Hlasová únava – nepříjemné pocity v krku při/po zpěvu


Prosíme:
- nezakládejte duplicitní témata - pište své příspěvky do již existujících diskusí
- při psaní dotazu vyplňte políčko "Předmět" - zvýšíte tím přehlednost poradny
Děkujeme.

Re: Problém s hlasivkami

Příspěvekod Lukáš Jindra, dipl.um. » úte 14. led 2020 12:03:12

Dobrý den,
tipnul bych si, že to může být tím, že nemáte správně zažitou pěveckou techniku.

Někdy se probudíte a hlas je sám od sebe správně nastaven a tak vám zpívání jde dobře. Jindy se probudíte s jinak nastaveným hlasem a vy bez znalosti správné pěvecké techniky nevíte, jak ho před zpěvem vyladit a tak zpíváte s takto nesprávně nastaveným hlasovým aparátem. To následně vede ke zvýšenému napětí v krku a hlasové únavě, což ve výsledku způsobí zmenšení hlasového rozsahu, omezení plnosti barvy hlasu i jeho síly a posléze i horší intonaci. Netechnické zpívání často způsobuje zvýšený tlak na hlasivkách, které se tím unavují a může docházet k nechtěnému přeskakování mezi plným hlasem a falzetem.

Proč se každý den člověk probudí s jinak nastaveným hlasem? Na to má vliv spousta faktorů... Fyzická kondice, psychická kondice, zdravotní stav, teplota vzduchu, vlhkost vzduchu, prach, alergeny, menstruace, jídlo, pití a mnoho dalšího. Za pomoci pravidelného správného technického cvičení hlasu, za pomoci hlasové hygieny i za pomoci péče o fyzickou a psychickou kondici se zpěvák časem propracuje do stavu, kdy všechny výše zmíněné vlivy ho budou ovlivňovat méně a jejich účinek na hlas bude schopen rychleji a efektivněji eliminovat. Je to dlouhodobý každodenní proces. Naučit se správně zacházet s hlasem je podobné jako když budete chtít být kulturistkou. Prostě na sobě musíte neustále makat. Samo to nepřijde.

Tedy moje rada zní: začněte chodit na lekce zpěvu. Ve sborech se pěvecká technika obvykle nevyučuje, protože logicky není čas věnovat se do hloubky technickým problémům jednotlivců. Naopak se dost často setkávám s tím, že ke mě přijdou zpěváci, co mají za sebou spoustu let zpívání ve sboru a vůbec nevědí, jak správně s hlasem zacházet, mají spoustu zlozvyků a hlas absolutně nemají pod kontrolou. Takoví zpěváci si vůbec nemohou dovolit vystupovat sólově. Ale vše se dá spravit, když dostanete správné rady. ;-)

Držím palce!
Lukáš Jindra
Lukáš Jindra, dipl.um.

Uživatelský avatar
Lektor zpěvu
 
Příspěvky: 308
Registrován: úte 09. led 2007 0:31:32

Předchozí

Zpět na RADY PRO ZPĚVÁKYKdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron