Hlasová únava – nepříjemné pocity v krku při/po zpěvu

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

Nevydržím dlouho zpívat

Příspěvekod Pavel » ned 14. čer 2009 13:46:34

Dobry den Tomáši, vzhledem k tomu, že jsem z větší dálky, nemohu u Vás pravidelně nastupovat na hodiny, a proto se táži touto cestou a doufám, že mi dovedete poradit. Jsem zpěvák jedné kapely a naše akce bývají celovečerní např. od 21:00 do 3:00, můj největší problém je výdrž hlasu. Někdy vydržím až do konce a někdy s ezase trápím už od začátku a dvě akce ve dvou dnech jsou pro mě nepředstavitelné. Chtěl jsem se optat, jak zlepšit výdrž mých hlasivek. Spoustu lidí mi říká, že hlasivky jsou jako sval a musí se trénovat, ale přeci jen jsou i určitě jiné metody. Můžete mi prosím poradit popříp. dát odkaz na nějakého hlasového poradce v okrese Šumperk?? Předem děkuji za odpověď. Tu mi prosím zašlete na HegedusPavel@seznam.cz S pozdravem Pavel
Pavel

Re: Nevydržím dlouho zpívat

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 14. čer 2009 23:50:39

Dobrý den Pavle,
šestihodinové koncerty jsou opravdu dlouhé – chce to mít už hodně zkušeností v oblasti pěvecké techniky, aby to hlasivky vydržely. Ve zpěvu nejde jen o hlasivky, ale i o bránici, břišní svaly, zádové svaly, apod. V zásadě se tedy dá říct, že zpěv je svalová práce. No a tak v podstatě platí totéž, jako když si chcete vypěstovat svalnatou postavu – je třeba pravidelně cvičit a SPRÁVNĚ cvičit! A tak hláška, kterou znáte od svých známých, je jistě pravdivá, jen je třeba vědět jak správně na to.

Ovšem jaká cvičení byste měl dělat, to bych vám přesně řekl jen, kdybych vás slyšel – každému totiž pomůže něco trochu jiného. Určitě si ale pěstujte správnou techniku dechu – její nedostatek bývá nejčastěji jádrem problémů s hlasem spojenými.

V Šumperku bohužel žádného pedagoga neznám. :( Ale jestli nevíte co o prázdninách, můžete přijet v červenci (2009) na Rockové kurzy do Dobré vody, kde budu učit a tam si můžeme o všem popovídat a takový hlasivkový trénink vyzkoušet! :) A nebo budu skoro celé léto poskytovat lekce po Skype.

Snad jsem vám alespoň maličko pomohl…

Držím palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

pocity v krku

Příspěvekod Jana K. » pát 22. led 2010 20:27:43

Dobrý den, prosila bych Vás o radu. Vždy když zpívám, tak poté cítím v krku takový těžko popsatelný pocit, nejdená se o bolest, ale spíše o takové trošičku pálení a souvisí to s tím, že mám krk zahleněný. Nevím, jestli to zahlenění může nějakým způsobem souviset s tím, že nemám v pořádku dutiny…, ale hlavně se bojím abych neublížila hlasivkám. Jaké pocity v krku by měl zpěvák po pěveckém výkonu pociťovat, prosím? Děkuji za radu, hezký večer :-) Jana
Jana K.

Re: pocity v krku

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 24. led 2010 19:21:24

Přeju hezký den.
Pocity, které popisujete, slýchám u žáků, kteří ke mě nově přicházejí, často. I já jsem tyto pocity poznal, když jsem byl ve svých začátcích špatně pedagogicky veden. Totiž nesprávná technika zpěvu nemusí způsobovat v krku jen bolest, ale i pálení nebo lechtání – je to dost individuální. A i příčiny mohou být různé.

Samozřejmě neznám váš chorobopis – jistě tyto pocity může vyvolat i onemocnění. To ale na dálku nedokážu posoudit.

Budu tedy nyní odpovídat na variantu, že za vašimi pocity nestojí onemocnění…

Většinou je problém v nesprávném používání dechu a nedostatečně uvolněném a otevřeném hrdle, což spolu velmi často souvisí. V důsledku toho dochází v krku k různým sevřením. Naše sliznice v krku i samy hlasivky jsou celé pokryty jednolitou ochrannou vrstvou hlenu. Když dojde v krku během zpěvu k sevření, začne se celistvost tohoto hlenu narušovat. To způsobí, že sliznice a hlasivky přestávají být touto ochrannou vrstvou řádně chráněny a uvolněné kousky hlenu se začnou volně pohybovat v krku. Navíc tělo, když zjistí, že se ochranná vrstva narušila, začne produkovat zvýšené množství nového hlenu, aby narušená místa překryla. Když ale člověk dál zpívá technicky špatně, tak k onomu překrytí ani nedojde a výsledkem je pouze to, že kromě pocitu lechtání, pálení nebo bolení v krku, je člověk navíc ještě velmi zahleněn.

Otázka je teď, jestli vaše pocity pálení a zahlenění máte částečně i před zpěvem nebo vždy až po zpěvu. Pokud vám tyto nepříjemné pocity způsobuje zpěv, je to evidentně špatnou pěveckou technikou.

A ptáte se, jaké by měl mít pocity zpěvák? Pokud zpívá správně, měl by mít jen samé příjemné pocity – rozhodně by ho nemělo v krku bolet, pálit nebo lechtat a neměl by být nadměrně zahleněný.

Doporučuju vám navštívit odborníka. Jednak by se vám do krku měl podívat foniatr, aby vyloučil eventualitu, že za vašimi pocity stojí zdravotní problém a popřípadě, aby diagnostikovaný problém začal léčit. A potom doporučuju najít dobrého hlasového pedagoga, který vás naučí správně používat dech, otevírat a uvolňovat vaše hrdlo.

Držím palce, ať vaše potíže brzy ustoupí!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

zpěv a ústní dutina

Příspěvekod Zuzka » pon 01. bře 2010 22:24:21

Dobrý den,možná mám podobný problém o kterém tady píše slečna o pár řádek výš.Můj problém spočívá v tom,že když dozpívám,tak pozoruji lehké pálení v oblasti ústní dutiny,ale nikoli v oblasti krku. Jedná se o ústa.Při tom když zpívám,tak se snažím dbát na volný krk,netlačit na hlas a nepozoruji, že bych vyvíjela nějaký nátlak na krk.Bohužel nějak nejsem schopna rozeznat,jestli se jedná jen o nějakou sugesci,protože se během zpívání často soustředím na pocity v krku a bojím se,aby hlasu neublížila.Je možné prosím pozorovat nějaké nepříjemné stavy jen v ústní dutině? Děkuju mnohokrát.
Zuzka

Re: zpěv a ústní dutina

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 02. bře 2010 10:12:10

Dobrý den,
tentokrát bohužel nedokážu poradit. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by někoho po zpěvu bolelo v ústní dutině. Obvykle kvůli nesprávné technice bolívá v krku. Ale proč by mělo někoho bolet v puse, to mě teď nenapadá, ani jsem o tom nic nečetl. Takhle na dálku nedokážu posoudit. Asi by to chtělo bližší specifikaci, kde přesně to cítíte, v jaké části úst. Samozřejmě při přehnané sebekontrole si může člověk vytvořit i nějakou tu „sugesci“, jak sama píšete, ale to si netroufám soudit. Nejlepší bude, když se o tom poradíte s nějakým odborným lékařem.

Ať se vám podaří váš problém brzy vyřešit!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Můj problém

Příspěvekod Veronika S » ned 23. led 2011 22:50:17

Dobrý den. Je mi 17 let a velice ráda zpívám a hraji na piáno. Nemám moc líbivou barvu hlasu, proto skoro vůbec nezpívám na veřejnosti spíš pro radost. Můj rozsah je asi od C3 do F5. Mám jeden problém, často mívám takový zvláštní chrapot, také mi někdy přeskakuje hlas při mluvení, jako když muži mutují. Někomu to příjde směšné, ale mně se to moc nelíbí. Myslíte si, že to přestane? Byla jsem totiž párkrát na dovolené a zpívala jsem si tam. To prostředí moře a slunce, asi to mělo na hlas pozitivní účinek, protože při zpěvu jsem vyzpívala daleko víc než normálně a silněji. Příjde mi, že můj hlas má někdy dobrá a špatná období, ale přímo jak na horské dráze. Snažím se vždy rozezpívat, ale někdy to nejde a vyšší tóny chraptím. Moje sestřenice a dvě moje kamarádky zpívají zhruba 5 let ve sboru, proto mám docela dost informací od nich, ale tohle si nedovedu vysvětlit. Děkuji.
Veronika S

Re: Můj problém

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 24. led 2011 19:48:21

Dobrý den,
nejdříve bych kvůli dalším čtenářům uvedl na pravou míru vaše označení rozsahu. Vy používáte americké označení C3-F5, což v českých končinách znamená c-f2.

Chrapot a přeskakování hlasu souvisí se špatnou pěveckou technikou. Je třeba, abyste správně používala dechovou oporu a měla dostatečně uvolněné hrdlo. I já toto moc dobře znám z dob, kdy jsem já sám při svém studiu zpěvu používal v důsledku nesprávného pedagogického vedení nesprávnou techniku.

A to, že to někdy jde a jindy ne, to jsem na sobě také poznal. Inu, hrajeme na vlastní tělo – na živý organismus. A v jakém stavu se naše tělo zrovna nachází, to má vliv na náš zpěv. Vlivů je mnoho – stres, spánek, jídlo, pití, cigarety, smog, teplota a vlhkost vzduchu, alergeny, menstruace, únava, bakterie v těle, … A pouze správná technika dokáže všechny tyto vlivy eliminovat, aby hlas nepřeskakoval, aby se člověk při zpěvu „neškrtil“ a následně po zpěvu neměl chrapot. Pouze správná technika vám zajistí, že se budete moci na svůj hlas spolehnout, protože bude fungovat a znít pokaždé stejně dobře.

Tedy neděje se vám nic neobyčejného – chce to jen, abyste začala chodit na hodiny k nějakému dobrému lektorovi zpěvu, který vás naučí, jak správně při zpěvu dýchat a jak zůstat při zpěvu uvolněná. :)

Není to nic těžkého, tak ať vám to jde!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Au au:/

Příspěvekod Michal Hoos » pon 29. srp 2011 9:37:11

Ahoj Lukáši:),
Mám problém:(. Tenhle víkend jsme s kpaelou hráli na jedné narozeninové oslavě. Před tím jsem se pravda jen lehce rozezpíval ale koncert jsem odzpíval bez problému, neřval jsem ani hlasivky nepřepínal. Hráli jsme asi jen půl hodiny a pak byla hodina pauza a hráli jsme to znovu celou půlhodinku. Ihned jak jsem dozpíval jsem přesto, že jsem neřval a snažil se zpívat s volným krkem (pravda stále ještě někdy tlačím, když jdu do výšek… to budu vychytávat dlouuuho:) ), cítil na hlasivkách únavu a trochu pocit jako bych někde řval:/. Pravda v té místnosti se dost kouřilo a cigaretový kouř je fakt hrozný zabíják hlasivek:/ ale i tak. No a pak jsem přespával v autě a do rána se dost ochladilo… spacák mi sice zahříval celé tělo ale dýchal jsem ten studený vzduch a když jsem se ráno probudil už jsem cítil, že jsou hlasivky unavenější, než předtím večer. A před den se to zhoršilo… to bylo včera. Dneska se cítím vyloženě jako kdybych se někde vyřval a špatně se mi mluví jako, když je člověk silně nachlazený ale v krku mě nebolí. Jímá mě z toho hrůza, protože přeci jen pracuji neustále na tom abych zpíval volně a rád bych zpíval ještě desítky let:D (přecše mi je jen 21:/). Pravda den před tím koncertem jsem spal asi jen čtyři hodiny… hold na tak velké oslavě se těžko hledala vůle říct (já musím jít spát dobrou noc:D… ale příště už to udělám:/). Takže co teď? V práci, kterou dělám se dá těžko celý den mlčet, protože pracuji s lidmi… ale snažím se dneska chytat práce jen jako tisknutí a tak abych mluvit nemusel… a jediné horké nápoje jsou tu čaj a horká čokoláda z automatu:D.

Tahle situace mě udivuje hlavně kvůli tomu, že na zkoušce obvykle zpívám hodně, protože naše zkoušky dosáhnou někdy i osmi hodin (z nichž tedy zpívám čistého času asi čtyři a přitom pak můžu bez problému mluvit a klidně i zpívat dál a zpívám tam stejným způsobem jako jsem zpíval na tom koncertě) a tady jsme hráli jen půlhodiny , hodina pauza a půlhodiny.

Dle mého za to může nedostatek spánku, cigaretový kouř a studený vzduch dýchaný přes noc… taky jsem musel chtě nechtě párkrát v tričku ven, kde už bylo chladno ale bojím se, aby to nebylo něco vážnjšího:(
Michal Hoos

Re: Au au:/

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 05. zář 2011 11:08:21

Ahoj Michale,
myslím, že sis problém diagnostikoval sám správně. Samozřejmě neslyšel jsem tě, nebyl jsem u toho, ale to, co popisuješ, by udělalo nedobře nejednomu zpěvákovi – nedostatek spánku, zakouřené prostředí, občas neuhlídané tlačení ve výškách, následně celou noc dýchání chladného vzduchu ve spacáku… Pravděpodobně se ti nestalo nic zásadního, jen jsi nakombinoval věci, co hlasivkám nedělají dobře.

Teď ti doporučuju dělat si hlasivkovou masáž, co jsem tě učil, přijímat dostatek vitamínu B, snažit se dodržovat alespoň částečný hlasový klid a vyhýbat se rizikovým faktorům, které máš u sebe vypozorované.

Ale fakt si z toho hlavu nedělej, pravděpodobně to není nic vážného, alespoň ses poučil pro příště – jak jsi to popisoval, možná bych s tím i já měl problém. :)

Drž se a ať jsi brzo fit!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Další

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY