Jde kombinovat populární a klasický zpěv?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Jde kombinovat populární a klasický zpěv?

Příspěvekod Karolína » čtv 01. kvě 2014 21:38:05

Dobrý den, rok a půl docházím na hodiny klasického zpěvu. Nemám nějaké profesionální ambice, ale líbí se mi tento styl a klasická hudba celkově – proto jsem se pro tento styl rozhodla. Nyní bych ale chtěla navštěvovat také hodiny populárního zpěvu. Je mi to však poměrně rozmlouváno (prý mi to zkazí jakousi „kultivovanost tónu“ při klasickém zpěvu, budu mít hlas takový „vyřvaný“). Nedá se říct, který styl je mému srdci bližší. Myslela jsem si, že přeci jenom jeden styl mi půjde lépe, ale učitelé,které jsem navštívila (jak pop tak klasika) mi řekli, že mám talent na obojí a že se musím rozhodnout sama co se mi více líbí…
děkuji za odpověď :)
Karolína

Re: Jde kombinovat populární a klasický zpěv?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 03. kvě 2014 22:52:30

Dobrý den,
já s tím nesouhlasím. Myslím, že člověk může dělat operu i pop zároveň. Stejně tak jako já (zpívám v operách i muzikálech a k tomu ještě dělám rock) i jako mnoho mých profesionálních kolegů.

Není to tak, že když zvolíte jiný žánr, že by se tím ten předchozí nějak „přepsal“ a znehodnotil. Pokud máte dostatek intelektu a jste dostatečně vnímavá, bude pro vás naopak nový žánr obohacením. Otevře se vám nová cesta a vy tak budete mít bohatší paletu možností, ze kterých si budete moci vybírat.

Samozřejmě je mnohem jednodušší naučit se jen jeden styl a víc neznat – pak si to nemáte s čím plést. Když se naučíte více stylů, musíte si hlídat, abyste jednotlivé prvky nastavení jednoho stylu nevkládala do stylu druhého. Ale pokud jste schopna to uhlídat, není problém, abyste ovládala oba tyto styly a kombinovala dle vašich uměleckých tužeb. Dnes je navíc trend kombinování různých stylů, ale to už je jiná kapitola…

Tedy nebojte se jít za hlasem Vašeho srdce. ;)
Držím palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

dotaz do poradny

Příspěvekod Klára » čtv 04. kvě 2017 14:44:32

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je v technických možnostech lidského hlasu,aby člověk zároveň studoval operní i populární zpěv? Zda je to vůbec možné a není to nebezpečné.Děkuji za odpověď. Klára
Klára

Re: dotaz do poradny

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 04. kvě 2017 14:59:20

Dobrý den,
náš hlas nemá problém zpívat zároveň operu i populární hudbu. Znám několik profesionálních zpěváků, co to dokážou. I já sám zpívám pop, muzikál a operu zároveň. :-)

Technické základy jsou pro zpěv všech žánrů stejné - např. dýchání, rezonance apod. Rozdíl mezi operou a populární hudbou je pak spíše jen ve finálním využití všech možností, co nám naše tělo ke zpěvu umožňuje tak, aby to stylově odpovídalo danému žánru.

Studovat zároveň operu a pop? No, teoreticky to jde, jen je to o dost náročnější než se věnovat naráz jen jednomu oboru. Ani ne tak pro hlas samotný, jako spíše pro hlavu a svalovou paměť v krku. Já osobně bych asi volil cestu, že bych se nejdříve několik let věnoval jednomu oboru a až bych ho slušně ovládnul tak, že už bych při zpěvu písní nemusel myslet na techniku, začal bych se učit druhý styl a absorboval nové informace a zkušenosti. Je to pro hlavu jednodušší. Nicméně současné studium není vyloučeno - jen to chce dostatek intelektu, bystrosti, pohotovosti, paměti. :-)

Může to být nebezpečné? Pokud se budete oba žánry učit u stejného lektora, tak pokud je to dobrý lektor, nebezpečné by to být nemělo. Problém ale může nastat, když budete chodit k více lektorům zároveň. A to platí obecně, i když Vás budou třeba oba učit tentýž žánr. Pěvecké metody jsou různé a mnohdy přistupují k různým problematikám různě a když se žák-začátečník snaží zároveň provádět oboje, může mu v hlavě nastat zmatek, bude přehlcen informacemi, které si dokonce mohou zdánlivě protiřečit a pěvecká technika se mu může zablokovat, přestat správně fungovat nebo dokonce fungovat špatně až nezdravě. Tedy chodit zároveň ke dvěma lektorům bych doporučil pouze pokročilejším žákům a raději ne začátečníkům!

Držím palce v plnění Vašich snů! :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY