V kolika letech se má začít se zpěvem? Kdy je už pozdě?

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Je pozdě začít? + tip na program

Příspěvekod Kristina Straková » čtv 15. srp 2013 21:02:36

Dobrý den, je mi už 21 let. Od 6 do 12 let jsem se věnovala hře na hudební nástroj, konkrétně od 6 do asi 9 to byla zobcová flétna a poté keyboard. Nenaplňovalo mě to a ani moc nebavilo, tak jsem toho nechala. Asi od 19 let jsem se znovu začala zajímat o hudbu – tentokrát ale jinak – o operní a muzikálový zpěv, ale pouze jakožto posluchač. Před nedávnem jsem pocítila touhu také zpívat. Bohužel skoro nic neuzpívám. O opeře nemluvím, to je jasné, že bez několikaleté práce to neuzpívá nikdo, myslím skladby jakéhokoliv druhu, které jsou na větší rozsah (poslouchatelná poloha mého hlasu končí někde hned na D2). Myslíte, že má ještě v mém věku cenu najít si nějakého pedagoga a se zpíváním začít úplně od začátku?
A ještě jedna otázka, chtěla bych svůj zpěv nahrát, nemáte nějaký tip, čím, jak, v jakém programu nahrávat tak, aby zvuk byl čistý, bez ruchů okolí?
Moc díky.
Kristina
Kristina Straková

Re: Je pozdě začít? + tip na program

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 19. srp 2013 12:29:01

Dobrý den.
Určitě pro Vás není pozdě! Já třeba začal zpívat až ve 20 letech. :) Navíc lidský hlas se vyvíjí do nějakých cca 25 let. Ale i po tomto věku se dá vycvičit. Zpěv je svým způsobem svalová činnost, je to jakýsi druh sportu. Tedy stejně jako můžete chodit ve 21 letech do fitness vylepšovat si svou postavu, obdobně můžete v tomto věku vylepšovat i svůj zpěv. Samozřejmě, že Vaši vrstevníci, kteří na svém hlase intenzivně pracují třeba od 5 let, budou mít před Vámi náskok. Ale to neznamená, že když odteď na sobě začnete denně poctivě makat, za pár let nemůžete slavit ve zpěvu úspěchy. :) Třeba já jsem až do 20 let nezazpíval jedinou písničku a na svém hlase vůbec nepracoval. Pak jsem se ale rozhodl, že budu zpěvák a začal na sobě denně makat za pomoci učitelů zpěvu. A ve 27 letech jsem už měl svou první hlavní roli v muzikálu… Tedy není to o věku, ale o Vás. :)

To, že Vám končí „plný hlas“ někde kolem d2 je na začátku zcela normální. Naopak začínající zpěvačky končívají mnohdy už třeba na h1 nebo i níž. Tedy startovací čáru nemáte špatnou. Teď už to jen chce začít dělat vhodná hlasová cvičení a léty píle se prozpívat až do vámi vysněných výšin… :)

Jak nahrát Váš hlas bez okolních ruchů? To ani tak není o programu, který používáte, ale hlavně o hardwaru, který na to použijete. Tedy potřebujete hlavně dobrý mikrofon a sluchátka. A nemyslím tím head-set pro Skype, ale opravdový mikrofon, na který zpívají zpěváci. A nebo si pořiďte kvalitní diktafon – dnes se prodávají speciální diktafony pro muzikanty, které jsou schopny zaznamenat dokonce i celou kapelu ve zkušebně.

Přeju Vám hodně trpělivosti a píle.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

další dotaz

Příspěvekod saruska » ned 16. dub 2017 14:35:22

ahoj,
mám dotaz, kdybych si časem vzpomněla na další, tak je můžu dávat sem (snad půjde ještě odpovědět)

pokud už jsem dřív zpívala, byť doma, amatérsky, je pozdě věk 24 let k tomu, abych se ještě v dohledu 5ti let stala natolik dobrou zpěvačkou v té míře, abych mohla zazpívat a nikomu to netrhalo uši? (resp. chtěla bych se dostat na zhruba profesionální úroveň, ale nevím, jestli v tomhle věku je to ještě možné). měla jsem totiž známého, který zpíval a hrál na kytaru a od dvaceti do třiceti se mu hlas vůbec nezměnil a vlastně se vůbec jeho zpěv ani nevylepšil. já jsem dříve zpívala (a nahrávala se) a bylo to dost špatné, ale pak se to časem zlepšilo, jak jsem příležitostně zpívala… ale prostě nevím, jestli jsou ty mantinely věkem nějak omezované, protože většině začínajících zpěváků je třeba 16 let… já už vlastně příležitostně zpívala tehdy, ale až před dvěma roky jsem začala na zpěvu „pracovat“ v domácím prostředí.

tak to je asi zatím všechno, co se týče mých dotazů, konkrétními dotazy na zpěv atd. vás zatím nebudu zatěžovat, to je po netu stejně zbytečné :)
saruska

Re: další dotaz

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 16. dub 2017 14:45:26

Ahoj,
za jak dlouho a jestli vůbec se z člověka může stát dobrý zpěvák, je velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech – talent, píle, trpělivost, vůle, intelekt, časové možnosti, startovní úroveň, fyziognomie hlasivek, … Kolem 25. roku hlasivky dozrávají, ale to neznamená, že se na nich nedá pracovat. O to lépe, pokud jste si do této chvíle zpívala alespoň amatérsky doma. To, že na někom ani po 10 letech není vidět zlepšení, může být důsledkem toho, že měl špatného lektora a nebo vůbec žádného lektora a sám bez pomoci nenašel intuitivně správnou cestu, což ale mnoho zpěváků je do určité míry schopno. Pro profesionální dráhu zpěváka je ale pedagog zpěvu nezbytností.

Věku bych se až tolik nebál. Já jsem až do 20 let nezpíval vůbec, konzervatoř jsem začal studovat až ve 22 letech a dnes už mám za sebou dvacítku muzikálů a oper, vedlejší i hlavní role, spolupráci s nejslavnějšími zpěváky v naší zemi… Tedy o věku to není. ;)

Přeju hodně štěstí.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY