Hudební teorie a terminologie (nejčastější otázky zpěváků)


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Re: Zpěv z notového partu - mužský i ženský hlas . alt/bas

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 07. bře 2019 16:59:06

Ahoj po čase! :-)

Noty pro mužské hlasy se píší obvykle o oktávu výš, než je ve skutečnosti zpíváme, právě proto, že bývá pro zpěváky snazší orientace v houslovém klíči (neboli G klíči). Tedy není nutné, aby sis přepisoval noty o oktávu níž do basového klíče (neboli F klíče). Zpíváš úplně stejné noty jen o oktávu nižší. Je to běžná praxe a budeš se s tím takto setkávat neustále. Až získáš praxi, zjistíš, že to vůbec není matoucí, mnohdy právě naopak. ;-) Mimochodem třeba i noty pro kytaru se také píší o oktávu výš než ve skutečnosti znějí. Je to prostě úzus mezi muzikanty, který usnadňuje život. :-)

Přeju hezké nadcházející jaro!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 361
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Příspěvekod UnityCZ » pát 08. bře 2019 21:31:51

Ahoj Lukáši,

děkuju moc za odpověď! Je lepší zeptat se někoho zkušeného, abych byl upřímný, myslel jsem si, že to bude mnohem složitější záležitost a díky Tobě vidím, že se není čeho bát :)
Věřím, že se Ti daří a přeju Ti ze srdce, ať se daří i nadále ;)
Ještě jednou děkuju, opravdu jsi mi pomohl, jako i předtím :)
Měj se krásně a opatruj se ;)

Ivo
UnityCZ

 
Příspěvky: 30
Registrován: úte 12. zář 2017 13:34:47

Způsoby hudebního přednesu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 02. bře 2022 2:33:22

Vím, že v populární hudbě se terminologie moc neřeší, ale když občas ano (třeba v muzikálu nebo jazzu), tak z toho bývají laičtí nadšenci do zpěvu lehce zmatení a pojmy pletou. A tak se vám pár pojmů vzájemně příbuzných pokusím vysvětlit. Kdyby vás to bavilo, pište a já budu zas někdy pokračovat... ;)

Staccato - tóny se zpívají velmi krátce, odděleně a jejich délka neodpovídá délce zapsané v notách. Zbytek času do další noty vyplňuje pauza.

(Tenuto - tóny se zpívají v notách zapsané délce a jsou od sebe zřetelně odděleny.)

Legato - tóny se zpívají vázaně, tedy bez mezer mezi nimi, nejdou od sebe odděleny. Mezi notami jedné legátové fráze se nenadechujeme. Značí se obloučkem.

(Ligatura - oblouček, který svazuje noty se stejnou výškou.)

Melisma - na jedné slabice zpíváme více tónů.

Feeling - označení pro melisma v moderní populární hudbě (např. v R&B), velmi populární zejména v Americe, kdy zpěváci místo jednoho dlouhého tónu zazpívají na jedné slabice spoustu různých kratších tónů, mnohdy i ve velké rychlosti, čímž zdobí základní melodii písně. Tato melismata se nezapisují do not, je to osobitý umělecký vklad každého interpreta, někdy i improvizovaný.

Vokalíza - pěvecké cvičení, které má formu písně. Nezpívá se na text, ale na záměrně vybrané slabiky. Vokalízy obvykle trénují určité intervaly nebo rytmické prvky.

Tímto pojmem můžeme označit i část skladby, kde se nezpívá text, ale pouze slabiky, které netvoří dohromady slova, např. "Lalala", "papapa", "á", "ú" apod., nebo i brumendo.

Koloratura - rychlé melisma či vokalíza v operních áriích. Účelem je zdobit melodickou linku obdobně, jako v populární hudbě feelingy. (Zpěvačky s lehkým a velmi vysokým hlasem, které zvládají tyto rychlé melodické běhy jsou v opeře nazývány "koloraturní soprán".)

Melodické ozdoby - melisma, kde je přesně definované, z jakých not se má skládat. Jedná se o tzv. trylek, nátryl, mordent, obal, opora nebo příraz.

Scat - vokalízový zpěv, často improvizovaný a rychlý. Pro větší lehkost zpěvu se mnohdy nezřetelně artikuluje. Nejvíce se využívá v jazzu.

Arpeggio - tzv. rozklad akordu, kdy jsou tóny akordu zpívány popořadě za sebou vzestupně nebo sestupně. Využívá se v hlasových cvičeních, vokalízách, feelinzích, koloraturách nebo scatu. Lze je provádět třeba i formou legata či melismatu.
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 361
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník