Rezonance - hlavové, hrudní


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Rezonance

Příspěvekod Igi » úte 25. úno 2020 13:14:16

Ahoj Lukáši, byl jsem 2.2. na tvém jednodenním kurzu a posunulo mě to dopředu, děkuji. Jenom jsem se chtěl zeptat ještě k těm rezonancím:
Když dělám cvičení "zvon" v předklonu, tak mi z toho jedno ucho zaléhá a mám v něm nepříjemný pocit. Setkal ses už s tím někdy? Měl jsem už i dříve s tím uchem problémy, že mi v něm někdy praská při polknutí apod. byl jsem s tím i na ORL a foniatrii a prý tam nic nemám, max zúžená eustachova trubice. Můžu to cvičení zvon myslíš dělat aniž by to škodilo uchu?
Druhý dotaz (který by vlastně i odpověděl na třetí) Co se vlastně děje v těle při rezonanci? Rozvibrovaný vzduch se dostane nějakou dutinou do rezonančních míst a tam se rozvibruje, nebo se přenáší vibrace skrze kosti nebo šlachy nebo jak?
Můžu se snažit i mluvit s rezonancí co nejvíc celý den a i všechna zpěvová cvičení dělat s co největší rezonancí? Nemůže to být nějak škodlivé nebo to nějak unavit "rezonanci"?
Děkuji.
Igi

 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 13. pro 2019 14:28:56

Re: Rezonance

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 25. úno 2020 14:25:29

Ahoj Igi,
jsem moc rád, že i tobě kurzy mojí školy a rady, co vám předáváme, pomáhají. :-)

V předklonu se člověku valí víc krve do hlavy. A je možné, jestli jsi měl už v minulosti problémy s Eustachovou trubicí a máš ji zúženou, že tě může asi trošku pozlobit. Ale nejsem lékař, toto odhaduju jako laik, který se profesionálně živí mluvním ústrojím. Pokud ti nepomohli na ORL, zkus ještě navštívit foniatra. Foniatři jsou doktoři, co léčí herce a zpěváky, třeba by měli pro tebe nějaký tip. Každopádně ono cvičení, o kterém píšeš, není jediné a není nezbytné. Však víš, že jsme jich na rezonance v kurzu probrali hodně, tak prostě dělej všechna ostatní cvičení. ;-)

Jinak jsem se se zaléháním v uších při zpěvu setkal jak u žáků, tak jsem to kdysi při studiu operního zpěvu zažil i na sobě. Ve všech případech se to stalo v momentě, kdy můj žák, i já sám na lekci opery, jsme ještě nějakou problematiku neměli dobře zvládnutou a vyvíjeli jsme příliš snahy. Celé to po čase odeznělo, když jsme se danou problematiku správně naučili a naše nadměrná snaha opadla. Ale myslím si, že toto nejspíš nebude tvůj případ...

Co se principu rezonancí týče, sám sis vlastně už odpověděl. Nejdříve se za pomoci různých speciálních brumendových technik, kdy vzduch vychází nosem, učíme tímto vzduchem proudícím v dutinách rozvibrovat kosti v lebce. Tuto vibraci tzv. "masky" se snažíme udržet za pomoci dalších cvičení, co jsme na kurzu probírali, i během normálního zpěvu, kdy už z nás vzduch při zpěvu vychází pusou. A ano, vibrace se šíří během zpěvu po kostech jak do hlavy, tak i třeba do oblasti hrudníku. Např. přes patrové kosti se velmi dobře šíří vibrace do masky díky jejich póréznosti.

Správně prováděná rezonanční cvičení jsou založená na uvolnění. Alikvoty z hlasu mizí, když jsme v napětí, když nemáme uvolněné tělo. Sám bys měl být schopen pozorovat, že když jsi hodně uvolněný, hlavové rezonance se ozývají daleko ledabyleji. Jakákoli urputnost, přílišná snaha u rezonančních cvičení jde proti jejich funkčnosti. Tedy pokud jsi správně uvolněný, děláš to správně nízkou hlasitostí, můžeš rezonovat od rána do večera a únavu bys žádnou neměl pociťovat. Naopak! Rezonanční cvičení fungují také jako hlasová rehabilitace, pro unavené nebo nemocné hlasy.

Ať ti to jde!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 301
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32


Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník