Vysoké tóny „v plném hlase“ + „hlavový tón“, „falzet“

Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Re: Re: Re: Nepěkná barva ve falzetu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 18. čer 2020 17:06:41

Ahoj ještě jednou.

Já jsem tě neslyšel zpívat, tak nevím, které cvičení bude zrovna pro tebe to vhodné. Jak jsem vypsal, je více věcí, co se dají na falzetu vylepšit. Je otázka, co bys s ním přesně chtěl - jestli bys chtěl odstanit dyšnost, nebo ho ztmavit nebo přiostřit... Je toho hodně...

Nejlepší by bylo, kdybys přišel na lekci, ukázal mi svůj falzet a já bych ti navrhnul, co by bylo vhodné na něm změnit. Pokud to máš do Prahy příliš daleko, můžeš využít on-line lekci. Nicméně pro mimopražské (jezdí za námi žáci nejen z celé ČR, ale i zpěváci žijící v zahraničí) pořádáme víkendové kurzy. ;-)

Aktuálně pro vás připravujeme úplně nové nahrávky hlasových cvičení, tak tu brzy bude další varianta, kterou budete moci všichni využít... ;-) Ono je totiž daleko lepší a vhodnější to slyšet na vlastí uši a vidět na vlastní oči, než jen číst popis - u toho hrozí, že se nepochopíme a tomu bych se rád vyhnul... ;)

Když opravdu chceš, řešení vždycky najdeš. ;-)
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Re: Re: Re: Re: Nepěkná barva ve falzetu

Příspěvekod Igi » úte 30. čer 2020 15:02:29

No slyšel jsi mě zpívat 2.2. na Tvém kurzu, ale to už si nemůžeš pamatovat :D
Jinak asi bych potřeboval nejvíce odstranit dyšnost a případně i trošku přiostřit.
Igi

Re: Re: Re: Re: Re: Nepěkná barva ve falzetu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » stř 01. črc 2020 13:20:18

Aháááá... :-D

To přiostření za pomoci twangu jsme tam asi neprobírali. To děláme na kurzu pro pokročilý.

Na odstranění dyšnosti by mohla pomoct třeba "motorka", co jsme asi dělali... Ale jsou i intenzivnější metody, pokud tě hodně trápí, ale to už bys musel dorazit na lekci. ;-)

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Hrudní rejstřík v klasickém zpěvu

Příspěvekod UnityCZ » sob 01. led 2022 15:16:41

Ahoj Lukaší, přeji Ti vše nejkrásnější v tomto roce! ;)

Jak se máš? Daří se Ti? Já si nemůžu stěžovat, to rozhodně ne :))
Hlas se mi posunul hodně, dokonce bych řekl velmi hodně :))
Jen se Tě chci zeptat na jednu otázku. Jsem hodně cvičený v klasice a našel jsem svoje klasicky zpívané výšky. Zpívají se mi krásně lehce, líbí se mi tón, všechno je fajn. Je to vlastně takový hlavový tón, možná i smíšený rejstřík s dominancí hlavové rezonance. Ovládám i svoje hluboké tóny, hlas mám propojený odspodu až nahoru. Jen mi nejde do hlavy jedna věc: když člověk zpívá klasicky, měl by zpívat nejspíš hodně v hlavovém tónu, nebo kolem něj? Nebo je dovolen i lehce hrudní rejstřík? Někde jsem slyšel, že v klasice se tohle nepoužívá, pak další člověk říká, že hrudní rejstřík je podle starých mistrů, tak v tom mám hokej :)) Je pravda, že hlubší tóny mám v hlavovém tónu velmi slabé, když přejdu do střední polohy nebo níž, tak už je vše v pořádku. A já nevím, jestli si "smím dovolit" přejít i jinam, než do hlavového tónu? nejsem soprán, ani kontratenor, ale opravdu snad profondní bas (viz to moje brumlání u pravoslavných), našel jsem třeba u sebe zdravou nasální rezonanci (předtím jsem měl "neviditelnou" hyponazalitu, nebylo to hned poznat, ale byla tam jako blázen) a teď jsem našel konečně hlavový tón pro operní zpěv, výšky zpívám fakt parádně oproti dřívějšku, jen nevím, jak se dostat do hlubších poloh a přitom zpívat pořád klasiku a ne pop, nebo onen "hulvátský tón", který mi vytýkali dříve (pravděpodobně měli na mysli hrudní rejstřík, raději jsem se neptal :D). Rád vám pak všem pošlu ukázku, zaplatil jsem si někdy v létě analýzu, tak třeba si ji zaplatím znova a bude porovnání, to bude nejlepší slyšet :)) Spíš bych rád věděl, jestli vůbec smím v klasice z hlavového tónu pryč :)) Díky moc a drž se!!!
UnityCZ

Re: Hrudní rejstřík v klasickém zpěvu

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » sob 01. led 2022 19:10:28

Ahoj,
taky Ti přeju vše nej do Nového roku a asi vyslovím přání za všechen lid na planetě: ať už ta pandemie rokem 2022 skončí!

Je skvělé, že se Ti daří a děkuju za optání, mně naštěstí také - i když mi pandemie zavřela divadla, mám možnost pracovat jako hudební režisér v dabingu, kde vedu profesionální herce a zpěváky k co nejdokonalejším pěveckým výkonům ve filmech a seriálech pro kina a televize, takže naštěstí nestrádám. :-)

A teď už ke tvému dotazu... Jak už jsem ti jistě říkal, nemám na konzervatoři vystudovaný operní zpěv, ale studoval jsem "pouze" populární hudbu. Operní zpěv jsem se učil soukromě...

Teda, když už jsme tak familiární a zmínil jsem tu pandemii, tak si představ, že se mi před pandemií splnil můj sen, co se týče operního světa, že jsem prošel výběrem a stal jsem se zpěvákem Státní opery v Praze. Týden jsme nacvičovali novou operu, do které jsem byl přijat, ale tento projekt byl po týdnu zkoušení kvůli pandemii bez náhrady zrušen a tak už zase nejsem členem operního souboru Státní opery... :-D Tolik k ironii dnešní doby.

Takže pokud jde o moje rady ohledně operního zpěvu, jsem sice člověk, co už v několika operách v minulosti zpíval (třeba ve Stavovském divadle s Danielem Hůlkou nebo Adamem Plachetkou), ale nemám to oficiálně vystudováno - to bych rád předem zdůraznil, než se rozepíšu. Neboli za rady ohledně zpěvu v populární hudbě ručím v podstatě na 100%, co se týče teorie technik operního zpěvu, bude těch procent méně. Rozhodně o opeře nevím tolik, jako o moderních pěveckých technikách...

Píšu to proto, protože na internetu vidím často promlouvat k lidem osoby, co danému oboru příliš nerozumí, ale třeba díky svému influencerství jsou internetovými uživateli uznávanější, než opravdoví odborníci, co toho o příslušném oboru vědí mnohem více. Nerad bych se proto snížil na jejich úroveň a tak zavčasu říkám, že budu promlouvat o oboru, který nemám vystudovaný. ;-)

Klasické pěvecké metody, které se využívají pro zpěv opery, operety, pro kostelní zpěv nebo třeba některé muzikálové árie, pracují s hlasovými rejstříky odlišně u mužských a ženských hlasů.

Třeba koloraturní soprány se pohybují převážně v hlavovém rejstříku a pouze na ty nejhlubší tóny přecházejí do hrudního. Naproti tomu mužské hlasy v opeře využívají zejména hrudní rejstřík. Když tenorista v opeře zazpívá krásně znějící c2 hrudním rejstříkem, je oslavován. :-) Ale v neoperní sféře, jako je třeba kostelní zpěv, tam i muži využívají často hlavový rejstřík. Stejně tak třeba sboristé ve filmové hudbě. Tedy záleží na tom, jaký hudební žánr přesně děláš.

Ty, když jsi "basso profondo", tak pravděpodobně hrudním rejstříkem nechodíš do velkých výšek a přecházíš nahoře do hlavového rejstříku, což je pro tvou hudbu zřejmě v pohodě. Každopádně by ses určitě neměl snažit vše vyzpívat hlavovým rejstříkem. Obzvlášť pokud se profiluješ jako profondní bas. Hlavový rejstřík přirozeně slábne po cestě směrem dolu, takže v nízkých polohách je velmi slaboučký a má méně barvy. Hloubky a střední polohy určitě zpívej kultivovaným hrudním rejstříkem. Do hlavového tónu choď až ve vysokých polohách.

Jestli jsi někde slyšel, že v klasice se nepoužívá hrudní rejstřík, tak možná to bylo myšleno v souvislosti se sopránovými hlasy. Nebo jestli někdo toto myslel v souvislosti s basovými zpěváky, tak třeba tím hrudním rejstříkem myslel syrový drsný tón bez onoho "propojení", jak jsi o něm psal, tedy bez použití hlavových rezonancí, což třeba dělají zpěváci v punkrocku, když zpívají na mikrofon, ale pro klasický zpěv je to nemyslitelné. Každopádně Ty, jako bas, musíš určitě hrudní rejstřík v rámci klasické kultivovanosti používat.

Tak snad je ti to teď trošku jasnější.
Přeju krásný rok 2022!

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Lektor zpěvu

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKY