„Hlasový obor“ (soprán, alt, tenor, bas) - barva hlasu - typy hlasu

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Zde se nachází Pěvecká poradna, kterou jsme sem přesunuli z původní adresy peveckaporadna.blueforum.cz.

HLASOVÝ OBOR - teoretický výklad

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 12. říj 2017 15:24:49

Definice a rozdělení hlasových oborů + jak se správně stanovuje hlasový obor najdete v tématu Hudební teorie a terminologie (nejčastější otázky zpěváků), které naleznete zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=2&t=44.
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Hluboké tóny - bas, basbaryton, kontrabas?

Příspěvekod UnityCZ » pát 13. říj 2017 11:41:56

Ještě jednou ahoj Lukáši,

takhle to dopadá, když člověk hledá na internetu a ještě k tomu v angličtině :D
Jasně, kontrabas je basa, viděl jsem to na nějaké stránce o zpívání (contrabass), tak jsem to použil, no bez výmluv, vypadám jako blbec :D
Jinak oktavista u nás se to moc nepoužívá a upřímně, každý tvrdí něco jiného...Jeden, že je to to stejné, co basso profondo, druhý říká opak. Každopádně je to zpěvák, který se hrudní rezonancí dostane do opravdu velkých hloubek, do kontra oktávy a zní to plně a nahlas. Viz tady https://www.youtube.com/channel/UCg6IiN ... ZFfJhXRMsg
vyskytují se hlavě ve východní hudbě, různé ortodoxní sbory. Jak jsem psal, v našich končinách se ten výraz moc nepoužívá, jenom je pro mě jednodušší to vysvětlit lidem, co to neznají a hlavně nezpívají, ani na nic nehrají. A je to jednodušší na zapamatování, pak mi říkají basu pršuto a podobné úchylárny :D
Každopádně moc děkuji za upřesnění, příště se radši na rovinu zeptám a nebudu tu pouštět moudra z anglického internetu :)
Jinak jako zpěvák jsem momentálně hrozný, tóny mi lítají tam a zpátky :D Sice když mi na lekcích udají tón, tak se trefím (většinou a až na jeden den, kdy jsem byl nějaký postižený :D), jenže jsem se strašně dlouho netrénoval, bude mi třicet a dřív, jako malý kluk jsem zpíval fakt pěkně, ale prostě jsem to zapomněl. Tak to holt teď musí všichni přetrpět, ale to se zlomí, věřím tomu :D
Ještě jednou moc děkuji a neboj, já se zase ozvu ;)
Přeji krásný víkend

Ivo
UnityCZ

Re: Re: Re: Hluboké tóny - bas, basbaryton, kontrabas?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 13. říj 2017 13:20:43

Ahoj,
neboj, vůbec nevypadáš jako "blbec"... :-D Naopak, ptáš se a hledáš informace, tedy se pídíš za pravdou. To mnozí žáci nemají. Mnozí žáci jen někde něco zahlídnou a pak tvrdošíjně říkají dokola nesmysly a ani nemají touhu se dovědět, jak se co správně nazývá, když oni si našli "svůj" název. Proto jsem rád za lidi, jako ty, co hledají a chtějí vědět, jak to doopravdy je.

A zrovna označení "kontrabas" zní velmi logicky. A možná, kdyby se toto označení nezažilo pro hudební nástroj, používalo by se oficiálně pro lidský hlas. Schválně jsem na základě tvého dotazu otevřel učebnice, dle kterých mě učili na konzervatoři, jestli tam někde nenajdu toto alternativní označení, ale nenašel jsem. A ani za svých 20 let hudební praxe, kdy jsem se pohyboval v muzikálech i operách, jsem toto označení v souvislosti se zpěvem neslyšel. Jediné označení, které jsem pro nejhlubší hlasy v českých kotlinách slyšel, bylo "basso profondo". Nicméně na anglické wikipedii je opravdu psáno "basso profondo or contrabass". Teď je tedy otázkou, jestli třeba náhodou opět v té zmiňované Americe nemají opravdu svoje označení pro basso profondo a nebo jestli není chyba v textu wikipedie. Pokud jsem to pochopil správně, wikipedie funguje tak, že tam píšou informace laici a pokud někdo neprokáže chybu v textu, tak to na jejich stránkách visí. A že jsem už i v minulosti na wikipedii našel nepřesné informace. Takže to pro mě od té doby není úplně relevantní zdroj informací.

Pojmem "oktavista" jsi zase obohatil ty mě - tento pojem jsem opravdu v našich domácích končinách ještě nikdy neslyšel. Vím, že v ruské hudbě se často objevují tyto extrémně hluboké hlasy. Přičítal jsem to spíše tomu, že v je v Rusku geneticky více hlubokých hlasů, ale je pravda, že jsem se po tom nikdy nepídil, abych tuto svou domněnku potvrdil nebo vyvrátil. Tedy jestli tam mají nějakou vlastní techniku, kterou tyto hluboké tóny vyučují, to nevím, ale samotného by mě to zajímalo. Je fakt, že v Rusku jsem ještě na pěveckých lekcích u nikoho nebyl. :-D Třeba, kdybys objevil při svém hledání nějakou pěveckou školu zaměřenou speciálně na výuku těchto extrémních hloubek, budu rád, když mi na ni pošleš odkaz. Už jsem se v minulosti do několika světových škol na zkušenou vydal... Já v tuto chvíli vím pouze o mongolském hrdelním zpěvu, díky kterému se dá dosáhnout velkých hloubek a s tím spojené problematice alikvotního zpěvu, který se výborně vyučuje třeba v Německu. Já sám jsem navštívil několik workshopů na tuto problematiku zaměřených a opravdu, když jsem si s alikvótním a hlavně hrdelním zpěvem hrál, povedlo se mi několikrát, že mi hlas skočil o oktávu níž a nebylo to nijak nepříjemné a znělo to celkem hlasitě. Kdybych měl čas se tomu více věnovat a rozvíjet, určitě bych to ještě víc posílil. Takže vím, že tudy cesta opravdu existuje. No a jelikož Rusko a Mongolsko jsou sousední státy, tak si říkám, jestli tyto hlasové techniky spolu náhodou opravdu nesouvisí... ;-) Jinak v České republice se vyloženě touto problematikou žádná škola nezabývá.

Každopádně se zpěvem je to stejné jako ve sportu - když dlouho nebudeš trénovat, tak až se k tomu jednou vrátíš, půjde to zpočátku ztuha, ale nakonec ti to zase naskočí. ;-)

Tedy přeju hodně trpělivosti a píle! :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Re: Re: Hluboké tóny - bas, basbaryton, kontrabas?

Příspěvekod UnityCZ » pát 13. říj 2017 13:41:26

Tak jsem rád, že jsem Ti udělal radost :) Ono já to znám, někteří lidi si prostě stojí za svým, i když plácají totální kraviny...Ale někde to slyšeli/četli, nebo si to prostě tak vytvořili ve svojí hlavě a pak je s nimi těžké pořízení a nedají si to vymluvit za žádnou cenu :)
Tu techniku, nebo školu jsem bohužel žádnou nenašel, snad jenom toto video. Je to nějaký mlaďoch a není to úplně hrudní rezonance, ale ten subharmonický zpěv, který jsem zmiňoval. Je to tedy víc výukových videí, dají se tam najít velice zajímavé informace...Ale to je všechno, jinak jsem nenašel vůbec nic, co by alespoň směřovalo k extrémně hlubokým tónům. Nevím, jestli na to mají nějaké speciální kurzy, školy, lekce... Jenom jsem se někde dozvěděl, že oktavisté bývají starší, protože naučit se naplno využít těch hloubek trvá. Tak opravdu nevím. Oktavisté existují i na západě, například operní zpěvák John Ames (doufám, že to píšu správně) je z USA a je jich víc, ale je pravda, že tento typ hlasu je spíše východní doména. Snad jsem aspoň nějak pomohl. Kdybych se dozvěděl víc, určitě dám vědět
UnityCZ

Re: Re: Re: Re: Re: Hluboké tóny - bas, basbaryton, kontrabas?

Příspěvekod UnityCZ » pát 13. říj 2017 14:17:30

Jeeee, já jsem fakt vůl...Nedal jsem odkaz na ta videa o těch subharmoniích...Tak tady to je https://www.youtube.com/watch?v=YSMKNdQJUPE&t=63s
UnityCZ

Počet oktav a typ hlasu

Příspěvekod Danielkomender » sob 28. říj 2017 22:15:01

Ahoj mám otázku muj nejnižší tón přes chest voice je A1
a nejvyšší A4 pak to dám už jen head voicem na A6 počítá se head voice do toho kolik mám oktáv ? A jak se nazívá muj druh hlasu ? Děkuji za odpověd =))
Danielkomender

Rozšíření rozsahu hlasu

Příspěvekod Danielkomender » sob 28. říj 2017 22:24:59

A ještě by mě zajímalo jestli se mi povede zvýšit rozsah hlasu zpívám asi 3 měsíce a ze začátku jsem nedal ani F4 ted dávám A4 a někdy víš přes chest voice
Danielkomender

Re: Počet oktav a typ hlasu + Rozšíření rozsahu hlasu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 29. říj 2017 2:28:41

Ahoj.

Na začátek bych tradičně rád uvedl na pravou míru značení oktáv a tónů... Mrkni na příspěvek speciálně věnovaný této problematice "Jak zde správně zapsat: hlasový rozsah / názvy tónů", který nalezneš zde: https://peveckaporadna.cz/viewtopic.php?f=2&t=87.

Ty ve svém dotazu používáš americké značení not a anglickou pěveckou terminologii. Pokusím se to pro české čtenáře této poradny převést do naší terminologie... ;-)

Píšeš, že tvůj nejhlubší tón v "plném hlase" neboli "hrudním rejstříku" (anglicky "chest voice") je "kontra a", které se u nás značí A1 (v americkém značení A1). Jako svůj nejvyšší tón v plném hlase uvádíš "jednočárkované a", které se u nás značí a1 (v Americe A4). Dále píšeš, že "falzetem" neboli "hlavovým rejstříkem" (v angličtině se to nazývá "head voice") se dostaneš do "tříčárkovaného a", které se v Evropě označuje a3 (a za velkou louží A6).

Je-li to opravdu tak, pak máš skutečně obrovský rozsah, který čítá přesně 5 oktáv. Tak velký rozsah, i když v jiné poloze, má třeba Mariah Carey. K tomu ti tedy gratuluju! :-)

Falzet můžeš klidně započítat do svého rozsahu, když v něm budeš schopen vytvořit plnohodnotný tón.

S takto velkým rozsahem, pokud by ti hlas dobře zněl ve všech polohách, by sis teoreticky mohl v pohodě zazpívat písně určené pro bas i baryton. Je ale nutné rozlišovat "absolutní hlasový rozsah" a "použitelný hlasový rozsah". Otázkou totiž je, jak moc použitelné jsou tvé současné tóny v okrajových polohách, jaká je jejich znělost, barevnost, dynamické možnosti a technická kvalita. Ale píšeš, že zpíváš teprve čtvrt roku, tedy určitě se bude tvůj hlas vylepšovat, co do znělosti, rozsahu i technické správnosti. Je tím pádem možné, že časem si budeš moci zazpívat třeba i písně určené pro tenory... :-D Ale neslyšel jsem tě, takže netuším, kde máš těžiště svého hlasu, které do značné míry ovlivňuje určení, jaký jsi typ hlasu. Tedy takto na dálku nemůžu s určitostí provést diagnostiku tvého hlasu...

Držím palce, ať se ti daří a úspěšně rozvíjíš svůj dar v hrdle. ;-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

typ hlasu

Příspěvekod danielsing » pát 13. dub 2018 21:20:44

Dobrý den mám dotaz muj rozsah je F-h1 v hrudníku a jak jdu víš na c2 tak ten hlas jakoby nemá tu sílu a neudržím ton a musím moc nahlas ale není to mixovaný hlas myslíte že to chce jen trening ? a jsem baryton nebo tenor ? falzet dám na c3 někdy níž
danielsing

Re: typ hlasu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pát 13. dub 2018 22:56:38

Dobrý den,
takhle na dálku to vypadá, že byste mohl být tenor nebo minimálně vyšší baryton. Také záleží, jak kvalitní tóny v okrajích rozsahu vytváříte, kolik z nich je použitelných v písních a kde máte těžiště hlasu. Ale vypadá to každopádně, že budete vyšší hlas.

A určitě to chce trénink! Mít krásné, znělé velmi vysoké tóny je jedna z nejtěžších věcí, s čím se zpěvák při studiu zpěvu potýká. A také jejich budování trvá nejdéle. Chce to roky na sobě intenzivně makat a výsledky se dostaví. :-)

Co přesně se vám tvoří na c2 si netroufnu spekulovat, když jsem vás neslyšel... Hlavně si v těchto velkých výškách hlídejte techniku a poslouchejte své tělo. Jakmile vám při zpěvu těchto tónů nebude příjemně, je to známka, že něco děláte špatně.

Přeju hodně trpělivosti! :-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY