Jak se učit zpěv sám - lze být ve zpěvu samouk?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Ovlivňují mě finance

Příspěvekod Míša » pát 22. srp 2014 21:54:25

Dobrý den,
je mi 14 a ráda bych se naučila zpívat. Naše rodiny ale není tak dobře zafinancovaná aby jsem si mohla dovolit chodit k soukromému učiteli. Navíc je mi hloupé rodičům říkat, že se chci věnovat zpěvu, protože vím, že by mě od toho odrazovali. Jediné k čemu jsem je přemluvila jsou hodiny klavíru které začnu brát tenhle rok. trochu jsem doufala, že by se díky hraní na klavír mohl zlepšit můj hudební sluch. Chtěla jsem se zeptat jestli se dá nějak naučit zpívat i bez soukromého učitele a jestli mi hra na klavír pomůže.
Předem děkuji za odpověď.
Míša

Re: Ovlivňují mě finance

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 23. srp 2014 9:56:49

Dobrý den,
hra na klavír vám jistě pomůže v rozvoji hudebního citu, co se týče vnímání rytmu, harmonie, apod. :)

V technice zpěvu vám to ale nepomůže. Je možné, že si intuitivně na mnoho věcí můžete přijít sama a může se z vás stát slušně zpívající amatérka. Pokud ale chcete být opravdu dobrá zpěvačka, bez učitele se neobejdete.

Je tu ještě jeden problém a to, že v případě zpěvu je vaším „hudebním nástrojem“ živý organismus. A na rozdíl třeba od piána, když s hlasem nebudete pracovat správně, můžete mu ublížit a svůj hlas dokonce zničit. Např. je o mnoho složitější zazpívat třeba vysoké tóny. Zatímco na piánu dáte prostě jen pravou ruku trochu víc doprava, tak při zpěvu musíte změnit nastavení v krku, v bránici a v několika dalších svalech v těle – prostě ta problematika je o mnoho složitější než u hudebního nástroje.

Kdysi, když jsem studoval pěveckou pedagogiku na konzervatoři, naše profesorka nám říkala důležitou větu: „Na rozdíl od instrumentalistů, samouctví ve zpěvu je nevhodné!“

Moje rada pro vás: zatím si klidně zpívejte s piánem nenáročné písničky a když vám něco nepůjde, nelámejte to přes koleno. Za pár let, až budete starší a budete vydělávat, si zaplatíte lekce u nějakého dobrého pedagoga a on vám vysvětlí, jak se má s hlasem pracovat, abyste si ho nezničila a jaké fígle slouží k zazpívání náročných pěveckých partů…

Tak neztrácejte naději a určitě si nepřestávejte doma zpívat. :)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Tipy pro zpěváky samouky

Příspěvekod Lucie Koháková » úte 30. srp 2016 16:02:52

Už od malinka mě zpěv velice baví a není dne, kdy bych si nezpívala. Myslím, že jsem v tom i celkem dobrá, ale bojim se kritiky a mám trému. Ráda bych se proto naučila zpívat lépe a více si v tomto ohledu věřit, ale nevím jak na to. Přijde mi, že i když zpívám často a snažím se jakkoli dostat na „vyšší úroveň“, tak je to stále stejné, a žádné zlepšení nepřichází. Proto prosím o radu,jak na to. Nějak si zvýšit hlasový rozsah a tak..
Lucie Koháková

Hlasový trénink bez učitele

Příspěvekod Lucie Koháková » úte 30. srp 2016 16:04:21

Je možné se tedy nějak zlepšit i bez učitele nebo docházení na kroužek, když nemám takovou možnost?
Lucie Koháková

Re: Tipy pro zpěváky samouky + Hlasový trénink bez učitele

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 01. zář 2016 0:55:49

Dobrý den,
když jsem studoval konzervatoř, na hodinách pěvecké pedagogiky mi má profesorka kladla na srdce: „Samouctví je ve zpěvu téměř vyloučeno.“

A je na tom hodně pravdy. Když se učíte hrát na nějaký nástroj, hned můžete podle fotky nebo výukového videa vidět, jestli správně kladete ruce na hmatník, jestli máte správný úhoz. Při zpěvu si do krku nevidíte a tak nevíte nic. Navíc hrajete na živý organismus, který se na rozdíl od hudebního nástroje chová pokaždé jinak. Jinak Vaše tělo funguje, když jste v dobré fyzické kondici, jinak když jste nemocná, unavená nebo máte menstruaci. To všechno u nástroje odpadá. Tedy opravdu je tato problematika tak složitá, že bez osobního kontaktu s lektorem se některé věci nedají na dálku vysvětlit… Naopak hrozí při snaze na dálku takové věci vysvětlovat, že to žák špatně pochopí a místo toho, aby mu to pomáhalo, může mu to naopak uškodit. Proto jsem nejednou v této poradně některým tazatelům psal, že jim nedokážu bez osobního kontaktu odpovědět.

Pokud čekáte nějaké zázračné univerzální rady, tak Vám řeknu, že ta problematika je natolik složitá, že žádné takové rady neexistují.

Pokud je ale Váš problém pouze v tom, že bydlíte v zapadlé vesničce a Vy jste ještě mladá na to, aby Vás rodiče pustili daleko cestovat za výukou, tak mám pro Vás řešení. Nabízím i výuku on-line nebo nahrávky hlasových cvičení na CD. Více se dočtete zde: https://www.modernizpev.cz/vyuka-na-dalku/online.php.

Problematiku hlasového rozsahu nebo trémy řeší další témata této poradny, tak si je neváhejte projít.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY