než si o tom spolu popovídáme, si troufnu tipnout, že bude vyšší baryton. Neboli je hlas, který je trénovaný do vysokých poloh, ač je jeho těžiště níž. Nicméně mu jeho rozsah umožňuje pohybovat se jak v barytonových, tak v tenorových polohách. Ale nezkoumal jsem jeho rozsah, je to jen můj typ...

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Hluboké tóny - bas, basbaryton, kontrabas?

Příspěvekod UnityCZ » čtv 12. říj 2017 11:24:53

Ahoj,

před nějakou dobou jsem tu už psal ohledně nemocí a zpěvu. napadlo mě se zeptat ještě na jednu věc. Jak jsem psal v tom vláknu, dostanu se na velké C. Předtím, než jsme začali na lekcích cvičit vysoké tóny jsem se dostal teoreticky o dost níž, zhruba někam ke kontra F až kontra E. Jenom to bylo takové potichu, zřetelné, ale potichu. Předtím jsem si něco nastudoval o subharmonickém zpěvu a zkoušel jsem si to, ale moc výsledků jsem se nedobral, protože jsme začali s těmi výškami. O co jde hlavně, ty hloubky jsem docela ztratil. Někde jsem četl, že když se začne s výškami, tak jdou hluboké tóny do háje a musí se znovu nacvičit. Je tomu tak? Rád bych se k nim eventuálně vrátil (k těm hloubkám) a rád bych se taky zeptal, jestli se s nimi dá něco dělat...když budu cvičit, budou hlasitější? Nebo budou pořád potichu? Vocal fry to tak úplně nebyl, řek bych...Nahrál bych je, ale opravdu už se tam nedostanu, teď mám problém i s kontra Ab. Rád bych si je znovu oživil. Můžu tedy být kontrabas / basso profondo / oktavista? Nebo to byla spíš souhra okolností?
UnityCZ

Re: Hluboké tóny - bas, basbaryton, kontrabas?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 12. říj 2017 15:17:00

Ahoj,
jako správný pedagog bych měl na začátek malinko poopravit některé pojmy, které jsi použil... ;-)

- "kontrabas" je označení smyčcového nástroje - při označování lidských hlasů se nepoužívá - pro ujasnění hlasových oborů jsem právě napsal nový příspěvek do tématu Hudební teorie a terminologie (nejčastější otázky zpěváků), které najdeš zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=2&t=44
- "Ab" je americké značení tónu nebo akordová značka pro akord As dur (ovšem "b" by mělo být psáno jako horní index) - pro označení tónu u nás píšeme "As"
- přiznám se, že pojem "oktavista" jsem nikdy neslyšel a nevím tedy, co si pod ním představit - možná je to jen nějaké neoficiální označení pro něco, co znám...

Trénink velkých hloubek:
pomocí speciálních technik se může člověk propracovat do větších hloubek, než které jsou dány jeho běžným rozsahem. Je to právě na bázi techniky alikvótního a hrdelního zpěvu, kde se pracuje se subharmonickými tóny. Základem pro tyto techniky je velké uvolnění těla, zejména krku, ramenou, čelisti, dále správné používání dechové opory.
Samozřejmě, když se člověk věnuje dlouhodobě tréninku vysokých tónů a jeho hlasivky ještě nemají dokonalou pružnost, stává se, že po takovém tréninku dočasně nejdou nejhlubší polohy. Fyzikálně to je zjednodušeně řečeno tak, že ve výškách musejí být hlasivky hodně napjaté a protažené. A když se pak povolí, trvá jim delší čas, než se zkrátí na délku potřebnou pro velké hloubky.
Proto je dobré tyto extrémně hluboké polohy trénovat po ránu, nejlépe hned po probuzení, kdy jsou hlasivky hodně zrelaxované a zkrácené, tedy připravené pro hluboké frekvence.

Držím palce ve tvém snažení. ;-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

PředchozíDalší

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY