V kolika letech se má začít se zpěvem? Kdy je už pozdě?


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Je pozdě začít? + tip na program

Příspěvekod Kristina Straková » čtv 15. srp 2013 21:02:36

Dobrý den, je mi už 21 let. Od 6 do 12 let jsem se věnovala hře na hudební nástroj, konkrétně od 6 do asi 9 to byla zobcová flétna a poté keyboard. Nenaplňovalo mě to a ani moc nebavilo, tak jsem toho nechala. Asi od 19 let jsem se znovu začala zajímat o hudbu – tentokrát ale jinak – o operní a muzikálový zpěv, ale pouze jakožto posluchač. Před nedávnem jsem pocítila touhu také zpívat. Bohužel skoro nic neuzpívám. O opeře nemluvím, to je jasné, že bez několikaleté práce to neuzpívá nikdo, myslím skladby jakéhokoliv druhu, které jsou na větší rozsah (poslouchatelná poloha mého hlasu končí někde hned na D2). Myslíte, že má ještě v mém věku cenu najít si nějakého pedagoga a se zpíváním začít úplně od začátku?
A ještě jedna otázka, chtěla bych svůj zpěv nahrát, nemáte nějaký tip, čím, jak, v jakém programu nahrávat tak, aby zvuk byl čistý, bez ruchů okolí?
Moc díky.
Kristina
Kristina Straková

 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 25. dub 2013 16:29:01

má to smysl začít ??

Příspěvekod Simona A » pon 19. srp 2013 0:50:19

dobrý den,
je mi 19 a co se týče zpěvu , jsem absolutní začátečník, i když si zpívám už 5 let ale jen doma a neprofesionálně.mám hudební sluch (nezpívám moc falešně) ale s hlasem je to celkem horší. mám takový nevýrazný. myslíte, že by se hlas dal časem vytrénovat a může se změnit???. mám totiž v plánu navštěvovat u nás učitele zpěvu, ale nevím, jestli by to mělo smysl. chci to aspon zkusit, protože zpěv mě baví a zpívám si ráda, leč zatím neprofesionálně. a ještě bych se chtěla zeptat, nevíte co to může být , když při zpívání bolí mandle ?? je to špatnou technikou, a dá se to nějak odstranit?? protože mým velkým snem je stát se zpěvačkou, já vím, že to bude stát spoustu dřiny, ale když mě zpěv baví, tak proto udělám všechno. myslíte si, že to pujde ?, protože když jsem to řekla svým rodičům, tak jen kroutili hlavou. tak nevím, co si mám o tom myslet.děkuji za odpověď.
S pozdravem Simona
Simona A

 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 19. srp 2013 0:44:43

Re: Je pozdě začít? + tip na program

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 19. srp 2013 12:29:01

Dobrý den.
Určitě pro Vás není pozdě! Já třeba začal zpívat až ve 20 letech. :) Navíc lidský hlas se vyvíjí do nějakých cca 25 let. Ale i po tomto věku se dá vycvičit. Zpěv je svým způsobem svalová činnost, je to jakýsi druh sportu. Tedy stejně jako můžete chodit ve 21 letech do fitness vylepšovat si svou postavu, obdobně můžete v tomto věku vylepšovat i svůj zpěv. Samozřejmě, že Vaši vrstevníci, kteří na svém hlase intenzivně pracují třeba od 5 let, budou mít před Vámi náskok. Ale to neznamená, že když odteď na sobě začnete denně poctivě makat, za pár let nemůžete slavit ve zpěvu úspěchy. :) Třeba já jsem až do 20 let nezazpíval jedinou písničku a na svém hlase vůbec nepracoval. Pak jsem se ale rozhodl, že budu zpěvák a začal na sobě denně makat za pomoci učitelů zpěvu. A ve 27 letech jsem už měl svou první hlavní roli v muzikálu… Tedy není to o věku, ale o Vás. :)

To, že Vám končí „plný hlas“ někde kolem d2 je na začátku zcela normální. Naopak začínající zpěvačky končívají mnohdy už třeba na h1 nebo i níž. Tedy startovací čáru nemáte špatnou. Teď už to jen chce začít dělat vhodná hlasová cvičení a léty píle se prozpívat až do vámi vysněných výšin… :)

Jak nahrát Váš hlas bez okolních ruchů? To ani tak není o programu, který používáte, ale hlavně o hardwaru, který na to použijete. Tedy potřebujete hlavně dobrý mikrofon a sluchátka. A nemyslím tím head-set pro Skype, ale opravdový mikrofon, na který zpívají zpěváci. A nebo si pořiďte kvalitní diktafon – dnes se prodávají speciální diktafony pro muzikanty, které jsou schopny zaznamenat dokonce i celou kapelu ve zkušebně.

Přeju Vám hodně trpělivosti a píle.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 324
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Re: má to smysl začít ??

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » pon 19. srp 2013 12:36:19

Přeju hezký den.
Určitě to má smysl začít! Já třeba začal až ve 20 letech, takže máte ve svém věku oproti mně náskok.

Výuka zpěvu je právě o tom, abyste ze základního zvuku, který z Vás vychází od narození bez jakéhokoli školení, udělala zvuk krásný, barevný, silný, ve velkém rozsahu a bez bolesti v krku. To, že teď máte hlas nevýrazný a při zpěvu cítíte bolest v krku, je známkou pouze toho, že ještě neumíte technicky správně se svým hlasem zacházet.

Nyní se obrňte trpělivostí a pílí a za pár let z Vás třeba bude úspěšná zpěvačka.
Držím palce!

Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 324
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Nechci se zpěvu vzdát

Příspěvekod Jan Růžička » sob 08. úno 2014 22:26:14

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na Váš názor, je mi 17 let a už od malička mě baví hudba. Hraju na hudební nástroje, ale ze všeho nejvíc bych se chtěl naučit zpívat. Dosud jsem se pokoušel o zpěv sám, s vlastním doprovodem cca. 4 roky. Jenže to není ono, přešel jsem k názoru, že bych si měl sehnat nějakého učitele zpěvu. Ale problémem je že v mém okolí, kraji Vysočina takový žádný učitel není. Druhým řešením, co jsem myslel je ZUŠ, jenže u ní se mi zdá zbytečně prodloužená doma studia, jedná se o 7 let, rozdělená co ročník to nějaké dovednosti.. přijde mi to zbytečně časově ,,natáhlé˝.. a já si to kvůli středoškolskému vzdělání a dále plánované Vysoké škole nemohu dovolit. Ještě mě napadlo učit se podle výukových CD, jenže to zas není ono, protože bych potřeboval osobní dohled. Nerad bych se výuky zpěvu opět vzdal, a zpíval si jen tak v pokojíčku.. :?
Jan Růžička

 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 08. úno 2014 22:21:27

Re: Nechci se zpěvu vzdát

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 09. úno 2014 12:18:31

Dobrý den,
záleží na Vás, jak moc to chcete a kolik jste pro to ochoten obětovat času, úsilí a peněz… Možností je mnoho…

Není nic neobvyklého, že lidé, co to opravdu moc chtějí, dojíždějí přes celou republiku na lekce za mnou do Prahy. Jiní zase se mnou alespoň absolvují on-line lekce, které nemohou úplně nahradit osobní konzultaci, ale je to lepší než nic. Jiní si alespoň objednají CD s hlasovými cvičeními, což je sice ještě méně osobní než on-line lekce, ale pořád je to více, než si „sám jen tak zpívat v pokojíčku“… Možností je mnoho.

Pokud trváte na osobním kontaktu s lektorem, nezbude Vám nic jiného než buď dojíždět větší vzdálenost a nebo risknout ZUŠ.

Nevím, co víc Vám k tomu říct – je to na vás…

Já když jsem se kdysi ve 20 letech rozhodl, že chci být zpěvák, začal jsem na otočku jezdit každý týden na lekci z Pardubic do Prahy. Nekoukal jsem na to, jak dlouho mi cesta trvá, kolik peněz mě to stojí, ani na to, že už je mi trošku více let. Prostě jsem to opravdu chtěl a chtěl jsem toho dosáhnout za jakoukoli cenu. Je to jen otázka priorit. Možnosti tu jsou. :)

Ať Vám to zpívá!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 324
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Lze jít na konzervatoř bez ZUŠ?

Příspěvekod M. Šrámková » úte 07. dub 2015 21:01:47

Zdravím Vás,
jenom bych se chtěla zeptat na to jestli je možné se za mojich podmínek dostat na konzervatoř.
Jsem v prváku na gymnáziu a občas lituji, že jsem na konzervatoř nešla hned ze ZŠ. Moje paní učitelka, která mě učí na klavír, mi to doporučovala. Hraju na klavír, housle, kytaru a flétnu, ale ze všeho nejvíc mě láká zpěv, jenomže hudebek mám přes týden víc než dost a na zpěv nezbývá čas. Nedávno jsem ale nahrávala CDéčko svých písniček a pan „nahrávač“ mu prorokuje úspěch, tak uvidím, co z toho bude. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli je možné dostat se na konzervatoř, konkrétně na obor: Muzikálové umění, když nechodím do ZUŠ na zpěv, ale zpívám intenzivně a hudbě se věnuju každý den. Děkuji a hezký den, Miky
M. Šrámková

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 07. dub 2015 20:56:41

Re: Lze jít na konzervatoř bez ZUŠ?

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » čtv 09. dub 2015 12:59:12

Dobrý den.

Já osobně doporučuju všem, aby si před konzervatoří udělali nejdříve nějakou „normální“ školu – nejlépe třeba gymnázium. ;)

Teď se na mě možná budou zlobit všichni pedagogové konzervatoří, ale budu nyní vycházet ze svých zkušeností se středními školami: mám vystudovanou potravinářskou průmyslovku, studoval jsem i chemickou školu, jsem absolvent Pražské konzervatoře, ale studoval jsem i na Konzervatoři Jaroslava Ježka a vyučoval jsem zpěv na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Tedy myslím si, že mám srovnání a můžu porovnávat běžné střední školy s konzervatořemi…

Všem zájemcům o studium konzervatoře říkám toto: konzervatoře mají hlavní úkol rozvíjet talent svých svěřenců. Ostatní předměty jdou tak trošku do pozadí. Všeobecný přehled a intelekt se tu bohužel moc nerozvíjí. A tak po 6 letech studia odcházíte s rozvinutějším talentem, ale v podstatě jste zůstali stejně „hloupí“, jak jste byli 9.třídě. A jelikož většině absolventů konzervatoří se nepodaří následně se uživit muzikou, protože je prostě taková doba a v obrovské konkurenci uspěje jen málokdo, dojde většina konzervatoristů dříve nebo později k závěru, že je nutné živit se „normální“ prací a muziku mít jako skvělý koníček. Ale pokud nemáte kromě konzervatoře také nějaké „normální“ vzdělání, uživíte se docela těžko. V pohovorech těžko předvedete všeobecný přehled, nebude žádný obor, kterému byste se mohli věnovat mimo hudby a tak budete nuceni vzít nějakou podřadnou špatně placenou práci a nebo začít studovat nějakou další školu, což už po letech hledání práce v pokročilejším věku nemusí být úplně snadné.

Tedy můj závěr vycházející nejen z vlastní zkušenosti, ale i ze zkušeností desítek (možná spíš stovek lidí kolem mě): nejdříve si udělejte nějakou „normální“ školu a pak jděte na konzervatoř. Státní konzervatoře, pokud se od dob mého studia něco nezměnilo, berou studenty do 22 let – v tomtéž věku jsem začal studovat konzervatoř i já. A soukromé konzervatoře, které bohužel zatím nedosahují kvalit státních škol, nicméně se v nich také něco naučíte, vás vezmou v jakémkoli věku, když budete platit.

Jaké jsou Vaše šance, nedokážu posoudit, protože jsem Vás neslyšel. Nicméně nejeden talent „z ulice“ se už na konzervatoř dostal. Každopádně, když budete docházet k nějakému dobrému lektorovi zpěvu, určitě tím svoje šance na přijetí posílíte. Chcete-li dělat obor muzikálové herectví, je vhodné ještě chodit na lekce herectví a raději i na tanec. No a nesmím opomenout nutnost znalosti hudební teorie, což ale počítám, že budete znát, když se intenzivně tolik věnujete studiu různých hudebních nástrojů.

Tak pilně studujte a po maturitě na gymnáziu Vám budu držet palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 324
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

další dotaz

Příspěvekod saruska » ned 16. dub 2017 14:35:22

ahoj,
mám dotaz, kdybych si časem vzpomněla na další, tak je můžu dávat sem (snad půjde ještě odpovědět)

pokud už jsem dřív zpívala, byť doma, amatérsky, je pozdě věk 24 let k tomu, abych se ještě v dohledu 5ti let stala natolik dobrou zpěvačkou v té míře, abych mohla zazpívat a nikomu to netrhalo uši? (resp. chtěla bych se dostat na zhruba profesionální úroveň, ale nevím, jestli v tomhle věku je to ještě možné). měla jsem totiž známého, který zpíval a hrál na kytaru a od dvaceti do třiceti se mu hlas vůbec nezměnil a vlastně se vůbec jeho zpěv ani nevylepšil. já jsem dříve zpívala (a nahrávala se) a bylo to dost špatné, ale pak se to časem zlepšilo, jak jsem příležitostně zpívala… ale prostě nevím, jestli jsou ty mantinely věkem nějak omezované, protože většině začínajících zpěváků je třeba 16 let… já už vlastně příležitostně zpívala tehdy, ale až před dvěma roky jsem začala na zpěvu „pracovat“ v domácím prostředí.

tak to je asi zatím všechno, co se týče mých dotazů, konkrétními dotazy na zpěv atd. vás zatím nebudu zatěžovat, to je po netu stejně zbytečné :)
saruska

 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13. zář 2014 17:39:18

Re: další dotaz

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » ned 16. dub 2017 14:45:26

Ahoj,
za jak dlouho a jestli vůbec se z člověka může stát dobrý zpěvák, je velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech – talent, píle, trpělivost, vůle, intelekt, časové možnosti, startovní úroveň, fyziognomie hlasivek, … Kolem 25. roku hlasivky dozrávají, ale to neznamená, že se na nich nedá pracovat. O to lépe, pokud jste si do této chvíle zpívala alespoň amatérsky doma. To, že na někom ani po 10 letech není vidět zlepšení, může být důsledkem toho, že měl špatného lektora a nebo vůbec žádného lektora a sám bez pomoci nenašel intuitivně správnou cestu, což ale mnoho zpěváků je do určité míry schopno. Pro profesionální dráhu zpěváka je ale pedagog zpěvu nezbytností.

Věku bych se až tolik nebál. Já jsem až do 20 let nezpíval vůbec, konzervatoř jsem začal studovat až ve 22 letech a dnes už mám za sebou dvacítku muzikálů a oper, vedlejší i hlavní role, spolupráci s nejslavnějšími zpěváky v naší zemi… Tedy o věku to není. ;)

Přeju hodně štěstí.
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 324
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32


Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron